Μετάβαση στο περιεχόμενο

εξώστης πολυκατοικίας


Recommended Posts

εχω ανα διαμερισμα σε πολυκατοικοια στους ΑΓΙΟΥΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥΣ κορινθιας.το συμβολαιο  αγοροπωλησιας το εκανε ο πεθερος μου το 1981. στην πισω πλευρα του διαμερισματος υπαρχει εξωστης τον οποιο αναφερει το συμβολαιο. ο συγγεκριμενος εξωστης δεν εχει προσβαση απο το διαμερισμα μου.κατα το1986 εχω τοποθετησει μηχανημα ΑΙΡ ΚΟΝΤΙΣΙΟΝ  .η προσβαση στον χωρο ειχε γινει απο το διπλανο διαμερισμα .σημερα δεν εχω προσβαση.θελω να ανοιξω πορτα απο το διαμερισμα μου προς τον εξωστη και συναντω προβληματα τι πρεπει να κανω?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα στοιχεία, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση εξ αποστάσεως. Ή ανεβάζετε το πλήρες "πακέτο" (κάτοψη σύστασης, κάτοψη άδειας, φωτογραφίες, κλπ) ή απευθύνεστε σε μηχανικό για λεπτομερή έλεγχο και αυτοψία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/6/2022 at 7:24 ΜΜ, Μάριος Ψειρόγιαννης said:

εχω ανα διαμερισμα σε πολυκατοικοια στους ΑΓΙΟΥΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥΣ κορινθιας.το συμβολαιο  αγοροπωλησιας το εκανε ο πεθερος μου το 1981. στην πισω πλευρα του διαμερισματος υπαρχει εξωστης τον οποιο αναφερει το συμβολαιο. ο συγγεκριμενος εξωστης δεν εχει προσβαση απο το διαμερισμα μου.κατα το1986 εχω τοποθετησει μηχανημα ΑΙΡ ΚΟΝΤΙΣΙΟΝ  .η προσβαση στον χωρο ειχε γινει απο το διπλανο διαμερισμα .σημερα δεν εχω προσβαση.θελω να ανοιξω πορτα απο το διαμερισμα μου προς τον εξωστη και συναντω προβληματα τι πρεπει να κανω?

Γίνεται με ΕΕΔΜΚ και απαιτείται συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών, όπως και οποιαδήποτε άλλη επέμβαση στην όψη της οικοδομής. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2022 at 7:24 ΜΜ, Μάριος Ψειρόγιαννης said:

..... .η προσβαση στον χωρο ειχε γινει απο το διπλανο διαμερισμα .σημερα δεν εχω προσβαση ....

Αν δεν έχεις εκ κατασκευής πρόσβαση αλλά έχει το όμορο διαμέρισμα μόνο, γιατί νομίζεις ότι ο εξώστης αυτός ή τμήμα του ανοίκει στο διαμέρισμα σου?

Ειδικότερα δε αν στα σχέδια τίτλων δεν δείχνει πρόσβαση και η λεκτική περιγραφή του συμβολαίου δεν το περιλαμβάνει τότε μη βάλεις μεγάλο στοίχημα ότι είναι δικό σου πριν δει αυτά τα δεδομένα τεχνικό γραφείο μηχανικών που θα πρέπει να τα δώσεις προς έλεγχο 

 

Και

Βαζε τονισμό στο κείμενο σου για να μη κλειδώσει το θέμα

Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες του φόρουμ 

 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Didonis said:

Αν δεν έχεις εκ κατασκευής πρόσβαση αλλά έχει το όμορο διαμέρισμα μόνο, γιατί νομίζεις ότι ο εξώστης αυτός ή τμήμα του ανοίκει στο διαμέρισμα σου?

