Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

 

Το link δεν δουλευει. Αν μπορεις ξανανεβασε το.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια είναι πρόχειρα και χωρίς επεγεργασία. Θα τα ανεβάσω, αλλά θέλω να τονίσω ότι είναι πρόχειρα. Θα βγάλω το πινακάκι γιατί έχει στοιχεία μου...υπομονή.

 

Τώρα εδώ που είμαι δεν έχω AutoCAD, σε 2 μέρες το πολύ πιστεύω να τα έχεις.

 

Έχω βάλει τα σχέδια ένα σε όλα, αλλά όχι όλα τα σχέδια, τα σημαντικότερα κατά εμέ. Δηλαδή, κάτοψη, κάτοψη πλακών έδρασης θεμελίων, όψεις, 3D.

 

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες μελών μετρημένα με τις οπές, συγκολλήσεις κ.τ.λ. συνδέσεις. Οι πίνακες είναι όπως τους έβγαλε το πρόγραμμα χωρίς μετάφραση (στα αγγλικά)

 

Όπως έχω τονίσει είναι πρόχειρα και θέλουν επεξεργασία. Αλλά σαν εικόνα το πως πρέπει να παραδίδεται μια μελέτη (για σιδηρές) είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Pappos , ωραία η παρουσίαση σου αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις τις παραδοχές μελέτης.Στο τεύχος που μπορείς να βγάλεις από το Robot φαίνονται αναλυτικά.Ένα βασικό θέμα είναι οι παράμετροι λυγισμού που βάζεις στο Robot για κάθε μέλος.

Ένα πρόβλημα του Robot είναι η θεμελίωση.Νομίζω ότι και το κτήριο που περιγράφεις θα έχει συνδετήριους δοκούς στη θεμελίωση.Εκεί χωλαίνει το Robot.Σε μεγαλύτερα κτήρια μπορείς να δοκιμάσεις , εναλλακτικά , και πεδιλοδοκούς όπου εκεί δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά έχει περισσότερη δουλειά.

Tα πέδιλα τα κάνω ορθογωνικά , με ελαφρώς μεγαλύτερη τη διάσταση κατά μήκος του πλαισίου.Ο κρίσιμος έλεγχος είναι σε ανατροπή και σε εκείνη τη διεύθυνση εμφανίζεται η μεγάλη ροπή , οπότε έχει νόημα να είναι μεγαλύτερη η διάσταση.Βέβαια για την παραγγελία οπλισμού συμφέρει το τετραγωνικό.

Αγόρασες την έκδοση 2010;

Y.Γ. Καλώς ήρθες πάλι.

Eναλλακτικά του ΤΕΚLA , θα πρότεινα και το Strucad.Στην έκδοση 16 από ότι λένε θα έχει και μερικούς ελέγχους συνδέσεων με βάση τον ΕC3.

Μια χοντρική προμέτρηση των μελών και της επιφάνειας βαφής βγάζει και το Robot που είναι καλή για μία πρόχειρη εκτίμηση πριν μοντελοποιηθεί στο ΤΕΚLA ή στο Strucad.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η θεμελίωση έχει πρόβλημα...αλλά σε μικρά κρίρια όπως του παραδείγματος δεν βάζω συνδετήρια δοκάρια.

 

Γενικά στην πεδιλοδοκό δεν έχει πρόβλημα όσο στα πέδιλα και στις δυνδετήριες δοκούς.

 

Αλλά και πάλι έχει πλήρη έλεγχο στην κατασκευή. Ειδικά αν προχωρήσεις σε αναλύσεις ελαστικά-πλαστικά όπως έχω πει στα χέρια κάποιου έμπειρου μελετητή βγάζει πραγαμτικά οικονομικές μελέτες.

 

Στις σιδηρές είναι πράγματι πολύ καλό. Έχει πολλές δυνατότητες και πολλές επιλογές (μιλάω μόνο για τις σιδηρές). Εξάλλου στο αρχείο τα λέω όλα αναλυτικά...όσο μπορώ βέβαια...

 

spy1551 σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο tutorial ή εστω κάποιος οδηγός για την δημιουργια θεμελίωσης σε μεταλλικά κτίρια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες...παραθέτω τα σχέδια της μελέτης από το Robot τα οποία έχουν παραχθεί με το TEKLA.

 

Τονίζω ότι τα σχέδια δεν είναι επεξεργασμένα, απλώς τα είχα ετοιμάσει για επεξεργασία. Το αποτέλεσμα σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα είναι της τάξης του 40-50%. Δηλαδή μόνο περίπου στο μισό έτοιμα. Όπως είπα και πριν δεν είναι έτοιμα για παράδοση δηλαδή. Η παράδοση συνοδεύεται και με τα τεύχη συγκόλλησης όπου υπάρχει η αρίθμηση της κάθε συγκόλλησης με τα πάχη και τα μήκη αναλυτικά. Επίσης συνοδεύεται από την αρίθμηση σχεδίων, γιατί τα μέλη είναι πολλά και τα σχέδια επίσης (30-40 σχέδια, ανάλογα το alkohool που έχω καταναλώσει...)

 

Εννοείται οι κατόψεις, όψεις, 3D σε άλλο σχέδιο και μετά οι λεπτομέρειες με τα νούμερά τους (αφού κάθε μέλος, κάθε κοχλίας, κάθε συγκόλληση, κάθε λάμα-πλάκα έδρασης είναι αριθμημένα για όλη την κατασκευή).

 

Σας εύχομαι καλή χρονιά με υγεία και καλή δύναμη για την συνέχεια !!!

 

http://rapidshare.com/files/328348212/ALL_Michanikos.gr.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε pappos έχεις τη δυνατοτητα ν'ανεβάσεις τα σχέδια σε premium rapidshare account ή κάπου αλλού γιατί με το που κατέβουν 10 φορές διαγράφονται με αποτέλεσμα να παραθέτεις dead links?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.