Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπιτι που κτίστηκε εντος σχεδίου και μετά βγήκε


Eli99

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα στην ομάδα,
θα ήθελα τη βοήθεια σας στην παρακάτω ερώτηση. Εγω και η αδερφή μου έχουμε απο μία μεζονέτα που τιε χωρίζει μεσοτοιχία. Τα σπίτια κτίστηκαν νόμιμα απο τους γονείς σε οικόπεδο που ήταν εντός σχεδίου πόλης, αλλά μετά αφού είχα ολοκληρωθει οι εργασίες, το οικόπεδο βγήκε εκτός σχεδίου όπου εξακολουθεί να είναι μέχρι και σήμερα. Στα υποτιθέμενα παρακάτω μπορείτε να με συμβουλεύεσετε τι επιτρέπεται και τι όχι;

-Εαν δώσω το σπίτι στην αδερφή μου, επιτρέπετε να γκρεμίσει τη μεσοτοιχία και να ενώσει τα 2 σπίτια σε ένα;

-Εαν γκρεμιστούν και τα 2 σπίτια, επιτρέπετε η οικοδόμηση νέου σπιτιού;

 

Γενικά μπορείς να βγάλεις άδεια σε οικοπεδο που έχεις ηδη άδεια αλλα τώρα είναι εκτός σχεδίου; τι επιλογές υπάρχουν; το οικοπεδο ειναι 500 τμ

Ελπίζω να μη σας φανούν χαζές οι ερωτήσεις μου.

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ελι

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Σίγουρα υπάρχουν πολλά θέματα που χρήζουν επεξήγησης και θα πρέπει να επισκεφτείς γραφείο μηχανικού για να ερευνήσει το θέμα και να σε κατατοπίσει. Από την περιγραφή του ερωτήματος δεν γίνεται σαφές αν έχετε δυο στατικά ανεξάρτητα κτίρια τα οποία εφάπτονται, ή έχετε ένα κτίριο με ενιαίο φέρων οργανισμό το οποίο διαχωρίστηκε λειτουργικά (όχι συμβολαιογραφικά με σύσταση οριζοντίων) σε δυο μεζονέτες. Μια ακόμη ερώτηση είναι τι έχει συμβεί και το ακίνητο βρέθηκε εκτός ρυμοτομικού σχεδίου πόλης ενώ ήταν εντός σχεδίου;

Γενικώς, σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου με επιφάνεια 500 τμ, δεν υπάρχει η δυνατότητα οικοδόμησης. Για ενδεχομένως ειδικότερες διατάξεις (πχ ακραία οικοδομικά τετράγωνα ρυμοτομικού σχεδίου) απαιτείται η έρευνα από τον μηχανικό που θα απευθυνθείτε. Επιπλέον, για να κατεδαφιστεί κάτι απαιτείται να εκδοθεί άδεια κατεδάφισης. Όταν κατεδαφιστεί η αρχική άδεια δεν καλύπτει μια νέα ανοικοδόμηση ακόμη και στα ίδια τετραγωνικά μέτρα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και σίγουρα θα απευθυνθώ σε μηχανικό.
Η άδεια οικοδομησης είχε βγει για 2 ανεξάρτητες μεζονετες οι οποίες εφάπτονται. Αν καταλαβαίνω σωστα το ερώτημα σου, το κτίριο είναι ένας οργανισμός.


το οικόπεδο είχε αγοραστεί αρχικά εκτός σχεδίου, μετά απο λιγο καιρό μπήκε εντός, όπου βγηκαν οι αδειες κ έγιναν και ολες οι εργασίες και μετά απο οσο γνωρίζω κάποιοι προσφύγανε και ξαναχαρακτηριστικε η περιοχή εκτός σχεδίου. Αν βοηθάει ειναι στο δήμο Κρωπίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.