Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναπαλαίωση η γκρέμισμα


Κμαι

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα. Καταρχάς είμαι άσχετος επί του θέματος και ήθελα την βοήθεια σας. Έχω μια πολύ παλιά ορεινή 1000μετρα πέτρινη μονοκατοικία 70τμ όχι σε καλή κατάσταση χωρίς θεμέλια. Θα ήθελα να ξεκινήσω να το φτιάχνω. Νομίζω ότι δεν γίνεται να γίνουν θεμέλια χωρίς να το γκρεμισω οπότε σκέφτομαι να το γκρεμισω και να ξεκινήσω από την αρχή θεμέλια, μετταλικο σκελετό και χτυσιμο με την πέτρα που ήδη υπάρχει. 

1. Πιο θα είναι το κόστος χοντρικά για 70 τμ θεμέλια ??

2. Πιο θα είναι το κόστος μεταλλικου σκελετού 60τμ?

3. Μπορεί να συνδεθεί η πέτρα με τον μεταλλικό σκελετό? 

Ευχαριστώ 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να βγάλεις Άδεια Κατεδάφισης.

2. Μετά την Άδεια Κατεδάφισης θα πρέπει να βγάλεις Άδεια Οικοδομής.

3. Στην Άδεια Οικοδομής θα έχεις και τις Αρχιτεκτονικές μελέτες που θα ορίζουν τι θα κατασκευάσεις και την στατική Μελέτη για τον φέροντα οργανισμό (με μεταλλικό σκελετό πχ. ή άλλο κλπ)

 

Γενικά τα "πάντα" μπορεί αρκεί να έχεις Γη να πατάς και χρήμα να πληρώνεις τις επιλογές και μελέτες για να ξέρεις εκ των προτέρων που και πως πας.

 

Με βάση τις τελικές μελέτες θα μπορέσει το Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών να σου προκοστολογήσει το έργο

και συνεχίζεις.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι επιτρεπτό απο τους κανόνες του φόρουμ να κοστολογούμε έργα, εργασίες και κόστος υπηρεσιών Μηχανικών

Edited by Didonis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.