Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μετά από αναζήτηση στο φόρουμ και τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ όσον αφορά το ΠΕΑ στην ΗΤΚ βλέπω ότι υπάρχει ενδοιασμός για το αν απαιτείται στη δωρεά εν ζωή έκδοση ΠΕΑ λόγω της ΗΤΚ. 

Σε παρόμοια περίπτωση δωρεάς εν ζωή έχω δει συναδέλφους να μην υποβάλλουν στην ΗΤΚ ΠΕΑ, αλλά μάλλον δεν είναι και 100% σωστό, αλλά ούτε και λάθος...

Υπάρχει κάποια καινούρια ενημέρωση που δεν έχω εντοπίσει η οποία να λύνει την σχετική απορία; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 24/5/2024 at 12:51 ΜΜ, Anastasia1007 said:

Υπάρχει κάποια καινούρια ενημέρωση

Ισχύει ό,τι διάβασες στη νομοθεσία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Edited by Ψηφομάχος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 24/11/2023 at 3:28 ΜΜ, jedi.Yannis said:

....
3τμ στα 35,6τμ είναι όντως μεγάλη διαφορά.....

  1.  θα πρέπει να τσεκάρεις, τι σου έχει ξεφύγει, συγκρίνοντας αρχικά το σκαρίφημά σου, την κάτοψη συμβολαίου και την κάτοψη της ρύθμισης.....
  2. ...θα χρειαστεί μια τεκμηρίωση των διαφορών αν είναι κάτι σαν αυτό που περιγράφω.
  3. Αν σου λείπει κανένα δωμάτιο, είναι άλλο καπέλο.

Δηλώνοντας ότι και εγώ δεν κάνω ΠΕΑ έχω σχετικές ερωτήσεις για ΗΤΚ

Διαμέρισμα Ισογείου (προ 1975)

·         στους τίτλους 48,90τ.μ.

·         στο ΠΕΑ 47,05τ.μ. (από το 2016 άλλον συνάδερφο άγνωστο)

·         Υπαγωγή 4495 και πραγματικά υφιστάμενη κατάσταση 58,41τ.μ. (από εμάς)

Συνοπτικά 10τ.μ. διαφορά περίπου

Δεν έχω και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να έχω το περίγραμμα που έχει κάνει χρήση ο συνάδερφος για το ΠΕΑ του.

Η πιθανότητα να το έκανε και με ένα δωμάτιο διαφορά δεν την αποκλείω έχοντας την κάτοψη της άδειας και τις διαφορές που έχει από την αποτύπωση μας (ενδεχόμενα μπορώ να τα ανεβάσω και εδώ αν βοηθάει).

Ερωτήσεις

1.       Στην ΗΤΚ ανεβάζω ως έχει το ΠΕΑ ορ νοτ?

2.       Αφορά τον διαχειριστή της ΗΤΚ ο έλεγχος ορθότητας του ΠΕΑ?

3.       Πώς να τεκμηριωθεί ή έστω κριθεί κάποια σημαντική διαφορά αν δεν έχουμε καν τα σχέδια του περιγράμματος και των ανοιγμάτων έστω σε ένα ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Didonis said:

Διαμέρισμα Ισογείου (προ 1975)

·         στους τίτλους 48,90τ.μ. (απο τον τότε εργολάβο που πούλαγε στα σχέδια...αν δεν έκλεβε 3-5-10τμ στη κατασκευή σε κάθε διαμέρισμα, σήμερα θα ήταν κουλουράς στην Ερμού 😜)

·         στο ΠΕΑ 47,05τ.μ. (από το 2016 άλλον συνάδερφο άγνωστο) ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ

·         Υπαγωγή 4495/2017 (δεν λες όμως ποιο έτος πήγες αυτοψία, που ίσως να έχει προσθέσει/κλείσει ημιυπαίθριο) και πραγματικά υφιστάμενη κατάσταση 58,41τ.μ. (από εμάς) Αν έχει και 1-2 τοίχους σε επαφή με κλιμακοστάσιο, το ΠΕΑ θα είχε επιφάνεια 59-60τμ.

