Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, το εμβαδόν που αναγράφουμε στην ταυτότητα είναι το καθάρο εμβαδόν του διαμερίσματος;  Εχω διαμέρισμα όπου ο εργολάβος αναφέρει μόνο το μεικτό εμβαδόν στον τίτλο ιδιοκτησίας, η συμβολαιογράφος μου ζηταει να φαινονται τα μεικτα στην ταυτοτητα, κατι ομως που δεν μπορώ να καταλάβω πως τα έδωσε  (περισσότερα και απο ολο το εμβαδον του κλιμακοστασιου).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 414
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξήγησε τι σημαίνει "μικτό", διότι ανά περιοχές αυτό μεταφράζεται διαφορετικά. Πχ μικτή επιφάνεια συνηθίζουμε να λέμε αυτή η οποία συμπεριλαμβάνει και τους περιμετρικούς τοίχους που οριοθετούν την οριζόντια ιδιοκτησία. Σε άλλες περιοχές αναφέρεται ότι η μικτή επιφάνεια αφορά και τα κοινόχρηστα.

Αν έχεις διαφορές μεταξύ άδειας, σύστασης και αποτύπωσης θα πρέπει να εντοπίσεις από που προέρχονται και να ρυθμίσεις αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Η μεικτή επιφάνεια αφορά και τα κοινόχρηστα κ εκεί έχω εντοπίσει το πρόβλημα οτι υπάρχει μια υπόγεια αποθήκη που φαινόταν λεβητοστάσιο στην άδεια,  τμήμα του λεβητοστασιου (μικρή αποθήκη) δόθηκε απο εργολάβο σε έναν απο τους οικοπεδουχους στα λόγια όμως.Εγώ σαν μηχανικός βεβαιώνω την ορθότητα του  μεικτού εμβαδού βάζοντας τα στην ταυτότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανικός (ιδιότητα)....

Για να γίνει κατανοητό το ερώτημά σου θα πρέπει να ανεβάσεις μια κάτοψη αποτύπωσης και σε διαφορετικά layer να φαίνεται το περίγραμμα βάσει Ο.Α και βάσει ΠΣΟΙ. Έτσι, θα κατανοήσεις πρώτα εσύ και μετά εμείς περί τίνος πρόκειται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ως μηχανικός έχεις λόγο μόνο για το πραγματικό εμβαδόν της ιδιοκτησίας...

Το πως υπολόγισε κάποιος άλλος μηχανικός τα μεικτά δεν το ξέρεις αν δεν αναγράφεται στον πίνακα συνιδιοκτησίας και προφανώς δεν μπορείς να τα υπολογίσεις ξανά εσύ σήμερα εφόσον στο συμβόλαιο αναφέρεται το μεικτό εμβαδόν....

Οπότε προσωπικά θα έκανα τον έλεγχο με βάση τα σχέδια και αν ήταν όλα καλά, στον τίτλο (και όχι στις επιφάνειες) θα ανέφερα "Διαμέρισμα Χ του Υ ορόφου,  επιφάνειας  ΑΑΑ,ΑΑτ.μ. και μεικτής επιφάνειας ΒΒΒ,ΒΒ τ.μ. σύμφωνα με την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας ........."

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.