Ειδικότερα δε αν στα σχέδια τίτλων δεν δείχνει πρόσβαση και η λεκτική περιγραφή του συμβολαίου δεν το περιλαμβάνει τότε μη βάλεις μεγάλο στοίχημα ότι είναι δικό σου πριν δει αυτά τα δεδομένα τεχνικό γραφείο μηχανικών που θα πρέπει να τα δώσεις προς έλεγχο

 

Πολυ σωστα

και, τι διαμερισμα ειναι αυτο που δεν εχει ανοιγμα/πορτα/παραθυρο/προσβαση προς τον εξωστη....;

Απο πού παιρνει αερα/φως;;;

Σε ποιον ανηκει αυτο το τμημα του εξωστη;;;

Χρειαζομαστε περιγραφη του διαμερισματος και μια κατοψη.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια πάντως σπάνια περιγράφουν εξώστες. Οπότε το ιδιοκτησιακό σηκώνει συζήτηση. Σε κάθε περίπτωση, για να βγει τέτοια πράξη πρέπει να υπογράψουν όλοι, οπότε και ο διπλανός (που δεν πιστεύω πως έχει την αποκλειστική πρόσβαση).

Link to comment
Share on other sites

   Χριστοφορε,

Σε ενα "μεσαιο διαμερισμα, οι εξωστες ανηκουν στην ΟΙ απο την προεκταση της μεσοτοιχιας μεχρι και τον εξωστη με την μια ομορη  και, ομοιως,  μεχρι  την "προεκταση" της μεσοτοιχιας μεταξυ αυτης και της   διπλανης ομορης,  ακομα και εαν στην αδεια το "διαχωρισμα" δειχνεται αλλού.

Εδω ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση.

Το διαμερισμα βλεπει  μεν  σε εξωστη, αλλα δεν εχει ανοιγμα επικοινωνιας με αυτον.

Γι αυτο ζητησαμε περιγραφη του διαμερισματος και την κατοψη απο το συμβολαιο.

υγ

αυτη η αποφαση υπαρχει στην αναζητηση  και άλλες...1076/2001 ΑΠ (325192)

(ΕΔΠΟΛ 2002/22) Οριζόντια ιδιοκτησία. Εξώστες. Διαφορά συνιδιοκτητών ως προς το που θα τοποθετηθεί ο διαχωριστικός τοίχος στον εξώστη δύο όμορων διαμερισμάτων. Αίτημα για τοποθέτηση του διαχωρίσματος στο μέσο του εξώστη, άλλως επικουρικά για τοποθέτησή του στην άκρη της μπαλκονόπορτας των εναγομένων. Απόφαση Εφετείου με ερμηνεία κατ. άρ. 173 και 200 και κάλυψη του σχετικού κενού που υπήρχε στη συστατική πράξη οριζοντίου ιδιοκτησίας και τον κανονισμό πολυκατοικίας, σύμφωνα με την οποία τα μέρη θέλησαν να υπάρχουν τα όρια του εξώστη σε αντιστοιχία με τα όρια του διαμερίσματος του κάθε ιδιοκτήτη. Απορρίπτει αναίρεση ως προς το κύριο αίτημα που έγινε δεκτό από το Εφετείο. Δέχεται αναίρεση ως προς την απόρριψη του επικουρικού αιτήματος, για έλλειψη νομίμου βάσης και αιτιολογίας.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2022 at 5:47 ΜΜ, nzerman said:

Τα συμβόλαια πάντως σπάνια περιγράφουν εξώστες....

Δεν νομίζω ότι είναι σπάνιο....

συνήθως το γράφουν και έμμεσα.... δηλαδή Διαμέρισμα που συνορεύει (πχ) Νότια με με ακάλυπτο ή Χ δρόμο, ή με Εξώστη του διαμερίσματος και πέραν αυτού με ακάλυπτο ή δρόμο ή ακόμα με εξώστη του Χ(όμορου) διαμερίσματος και πέραν αυτού με μπλα μπλα....

 

Τουλάχιστον Αττική είναι ο βασικός κανόνας αυτός για να μη έχει ελάττωμα ο τίτλος. Ειδικά για όσα ακίνητα έλαβα δάνειο αγοράς ειδικά με το 1989 με τις επιδοτήσεις στο επιτόκιο κατά -7% που το 90% όλων των κατασκευών για περισσότερο απο 10 χρόνια αγοράστηκαν με αυτά τα δάνεια.

Αν δεν υπήρχε περιγραφή σαν αυτό η τεχνική και νομική υπηρεσία της βασικής τράπεζας τότε (κτηματική τράπεζα και σε μικρότερο βαθμό εθνική) που έδιναν αυτα τα δάνεια τα έκοβε μέχρι να διορθωθούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.