Συνοπτικά 10τ.μ. διαφορά περίπου

Δεν έχω και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να έχω το περίγραμμα που έχει κάνει χρήση ο συνάδερφος για το ΠΕΑ του.

Η πιθανότητα να το έκανε και με ένα δωμάτιο διαφορά δεν την αποκλείω έχοντας την κάτοψη της άδειας και τις διαφορές που έχει από την αποτύπωση μας (ενδεχόμενα μπορώ να τα ανεβάσω και εδώ αν βοηθάει).

Ερωτήσεις (δεν ξέρω τη λέει η νομοθεσία για την ΗΤΚ..εγω τα ΠΕΑ στέλνω στους συναδέλφους)

1.       Στην ΗΤΚ ανεβάζω ως έχει το ΠΕΑ ορ νοτ? Για μένα ΝΑΙ

2.       Αφορά τον διαχειριστή της ΗΤΚ ο έλεγχος ορθότητας του ΠΕΑ? Θεωρώ πως ΟΧΙ, ο διαχειριστής ανεβάζει αυτό που του στέλνουν

3.       Πώς να τεκμηριωθεί ή έστω κριθεί κάποια σημαντική διαφορά αν δεν έχουμε καν τα σχέδια του περιγράμματος και των ανοιγμάτων έστω σε ένα ΠΕΑ?

Αυτά τα λίγα απο μένα collega! 😀

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. Pavlos 33
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβε ο Dib. Πάνω κάτω τα ίδια θα έλεγα. 
Έξτρα, αν ανεβάσεις τα σχέδια που λες, μπορεί να κάνουμε πιο στοχευμένες εικασίες (σαν ντετέκτιβ που έχουμε γίνει) για το τι μπορεί να έγινε πριν από 8 χρόνια.

Να έχει κλείσει ημιυπαίθριο μετά το ΠΕΑ το βλέπω χλωμό. Πιο πιθανό είναι να χρησιμοποίησε τα σχέδια της άδειας στο ΠΕΑ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσωπικά το βλέπω χλωμό να έχει πειραχτεί κάτι μετά την αυτοψία και την υπαγωγή στο Ν.4495. Άρα μάλλον δεν έχει γίνει σωστά η αυτοψία.

Στο διά ταύτα, θα ανέβαζα το ΠΕΑ που εφόσον δεν έχει ανακληθεί είναι ισχυρό. Η ευθύνη είναι του μηχανικού που το συνέταξε και όχι αυτού που συντάσει την ΗΤΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πρώτα απ όλα χρησιμότατες οι απαντήσεις σας.

Επικουρικά αν κατάλαβα καλά ως διαχείριση της ΗΤΚ δεν έχουμε καμία ευθύνη για την ορθότητα ή μη του ΠΕΑ. Αλλά υποθέτω κι αυτό είναι διασταλτική ερμηνεία και δεν το αναγράφει κάπου η νομοθεσία ή κάποια "γραπτή" απόφαση.

Ανεβάζω και τα σχετικά σχέδια για να μη σας κάνω ντέντεκτιβ όπως είπε και ο Yiannis

συνοπτικά το κτίριο προ 75

η υφιστάμενη σήμερα κατάσταση όπως την δείχνω στο δικό μας σχέδιο υπήρχε από προ 75, παρότι στην κάτοψη της άδειας του 1996 για προσθήκη την δείχνει με διάδρομο (δεξία)

η υποψία μου για την διαφορά των τμ με το ΠΕΑ είναι μπας και ο συνάδερφος δεν έκανε αυτοψία και δεν είδε τον δεξιά διάδρομο ότι έχει γίνει οικία (κι αυτό διότι ο "διάδρομος" που έγινε σπίτι έχει επιφάνεια περίπου 12 τμ όσο η διαφορά επιφάνειας υφιστάμενης με του ΠΕΑ)... παρ ότι στην εξωτερική φωτογραφία που έχει βάλει στο ΠΕΑ το δεξιά παράθυρο είναι η κουζίνα.

