Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές διακοπές 2009


giannist

Recommended Posts

συνάδελφοι όπου και να πάτε να περάσετε καλά

πάρτε δυνάμεις για τα δύσκολα που έρχονται

Κ Α Λ Ε Σ Δ Ι Α Κ Ο Π Ε Σ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή μας ''ζαλήσατε'' με τα Χανιά: δε θα διαφωνήσω ότι είναι υπέροχη πόλη αλλά δεν είναι για όλους. Τους θερινούς μήνες έχει σιχαμερό (αριθμητικά) κόσμο και για κάποιους αυτό είναι μείον.

 

Εξάλλου το βασικό ''πρόβλημα'' με την Κρήτη είναι πως οι πόλεις της είναι στη βορινή πλευρά όπου οι παραλίες είναι τρίχαλια (αέρηδες, κύματα, φύκια...κορδέλες). Κάθε μέρα πρέπει να τρως ώρες ολόκληρες για να πας στο Νότο - όχι κι ό,τι καλύτερο για διακοπές. Βέβαια μπορείς να διαλέξεις να μείνεις νότια αλλά τότε δεν παίζει το ατού των Χανίων - πόσα βράδυα να βγεις και πώς να το χαρείς αν πρέπει να τη βγάλεις με μιάμιση μπύρα (διότι κάποιος θα οδηγήσει μετά)?

 

Οπότε χρειάζεται καλύτερο...μάρκετινγκ :) . Και ταμπέλες στους δρόμους (ε, δε λέει να κάνεις ολόκληρο master plan για να πας στα Ανώγεια και τελικά να περνάς από εκεί που δεν ήθελες, τα Ζωνιανά)!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μας ''ζαλήσατε'' με τα Χανιά: δε θα διαφωνήσω ότι είναι υπέροχη πόλη αλλά δεν είναι για όλους. Τους θερινούς μήνες έχει σιχαμερό (αριθμητικά) κόσμο και για κάποιους αυτό είναι μείον.

 

Εξάλλου το βασικό ''πρόβλημα'' με την Κρήτη είναι πως οι πόλεις της είναι στη βορινή πλευρά όπου οι παραλίες είναι τρίχαλια (αέρηδες, κύματα, φύκια...κορδέλες). Κάθε μέρα πρέπει να τρως ώρες ολόκληρες για να πας στο Νότο - όχι κι ό,τι καλύτερο για διακοπές. Βέβαια μπορείς να διαλέξεις να μείνεις νότια αλλά τότε δεν παίζει το ατού των Χανίων - πόσα βράδυα να βγεις και πώς να το χαρείς αν πρέπει να τη βγάλεις με μιάμιση μπύρα (διότι κάποιος θα οδηγήσει μετά)?

 

Οπότε χρειάζεται καλύτερο...μάρκετινγκ :) . Και ταμπέλες στους δρόμους (ε, δε λέει να κάνεις ολόκληρο master plan για να πας στα Ανώγεια και τελικά να περνάς από εκεί που δεν ήθελες, τα Ζωνιανά)!

 

 

Μάλλον συνάδελφε δεν έχεις έρθει ποτέ στην Κρήτη.... Ούτε στον χάρτη δεν ξέρεις που βρίσκεται ακριβώς... Τι να πω? λυπάμαι πραγματικά γιατί κανένας άλλος δεν είπε κάτι κακό για μια περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον συνάδελφε δεν έχεις έρθει ποτέ στην Κρήτη...

 

Αχ...το τελευταίο με τα Ζωνιανά δεν το' πιασες...

 

Και αν είπα καμιά ανακριβεία διορθώστε με (εποικοδομητική κριτική πάω να κάνω, όχι να θάψω...να είχα κάνα ξενοδοχείο πουθενά αλλού να το σκεφτόμουνα).

