Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Ναι έχει, αν μιλάς για νόμους υλικού. Υπάρχει η δυνατότητα για τέλεια πλαστικό υλικό, πλαστικό με κράτυνση (hardening), καθώς και επιλογή του τρόπου που θα γίνεται η αποφόρτιση (ελαστικά, πλαστικά, σαν βλαμμένο-:) (damaged) στοιχείο ή μεικτά). Μόνο για μεταλλικές διατομές. Η επιλογή γίνεται σε επίπεδο διατομής ,κατά την διαδικασία εισαγωγής της.Δεν συνδυάζεται με παραμετρικές διατομές.

 

Συνοδεύεται από υπερυπολογιστή τύπου roadrunner της IBM για την εκτέλεση της ανάλυσης σε λογικό χρονικό διάστημα, ειδικά αν συνδυαστεί με πεπερασμένα και καμμιά 150 ιδιομορφές στη modal.

Link to comment
Share on other sites

Ελαστικά-πλαστικά και όλους τους συνδυασμούς. Ναι εννοείται μόνο στα μεταλλικά. Δεκ κατάλαβα πολυ την τελευταία παράγραφο...

 

Επίσης αν μπορείς να μου υποδείξεις από που ορίζω την ανάλυση είτε πλαστικά είτε ελαστικά.

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά paktomenos.

Link to comment
Share on other sites

1) όταν επιλέγεις έναν τύπο μεταλλικής διατομής για εισαγωγή στο φορέα, έχει στις παραμέτρους ένα check box για ελαστική-πλαστική ανάλυση, αρχικά γκριζαρισμένο. Το επιλέγεις, και ανοίγει το tab δίπλα, όπου μπορείς να επιλέξεις τις παραπάνω παραμέτρους.

 

2) Στις αναλύσεις, επιλέγεις την ανάλυση που θέλεις (τύπου static-linear), και πατάς στις παραμέτρους, όπου μπορείς να την αλλάξεις σε non linear, όπου πάλι ενεργοποιείται ένα tab με τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται. Μπορείς να σχεδιάσεις ένα τόξο και στη συνέχεια να το αναγνωρίσει ως μέλος.

Υπάρχει και παράδειγμα στα εγχειρίδια χρήσης με καμπύλο δικτύωμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αλήθεια το Robot δεν λύνει τοιχώματα? Μήπως ξέρει κανείς από εσάς τι πρόγραμμα είναι το space που δίνει η ίδια η εταιρία (ypologistikh). Μάλιστα σε σημερινή προσφορά που πήρα από τον κ. Ceverin μου είπε ότι το συγκεκριμένο μου το κάνει δώρο. Τι λέει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη paktomene, το είδα καθυστερημένα. Επειδή βλέπω ότι στο robot πετάς θα τολμήσω να σου κάνω την ερώτηση. Σαν νέος μηχανικός αξίζει να αγοράσω το πακέτο Robot+Revit (9000 χωρίς ΦΠΑ) με καλούς όρους + space? Σύμφωνα με άλλες προσφορές που πήρα νομίζω ότι σε πακέτο στατικό και σχεδιαστικό που ψάχνω είναι το καλύτερο deal.Εσύ με την εμπειρία σου στο robot τι πιστεύεις? Θα την κάνω τη δουλειά μου ή θα τρέχω?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για τι το θέλεις, και πως δουλεύεις. Σαν πρώτο και μοναδικό δεν θα το συνιστούσα. Πάρε ένα ελληνικό. Σαν δεύτερο, κυρίως για μεταλλικά, και το περιπτωσιακό ακραίο-περίεργο κτίριο, βεβαίως.

 

Σκέψου π.χ. ότι ικανοτικό δεν θα μπορείς να κάνεις. Ολα q=1.5 θα τα παίρνεις, και σύντομα θα σε πάρουν με τις πέτρες, μετά συγχωρήσεως.... + το ότι για μπετό, μια απλή μελέτη θα σου πάρει αιώνες να την παραδώσεις. Και τι να χρεώσεις μετά? μέσα θα μπαίνεις. Αυτό ισχύει βέβαια στο μπετό για όλα σχεδόν τα ξένα, δεν είναι προνόμιο του Robot.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Ότι δεν κάνει ικανοτικό? Με διαβεβαίωσε ότι όχι μόνο κάνει αλλά έχουν ήδη περάσει τους ευρωκώδικες. Τελοσπάντων θεωρείς ότι με το space δεν θα μπορέσω να ολοκληρώσω τη δουλειά που θα μου αφήσει μισή το robot?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.