(όπως είπα, δεν κάνω ΠΕΑ .... κάνω όμως σχεδόν όλα τ άλλα που αφορούν τα κτίρια.)

υπαγωγή 4495

AR-A2-240622-temp.thumb.jpg.f690fb351e2f5c3488c26ec4cc338564.jpg

Άδεια 19961996-KAT-ISOGEIO.thumb.jpg.0c428977ec9947920de4391ae0ab572a.jpg

ΠΕΑ 2016

PEA-KTIMATOLOGIO-01.thumb.jpg.33d990e6fa57a5b0bc5a41f8c77000ad.jpgPEA-KTIMATOLOGIO.thumb.jpg.4832093ecd0715f93a6769d8446ccaff.jpg

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Didonis said:

....η υποψία μου για την διαφορά των τμ με το ΠΕΑ είναι μπας και ο συνάδερφος δεν έκανε αυτοψία και δεν είδε τον δεξιά διάδρομο ότι έχει γίνει οικία (κι αυτό διότι ο "διάδρομος" που έγινε σπίτι έχει επιφάνεια περίπου 12 τμ όσο η διαφορά επιφάνειας υφιστάμενης με του ΠΕΑ)... παρ ότι στην εξωτερική φωτογραφία που έχει βάλει στο ΠΕΑ το δεξιά παράθυρο είναι η κουζίνα.

Συνάδελφε, θεωρώ δεν είναι υποψία σου...αλλά για μένα 2 τινα συνέβησαν....

1) Δεν έκανε αυτοψία γιατί ο ιδιοκτήτης βιαζόταν να το νοικιάσει και ήθελε το ΠΕΑ ''προχθές'' οπότε ο συνάδελφος το έκανε με φωτογραφοαυτοψία (ή τηλεαυτοψία) απο το  γραφείο και σχέδιο του '72...'75 ...ή

2) Έκανε αυτοψία και έκανε γαργάρα το διάδρομο (να μην πληρώσει πρόστιμο εκείνη τη περίοδο) και το έβγαλε όσο η οικ. άδεια του '72.

Edited by dib
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι.... κι από εμένα πέρασαν διάφορες σκέψεις....

το θέμα όμως (όπως είπαμε) για να έχει εγκυρότητα (δηλαδή σωστές καταστάσεις ένα ΠΕΑ) δεν είναι η ίδια επιφάνεια στο μεν και στο δε διότι στην τελική μετράμε όγκους αέρα για το ενεργειακό (αν δεν κάνω λάθος)...

Επειδή όμως δεν έχω (και δεν ξέρω αν μπορώ να έχω αν δεν μου το δώσει ο συνάδερφος) το μονογραμμικό του περιγράμματος που έχει κάνει να δω αν δείχνει τον ανοιχτό διάδρομο ως οικία ή όχι, μένω με την απορία αν το έχει δείξει διάδρομο εκει.... Είναι έγκυρο το ΠΕΑ?

Μας αφορά η εγκυρότητα του αφού το ανεβάζουμε στην ΗΤΚ?

Υ.Γ.

  • Επικουρικά, θα γίνει και μια προσπάθεια να μιλήσω με τον συνάδερφο.
  • Με πρόχειρη ενημέρωση από ιδιοκτησία, είχε κάνει αυτοψία διότι έκανε τα ΠΕΑ και στους 2 άνω ορόφους τότε (όπως μου είπαν)
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι δεν πρέπει να σε απασχολεί το τι έχει κάνει ο συνάδελφος με το ΠΕΑ...εσενα αυτό έστειλε κι αυτό ανεβάζεις!

Εννοειται οτι το ΠΕΑ είναι έγκυρο (σαν έγγραφο)....είτε είναι σωστό είτε λάθος!

Την όποια ευθύνη την έχει αυτός κι όχι εσυ!

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.