Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εγώ βάζω πότε λοιποί -πότε λοιποί συνιδιοκτήτες και μου το δέχεται.  Αρκεί να επιλέξω το  ΑΦΜ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ  (αντί ΑΦΜ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ) και σ' αυτό να βάλω επίσης οτιδήποτε (ακόμη και ένα γράμμα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@janna Η εξουσιοδότηση γίνεται από τον πελάτη σου και καταγράφεις τα στοιχεία του και το ποσοστό του βάσει του τίτλου που έχει. Σε δεύτερη σειρά βάζεις "λοιποί συνιδιοκτήτες" με το υπολειπόμενο ποσοστό μέχρι το 100%. Δες σχετική ερωτοαπάντηση.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε αγροτεμάχιο με 8 συνιδιοκτήτες  σε διάφορα ποσοστά  ο ένας που εχει την εξουσιοδότηση ολων   και  αναθέτει σε μένα ως εντολέας  την σύνταξη της ηλτα  είναι ο υπόχρεος και οι λοιποί οχι??

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα αφορά μεταβίβαση ποσοστού του πελάτη σου βάζεις μόνο αυτόν ως υπόχρεο και σε δεύτερη σειρά βάζεις "λοιποί συνιδιοκτήτες" με το υπολειπόμενο ποσοστό μέχρι το 100% χωρίς καταχωρήσεις στοιχείων. Δες και σχετική ερωτοαπάντηση.

Αν όλοι θέλουν να συνταχθεί ΗΤΚ θα βάλεις τα ονοματεπώνυμά τους με τα ποσοστά τους ως υπόχρεους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε αγροτεμάχιο με 8 συνιδιοκτήτες  σε διάφορα ποσοστά  ο ένας που εχει την εξουσιοδότηση ολων   και  αναθέτει σε μένα ως εντολέας  την σύνταξη της ηλτα  είναι ο υπόχρεος και οι λοιποί οχι??

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία στην περιοχή της Αθήνας που χρειάζεται να γίνει ηλεκτρονική ταυτότητα, η συμβολαιογράφος μου έχει αναφέρει ότι είχε ξεκινήσει ένας άλλος μηχανικός την ηλεκτρονική ταυτότητα αλλά σταμάτησε, μπήκα στο σύστημα για της ηλεκτρονικές ταυτότητες και είδα ότι βρίσκεται στο στάδιο της επεξεργασίας, θα  ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να φτιάξω εκ νέου μια καινούργια ηλεκτρονική ταυτότητα για την οριζόντια ιδιοκτησία αφήνοντας την παλαιά, του αλλού μηχανικού και βάζοντας την στο ίδιο οικόπεδο ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς η σε επεξεργασία ΗΤ δεν μπορεί να διαγραφεί. Όμως, ενδεχομένως να μπορεί να αρχειοθετηθεί κατόπιν αιτήματος του συναδέλφου στο ΤΕΕ. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με τον συνάδελφο (και πριν με το ΤΕΕ μέσω mail) ώστε αν γίνεται η αρχειοθέτηση να ξεκινήσεις από την αρχή. Βεβαίως μην ξεχάσεις την εξουσιοδότηση από τον υπόχρεο ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια ιδιοκτησία βρίσκεται σε κατάσταση επεξεργασίας όπως μου είπαν απο το ΤΕΕ παίζει ρόλο αυτό και τι πρέπει να κάνω :

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.