Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυλη σε οικογενειακη πολυκατοικια 3 διαμερισματων,μπορει να ειναι ιδιοκτητη;


Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχω μια καποιες ερωτησεις...Το 1 απο τα διαμερισματα του 1ου οροφου το αγορασα εγω το 2010

1)Αυλη ισογειου σε οικογενειακη πολυκατοικια του 1967 3 διαμερισματων(ισογειο 1 οροφοδιαμερισμα και στον 1ο 2 διαμερισματα) μπορει να ειναι ιδιοκτητη και οχι κοινοχρηστη; δηλαδη με καποια συμφωνια να την εχουν παραχωρησει στον ιδιοκτητη του ισογειου η με καποιο συμβολαιο να του την εχουν πουλησει το μεριδιο τους οι υπολοιποι;

2) αν ειναι ιδιοκτητη η ειναι κοινοχρηστη σε ποιο εγγραφο το αναφερει και που(πολεοδομια,υποθηκοφυλακιο,συμβολαιογραφο);

3) υπαρχει η σχετικη νομοθεσια στην περιπτωση που δεν θα μπορει να ειναι ιδιοκτητη;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

"αυλη"...εννοεις ο ακαλυπτος χωρος της οικοδομης.

1. Μπορει να εχει "αποκλειστικη χρηση".... οχι "ιδιόκτητη"

2. στο συμβολαιο του , αλλά να υπαρχει τετοιο δικαιωμα απο αυτον που το παραχωρησε

[συνηθως οι αποκλειστικες χρησεις, οριζονται με το εργολαβικο και στη συνεχεια ειτε στα συμβολαια ειτε στον κανονισμο]

3. ν 3741/29

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

"αυλη"...εννοεις ο ακαλυπτος χωρος της οικοδομης.

1. Μπορει να εχει "αποκλειστικη χρηση".... οχι "ιδιόκτητη"

2. στο συμβολαιο του , αλλά να υπαρχει τετοιο δικαιωμα απο αυτον που το παραχωρησε

[συνηθως οι αποκλειστικες χρησεις, οριζονται με το εργολαβικο και στη συνεχεια ειτε στα συμβολαια ειτε στον κανονισμο]

3. ν 3741/29

 

 

Ναι τον ακάλυπτο χώρο της οικοδομής ο οποίος είναι περιφραγμενος και έχει 2 εισόδους... Μια από τον δρόμο και μια από το διαμέρισμα του ισογείου... Αποκλειστική χρήση σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να μπαίνω καθόλου μέσα; ούτε να βάζω την μηχανή μου; στο συμβόλαιο μου δεν γράφει τίποτα πάντως αλλά ούτε και στο Υποθηκοφυλακιο για παραχώρηση αποκλειστική χρήσης.. 

Link to comment
Share on other sites

επομενως, προκειται για τον κοινοχρηστο ακαλυπτο χωρο,

επι του οποιου εχουν ολοι δικαιωμα χρησεως, υπο τον ορο οτι δεν παραβλαπτονται τα δικαιωματα των υπολοιπων.

Τα υπολοιπα...μάλλον  θα κριθουν στα δικαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

επομενως, προκειται για τον κοινοχρηστο ακαλυπτο χωρο,

επι του οποιου εχουν ολοι δικαιωμα χρησεως, υπο τον ορο οτι δεν παραβλαπτονται τα δικαιωματα των υπολοιπων.

Τα υπολοιπα...μάλλον  θα κριθουν στα δικαστηρια.

Έγινες απολύτως κατανοητός... Σε ευχαριστώ πολύ... Καλό σου βράδυ φίλε μου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.