Link to comment
Share on other sites

@kosmel

Κοίτα το ότι το καλοκαίρι (Αυγουστο) τα Χανιά πήζουν σε υπερβολικό βαθμό από κόσμο είναι γεγονός. Πιθανόν να συμβάινει το ίδιο και σε Ρέθυμνο - Ηράκλειο αλλά προτιμώ να μιλήσω για τα Χανιά που ξέρω και καλύτερα.

 

Το ότι οι παραλίες της Νότιας Κρήτης (και των άκρων) είναι καλύτερες από τις βορειες επίσης είναι κάτι που δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου το βασικό ''πρόβλημα'' με την Κρήτη είναι πως οι πόλεις της είναι στη βορινή πλευρά όπου οι παραλίες είναι τρίχαλια (αέρηδες, κύματα, φύκια...κορδέλες). Κάθε μέρα πρέπει να τρως ώρες ολόκληρες για να πας στο Νότο - όχι κι ό,τι καλύτερο για διακοπές.

 

ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ....

 

Δεν με νοιάζει για τα Χανια... Αλλά οι παραλίες στη βορινή πλευρά τρίχαλια????

Αεριδες, Κύματα.... Sorry κιόλλας αλλά σε νησί πήγες... και το μόνο σίγουρο είναι ότι στη βορινή πλευρά δεν φυσάει τόσο όσο κάτω. Εσύ δηλαδή πήγαινες Νότο για μπάνιο?

Why? You don't speak greek???? Το γνωστό στα Ελληνικά: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες?

 

Πάντως, αν κάποιος ενδιαφέρεται να έρ8ει Κρήτη για διακοπές, ας μου στείλει πμ για διευκρινήσεις, για να μην την πατήσει σαν τον φίλο μας τον ss_sk..

Link to comment
Share on other sites

Τον Αυγουστο σε όλα τα νησιά γίνεται πανικός, τα Χανια τι φταίνε?

Τουλάχιστον η κρήτη γενικότερα ,κρατάει κόσμο και νωριτερα και αργοτερα απο τον Αυγουστο.

Ενώ τα περισσότερα νησιά του Αιγαίου μετα τον Αυγουστο αρχίζουν και ερημώνουν.

και αν ερημωνουν απο κόσμο δεν πειράζει και τόσο, αλλά κλείνουν και τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βασικά και εμένα δεν με ενθουσίασαν οι βορεινές παραλίες με τα τεράστια ξενοδοχεία και την υπερεκμετάλλευση. Δεν συγκρίνονται με τις νότιες αλλά αν μένεις βόρεια για λίγη ζωή για να κάνεις μπάνιο κάνεις ολόκληρο ταξίδι

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα γούστου. Και εμένα δε μ' αρέσουν οι παραλίες με τις στοιχισμένες ομπρέλες που μοιάζουν με πολυκατοικίες. Νομίζω όμως ότι ψάχνοντας βρίσκεις την παραλία για το γούστο σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να μου λέτε ότι δεν σας αρέσουν οι παραλίες τις Χαλκιδικής γιατί έχουν ομπρέλες και ξαπλώστρες....

και που το κάνετε ρε παιδιά το ταξίδι για να κολυμπήσετε? μη χειρότερα.... τι άλλο θα ακούσω θεε μου?

Είστε π.χ. στο Ρέθυμνο... που πας για μπάνιο? Αγία Γαλήνη? Οχί γιατί σε απόσταση αναπνοής υπάρχει το Σφακάκι, η Σκαλέτα, το Μπαλί... (16 Γαλάζιες Σημαίες)

Χανιά -->Πλατανιάς, Μάλεμε, Σούδα, Αλμυρίδα, Παραλία Κουρνά... (27 Γαλάζιες Σημαίες)

Ηράκλειο --> Γούνες, Γούβες, Χερσόνησος, Μάλια... (13 Γαλάζιες Σημαίες)

Αγ. Νικόλας --> Σίσσι, Μίλατος, Πλάκα, Ελούντα, Ίστρον, Μόχλος...(Λασίθι 41 Γαλάζιες Σημαίες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.