Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακτινικοί Οικισμοί και διοικητικά όρια Ο.Τ.Α


Recommended Posts

Σύμφωνα με το Αρθ-4 ΠΔ/24-4/3-5-85 παρ. 5. "Ζώνη η οποία δεν περιλαμβάνει διάσπαρτο ή συνεκτικό τμήμα οικισμού και η οποία αποκόπτεται από τον οικισμό με φυσικούς, τεχνητούς ή διοικητικούς φραγμούς γύρω από τον οικισμό (ρέματα, χαράδρες, ακτές, λίμνες, βάλτοι, σημαντικοί οδικοί άξονες, σιδηροδρομικές γραμμές ή διοικητικά όρια ΟΤΑ) δεν περιλαμβάνεται εντός των ορίων του."

Υπάρχει ένα οικόπεδο που βρίσκεται εντός της Ζώνης των 800 μ από το κέντρο ενός οικισμού.

Προ του σχεδίου Καλλικράτης το οικόπεδο βρισκόταν σε διαφορετικό ΟΤΑ από τον οριοθετημένο με ακτίνα οικισμό. Σήμερα όμως με το σχέδιο Καλλικράτης είναι στον ίδιο Δήμο.

Η ερώτησή μου είναι : Μπορεί να θεωρηθεί σήμερα το οικόπεδο ως εντός οικισμού ή θα πρέπει να ανατρέξουμε στην διοικητική διαίρεση όταν οριοθετήθηκε ο οικισμός και να θεωρήσουμε ότι ο οικισμός διακόπτεται από το τότε όριο των ΟΤΑ ;  

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να εξετάζουμε τα όρια του οικισμού με βάση την Δημοτική ή Τοπική Κοινότητα ή με βάση τα όρια του Δήμου ; 

Πουθενά δεν έχω βρει να ορίζεται σαφώς κάτι, ούτε ερμηνευτικές εγκύκλιους.

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dkako said:

 

Υπάρχει ένα οικόπεδο που βρίσκεται εντός της Ζώνης των 800 μ από το κέντρο ενός οικισμού.

 

Καλημέρα. Μήπως εννοείς στάσιμο οικισμό με το ΦΕΚ 588/Δ/82;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Μήπως εννοείς στάσιμο οικισμό με το ΦΕΚ 588/Δ/82;

Όχι μιλάω για οικισμό κάτω των 2000 με το Π.Δ. του '85

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εξήγησε τον προβληματισμό γιατί δεν το έχω αντιληφθεί. Υπάρχει ένας οριοθετημένος οικισμός κάτω των 2.000 κατοίκων που ορίστηκε βάσει κάποιας νομαρχιακής απόφασης. Στο απόσπασμα της απόφασης, υπάρχουν τα όρια, αριθμημένα και αντιστοιχούν σε κάποιες ιδιοκτησίες στο υπόβαθρο 1/5000 της ΓΥΣ. Το πρόβλημα σήμερα ποιο ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο οικισμός είναι οριοθετημένος οικισμός κάτω των 2.000 κατοίκων αλλά όχι με τοποσταθερά αλλά με ακτίνα 800 μ. και κέντρο την εκκλησία του οικισμού που άνηκε στην τότε κοινότητα Α. 
Έχω ένα οικόπεδο που βρίσκεται στα 700 μέτρα από την εκκλησία (κέντρο 800μ). Όταν έγινε η οριοθέτηση το οικόπεδο ήταν στα διοικητικά όρια της κοινότητας Β. Συνεπώς σύμφωνα με το Αρθ-4 ΠΔ/24-4/3-5-85 παρ. 5 το οικόπεδο ήταν εκτός οικισμού αφού αποκόπτεται από τον οικισμό με διοικητικούς φραγμούς ( Διοικητικά όρια Ο.Τ.Α.) .
Μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη , Κλεισθένη κλπ. και οι δύο κοινότητες, Α και Β, βρίσκονται στον ίδιο Δήμο.

Η ερώτηση είναι :  Εξακολουθεί το οικόπεδο να αποκόπτεται από τον οικισμό με διοικητικούς φραγμούς με αποτέλεσμα να είναι εκτός οικισμού ή δεν αποκόπτεται οπότε είναι εντός οικισμού;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω συναντήσει τέτοιο οικισμό στην περιοχή μου, αυτός ο οικισμός που λες σίγουρα δεν διέπεται από το πολεοδομικό καθεστώς των στάσιμων οικισμών (ΦΕΚ 588/Δ/82), αλλά από το ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει;

Τώρα, σε ότι αφορά το ερώτημα για το αν είναι εντός οικισμού. Από την στιγμή που το ακίνητο βρίσκεται εντός ακτίνας 800 μ, γιατί να μην είναι εντός οικισμού; Τι μπορεί να μας απασχολεί, αναφορικά με το πολεοδομικό σκέλος, αν άλλαξαν όρια οι ΟΤΑ ή αν συγχωνεύτηκαν, ή άλλαξαν όνομα κλπ;

Αν θυμάμαι καλά, το άρθρο 5 αναφέρει το πως γίνεται ο καθορισμός των ορίων (από την Διοίκηση) και όχι από εμάς στα πλαίσια σύνταξης τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.