Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακά δικαιώματα που προκύπτουν με το νεο νομοσχέδιο για τα ΑΕΙ


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα

Δασολόγος είμαι

Σε μια συζήτηση χθες με κάποιον απόφοιτό της σχολής, έγινε αναφορά οτι με το νέο νομοσχέδιο (αν ψηφιστεί) θα μπορεί ένα τμήμα να δημιουργήσει και δεύτερο προπτυχιακό επίπεδο, 

Θα ήταν δυνατό δηλαδή να δημιουργηθούν διαπροπτυχιακά  μεταξυ δύο συγγενών σχολών μηχανικών και δασολόγων ;

Τις απόψεις σας παρακαλώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, tassos91 said:

,, δύο συγγενών σχολών μηχανικών και δασολόγων ;

,,

Σε ποιους τομείς έχουμε συγγένεια? 

Ειδικά αν αναφέρεσαι στο σύνολο των ειδικοτήτων των Μηχανικών (Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί, Τοπογράφοι, Μηχανολόγοι, Ναυπηγοί κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά από τις ειδικότητες που ανέφερες παραπάνω νομίζω οτι με τους Τοπογράφους αφού έχουμε κάνει και κάποια μαθήματα (δασική οδοποιοία, δασική τοπογράφία)

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, tassos91 said:

...νομίζω οτι με τους Τοπογράφους αφού έχουμε κάνει και κάποια μαθήματα (δασική οδοποιοία, δασική τοπογράφία)

οκ κανένα πρόβλημα για το συγγνώμη που ζητάς.... αλλά ειλικρινά μου φάνηκε περίεργο.

Τώρα το τι σχέση έχουν τα "κάποια" μαθήματα που αναφέρεις.... έχουν πιο μεγάλη βαρύτητα τα λόγια των Τοπογράφων απο τα δικά μου.

Αλλά οι Τοπογράφοι τι σχέση έχουν με το δάσος? Πέραν του ότι πάνε συχνά πυκνά και μετράνε και κατεβάζουν καντήλια όταν έχει πυκνότητα και δυσκολεύει την αποτύπωση

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, tassos91 said:

Σωστά μικρή η σχεση , ....

μικρή ξεμικρή τώρα γίναμε σόι .... σιγά τα ωά.

Ας χαρούμε το δάσος στην τελική.... και να οργανώνουμε πικ-νικ παρέα.....

😀

Link to comment
Share on other sites

Οι δασολόγοι έχουν κλειδώσει το δάσος και μόνο αυτοί κάνουν δουλειές εκεί.

Τώρα ως προς τους τοπογράφους, υπάρχει κάποια μικρή συγγένεια, αλλά πάλι το βλέπουν με διαφορετικές ματιές.

 

Αντίστοιχα και οι γεωπόνοι έχουν κάποιες σχέσεις σε τοπογραφία και οδοποιία, αλλά και σε γεωργικές κατασκευές με ΠΜ και ΑΜ και γεωργική μηχανολογία με ΜΗ, όπως και στις αρδεύσεις και στην διαχείριση υδατικών πόρων με τους ΠΜ, αλλά όλα αυτά είναι για να βοηθάνε καθένα στο αντικείμενο του και βέβαια να υπάρχει και ένα κοινό υπόβαθρο συνεργασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Τασσος αναφέρεται σε αυτή τη καινοτομία (που δεν έχει  ψηφιστεί ακόμα) για τα διπλά πτυχία,

https://www.in.gr/2022/06/01/greece/dipla-ptyxia-sta-ellinika-panepistimia/

αλλά δύσκολο να συνδυαστούν δασολογία με τοπογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.