Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση:

Για το ίδιο ακίνητο (που ανήκει σε πολλούς π.χ Α-Β-Γ-Δ-Ε συν/τες )  θα γίνουν 2 συμβόλαια με αρκετή διαφορά του χρόνου σύνταξης

Εξέδωσα λοιπόν σήμερα οριστική Η.Τ.Κ για να γίνει το συμβόλαιο μεταβίβασης  από τους Α-Β στον Γ

Τώρα θέλω να εκδώσω πρόχειρη Η.Τ.Κ για να γίνει η μεταβίβαση  από τον Δ στον Ε

και το ερώτημα είναι τι κάνω?? 

Μπορώ να κάνω νέα τροποποιητική ή όχι?? 

υ.γ μια λύση θα ήταν να  δώσω την ίδια την οριστική αλλά σ' αυτήν τον είχα βάλει ως μη υπόχρεο δηλαδή  ως "λοιποί"

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να εκδόσεις και μια ακόμη με υπόχρεο τον Δ και σε δεύτερη σειρά "λοιποί συνιδιοκτήτες". Εναλλακτικά θα μπορούσε εξ αρχής να μπουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ονομαστικά με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας τους ως υπόχρεοι.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Pavlos33 said:

.....θα μπορούσε εξ αρχής να μπουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ονομαστικά με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας τους ως υπόχρεοι.

Αυτό είναι το ορθότερο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Παύλο και Ιάσονα

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Mπορείς να εκδόσεις και μια ακόμη με υπόχρεο τον Δ και σε δεύτερη σειρά "λοιποί συνιδιοκτήτες". 

Εννοείς σαν τροποποιητική πριν λήξει η ισχύς της ή πριν ακόμη γίνει το α΄συμβόλαιο??

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

 Εναλλακτικά θα μπορούσε εξ αρχής να μπουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ονομαστικά με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας τους ως υπόχρεοι.

Αυτό όμως  είναι  σωστό, όταν ο Δ και ο Ε δεν είναι υπόχρεοι στην πρώτη πράξη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία που χρειάζεται να εκδοθεί ηλεκτρονική ταυτότητα στην περιοχή της Αθηνάς.

Η άδεια της οικοδομής είναι το 1935 και έχει γίνει προσθήκη του 1962 αλλαγή βοηθητικών χωρών στο δώμα (δεν υπάρχει κάτοψη για την συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία).

Τα σχέδια της άδειας δεν υπάρχουν υπάρχει όμως της σύστασης και έχει γίνει τακτοποίηση με το νόμο 4178/13.

Μπορώ να κάνω αποτύπωση και να εκδώσω ηλεκτρονική ταυτότητα με βάση των σχεδίων της σύστασης και της τακτοποίησης και να ανεβάσω σαν αρχείο ότι έχω βρει από τα μικροφίλμ του 1962;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panosges said:

..

Τα σχέδια της άδειας δεν υπάρχουν υπάρχει όμως της σύστασης και έχει γίνει τακτοποίηση με το νόμο 4178/13.

...

αφού υπάρχει τακτοποίηση γιατί δεν ανεβάζεις την κάτοψη της υπαγωγής (αφού φυσικά τσεκάρεις ότι ανταποκρίνεται στην υφιστάμενη κατάσταση του ακινήτου σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.