Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική χωροθέτηση ΘΣΑ για στάθμευση υπό γωνία, ώστε να είναι δυνατή.


Recommended Posts

1756735329_1.thumb.jpg.1e67eb51c66d40ed921630b3b9d90156.jpg

Γεια σας, επειδή δεν τηρήθηκε το σχέδιο, υπάρχει νόμιμος τρόπος να αλλάξει τώρα η χωροθέτηση της στάθμευσής μου και  να γίνει υπό γωνία, και  επομένως  να αναλάβω διαδικασίες και κόστη, χωρίς να εκτεθώ στους άλλους ή τα κάνω χειρότερα;

Συγκεκριμένα: Το διαμέρισμα, που αγόρασα πέρυσι έχει ως παρακολούθημα ( αποκλειστική χρήση, σχέδια συμβολαιογράφου 1996,  Άδ. Οικ. 1996) την ανοιχτή θέση Ρ6 (στα σχέδια:  5,5Χ2,65=14,48≈14,03m3). Στην πράξη  4,35Χ2,45=10,66m3 με τις 3 πλευρές κλειστές. Άρα, καμιά δυνατότητα ελιγμού και στάθμευσης υπό γωνία 0˚. Μόνο υπό κάποια γωνία γίνεται και το αυτοκίνητο σταθμεύει εκτός χωροθέτησης,  «μειώνοντας»  κατά 0,8-1,0μ  τα 4,00 υπαρκτού, ευθύ διαδρόμου προσπέλασης  για τα τρία συνολικά έμπροσθέν μου αυτοκίνητα. Διαβάζω ως νομικά προβλεπόμενο, ελάχιστο πλάτος του τα 2,25μ.

Τεκμαίρω (από την όδευση σωληνώσεων αποχετεύσεων), ότι η Ρ7 από κατασκευή αυξήθηκε κατά 0,80μ. εις βάρος της Ρ6, παρά την εύκολη πρόσβασή της. Ενδεχομένως και να έχει τακτοποιηθεί. Ομοίως, η κολόνα εμπρός είναι 0,35 μήκοςΧ0,90 πλάτος. Έτσι έχουν τα πράγματα και ούτε θέλω αντεκδικήσεις κλπ. Αναγκάζομαι να αναζητώ, αν γίνεται να τακτοποιηθώ νόμιμα κι εγώ και οι επόμενοί μου. Έτυχε να έχω μικρό αυτοκίνητο (3,74Χ1,63) αλλά και πάλι δε χωράει . Ο προκάτοχος είχε πολύ μεγαλύτερο και το έβλεπα εκεί διαγώνια παρκαρισμένο. Τι να πει κανείς;

Ευχαριστώ, για κάθε γνώμη!image.thumb.png.c3a25e312dd4ad547d2dd9134dbe2531.png

Edited by Γιώργος P6
διόρθωση ονόματος διάστασης
Link to comment
Share on other sites

διαφορετικη χωροθετηση θα ειχες εαν προκειται για ΘΣΑ του 1221 και,  αλλοιως ηταν στην αδεια και αλλοιως στο συμβολαιο...χωρις να ρωτας αν "χωραει" εκει ενα ΙΧ.

Αν δεν ειναι θεσεις του 1221,  ισχυει αυτο που λενε τα σχεδια  και τα συμβολαια...Αυτο που πηρες, αυτο εχεις.

 Αρα, θα  ελεγξεις την 7 ως προς το οριο με την 6.

Εαν τα σχεδια στα συμβολαια, μεταξυ σας, ειναι διαφορετικα, τακτοποιηση δεν μπορουσε να κανει σε βαρος της δικης σου ΘΣΑ

Αν υπαρχει τοιχοποιία μεταξυ της 7 και της 6 και κατεβαινουν σωληνωσεις  ειναι προβλημα.

δες τα με τον μηχανικο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.