Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

vasilori: "Πολύ πιθανό μέσω διαθήκης να ήθελαν να τα περάσουν σαν διαιρετα"

  Δεν υπηρχε καμμια αναφορα για διαθηκη στην αναρτηση σου.

Θεωρησα οτι κληρονομησαν οι "4" εξ αδιαιρετου και εξ αδιαθετου, κατα 25% καθε ενας.

Προφανως εαν υπηρχε διαθηκη, θα μπορουσε να γινει κατατμηση, εκτος εαν απαγορευονταν

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν έκανα αναφορά για διαθήκη γιατί δεν ξέρω αν υπήρχε. Έγραψα είναι πιθανό. Δεν μας ενοχλεί κάπου αυτό όμως, γιατί οι πράξεις που έχουμε είναι δύο αποδοχές κληρονομιάς. Επίσης οι αποβιώσαντες είναι δύο και όχι τέσσερις και οι κληρονόμοι 2(ένας για τον καθένα) και αποδέχτηκαν ο καθένας από ένα διαιρετό τμήμα. Υπήρχε δεν υπήρχε διαθήκη προφανώς και δεν μπορούσε να κατατμηθεί μέσω της αποδοχής, γιατί οι άλλοι δύο εν ζωή το έχουν κανονικά από 25 % εξ αδιαιρέτου. 

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουμε ξαναπει

Σε περιπτωση θανατου, ο μηχανικος καταγραφει εμβαδα νομιμων και αυθαιρετων, τα δινει στον συμβ/φο [ατυπα]  και αυτος κανει τις δηλωσεις φορου κληρονομιας. 

  Αυτος  εχει τα πιστοποιητικα πλησιεστερων συγγενων, μη δημοσιευσης διαθηκης και ληξ. πραξης θανατου, κανει την αποδοχη  και μετα την μεταγραφη της αποδοχης εχεις νομιμους ιδιοκτητες να σου δοσουν εντολη για τα περαιτερω.

[ Γνωμη μου : Για την διορθωση/ακυρωση/επαναληψη των λαθεμενων αποδοχων,  θεωρω οτι δεν απαιτειται ουτε ΗΤΚ ουτε βεβαιωση νομιιμοτητας]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vasilori said:

Παύλο άδεια έχει βγει στο οικόπεδο και συγκεκριμένα τρεις, στο όλο οικόπεδο. Οι λανθασμένες αποδοχές έγιναν πολύ αργότερα. Πολύ πιθανό μέσω διαθήκης να ήθελαν να τα περάσουν σαν διαιρετα. Τώρα αν θα γίνει διόρθωση, ακύρωση ή επανάληψη του συμβολαίου ,δεν γνωρίζω τον τρόπο, πάντως ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε ητκ για αυτό. Και όλα αυτά τα ανακάλυψα επειδή ο ένας συνιδιοκτήτης μου ζήτησε να βγάλω μια άδεια προσθήκης!! Τι να πω...Πάντως εγώ λέω να βάλω τα ποσοστά όπως θα πρεπε να είναι και να γράψω στα σχόλια της ητκ ότι τα τάδε συμβόλαια είναι προς διόρθωση. Συμφωνείς;

Αυτό ακριβώς σου γράφω παραπάνω. Από την στιγμή που σήμερα υπάρχει τίτλος και έκαναν μέσω της αποδοχής και της μεταγραφής της κατάτμηση, η άδεια έχει πρόβλημα και αυτό επηρεάζει και την τακτοποίησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.