Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασκεπές ερείπιο & Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και εγώ προς το τις Λοιπές Κατασκευές εκλινα να καταχωρήσω την Ασκεπη, πλέον, αποθήκη.

Ως προς τη νομοθεσία είμαι καλυμμένη  για κάτι τετοιο? Θέλω να πω, ότι η ασκεπης κατάσταση, δικαιολογείται με μια απλή αυτοψια και την σχετική αναγραφή του μηχανικού στην Ταυτότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως πρώτα θ' άνοιγα τη δήλωση του 4495, θα χρέωνα το κατιτίς μου τον ιδιοκτήτη και θα έκανα διόρθωση κ.λπ. (σχέδια, δηλώσεις, τεχνική έκθεση κ.λπ.) για την αποθήκη και στη συνέχεια θα προχωρούσα στην έκδοση Πιστοποιητικού ΗΤΑ (κι αυτό γιατί θα ξεπέρναγα το όποιο πρόβλημα μου δημιουργούσε στη συνέχεια ο όποιος "ιδιότροπος" συμβολαιογράφος, περί "αναντιστοιχίας" δήλωσης - ταυτότητας)!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Ιάσονα. Δεν είναι κακή η σκέψη σου, αλλά οι συμβολαιογράφοι στο θέμα των ασκεπών κτισμάτων πιστεύω ότι είναι εξοικειωμένοι. Σύνηθες να καταρρέουν σκεπές από έλλειψη μακροχρόνιας συντήρησης και από εγκατάλειψη. Μάλιστα, σε πολλά συμβόλαια το αναγράφουν και οι ίδιοι ότι κάποτε υπήρχε πεπαλαιωμένο κτίσμα αλλά στη συνέχεια η στέγη κατέρρευσε απο φυσικές καταστροφές κλπ.  Ας δει η συνάδελφος ποια λύση προκρίνεται και με μια συζήτηση με συμβολαιογράφο για να μην της πει μετά αυτό που αναφέρεις περί αναντιστοιχίας δήλωσης με ΗΤΚ. Βεβαίως αν δούμε ότι ο ρόλος της ΗΤΚ είναι η παρουσίαση της υφιστάμενης κατάστασης δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναγράφοντας στα σχόλια τα περί ασκεπούς πλέον κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είναι περίεργο λίγο το θέμα. Κάπου υπάρχει ένα κενό, που δε τεκμηριώνεται κάπως από τη νομοθεσία.

Θα επικοινωνήσω με το συμβολαιογράφο, να δω ποια είναι και η δική του άποψη.

Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε να δηλώσω 

On 29/7/2024 at 7:24 ΜΜ, nadgek said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είναι περίεργο λίγο το θέμα. Κάπου υπάρχει ένα κενό, που δε τεκμηριώνεται κάπως από τη νομοθεσία.

Θα επικοινωνήσω με το συμβολαιογράφο, να δω ποια είναι και η δική του άποψη.

Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσω

Γεια σας.

Ο συμβολαιογράφος μου είπε να το δηλώσω την Αποθήκη στις Λοιπές Κατασκευές ως Ασκεπή, και να  επισημάνω στις παρατηρήσεις ότι στον Ν.4495 είχε τακτοποιηθεί κανονικά ως κτίριο (διότι πριν το 2011 δεν είχε κατασκευαστικά προβλήματα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέγαμε και εμείς. Στις λοιπές κατασκευές θα το βάλεις όπως και κάθε κατασκευή που δεν έχει στέγη και δεν αποτελεί χώρο. (Αναγράφεται και στις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.