Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού-Τακτοποίηση αυθαιρεσιών.


Recommended Posts

Καλημέρα σας θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Το 2014 έγινε δωρεά στη σύζυγο μου από τη γιαγιά της ένα ακίνητο.Όλα καλά μέχρι τώρα που αποφασίσαμε να το πουλήσουμε.Ο μηχανικός που του αναθέσαμε να μας φτιάξει όλα τα χαρτιά μας είπε ότι υπάρχουν κάποιες μικρό αυθαιρεσίες τις οποίες και τακτοποιήσαμε πληρώνοντας τα σχετικά πρόστιμα.Ήταν 3 παραβάσεις κατηγορίας 2 και 1 κατηγορίας 3.Όλα καλά λοιπόν μέχρι που φτάνουν τα χαρτιά στον συμβολαιογράφο που διαπιστώνει ότι τα δηλωθέντα τετραγωνικά στο συμβολαίου που αποκτήσαμε το ακίνητο και που υπήρχε φυσικά βεβαίωση μηχανικού δεν συμφωνούν με την τωρινή βεβαίωση μηχανικού και ότι το ακίνητο δεν μπορεί να μεταβιβαστεί.

Πως μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα;Δεν είμαστε στην ίδια πόλη με τον μηχανικό που του ανέθεσα την δουλειά και υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία μας.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο που αποκτήσαμε το σπίτι   τα τετραγωνικά ηταν 80 και 80 το υπόγειο και ο μηχανικός που έκανε τώρα την τακτοποίηση τα έβγαλε 89 και 87 το υπόγειο.

Να σημειώσω ότι δεν έχει γίνει καμία παρέμβαση στο σπίτι αυτά τα χρόνια.

Edited by Panos1980
Link to comment
Share on other sites

τι "σπιτι"  ειναι αυτο;

Αν ειναι μονοκατοικια με ισογειο και υπογειο, σε οικοπεδο, αλλοιως μετρώνται τα τμ.

Εκτος απο την διορθωση θα χρειαστει και επανυπολογισμος του φορου δωρεας.

συζητειστε το με τον συμβ/φο

 

Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία είναι με ισόγειο ,υπόγειο σε οικόπεδο.

Πως να γίνει αυτή η διόρθωση;Εμένα μου λένε ότι ο τωρινός μηχανικός στην ουσία βγάζει λάθος την βεβαίωση που είχε δώσει ο τοτε μηχανικός και ότι το συμβόλαιο που αποκτήσαμε το ακίνητο είναι άκυρο.

 

Να σημείωςω ότι η γιαγιά που μας δώρισε το σπίτι δεν ζει πια.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν ειναι "ακυρο"

Απλα εγινε λαθος στο εμβαδον, μαλλον λογω μη υπολογισμου της εξωτερικης  τοιχοποιιας στο ισογειο.

Για το υπογειο δεν θεωρω οτι απαιτεται διορθωση

 

Πρεπει να γινει διορθωση. Μιληστε με τον συμβ/φο. Η βουληση της γιαγιας δεν ηταν να σας δοσει ενα "σπιτι" χωρις τοιχους. Η λαθος αναγραφη των τμ. δεν αλλαζει το "συνολο"

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, ppanag said:

Ο μηχανικός που έδωσε τη βεβαίωση στη Δωρεά, τι λύση προτείνει??

Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα μαζί του,δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο η γιαγιά του είχε αναθέσει τη δουλειά τότε.

Σήμερα έχει ραντεβού ο τωρινός  μηχανικός με τον συμβολαιογράφο.Ο συμβολαιογράφος λέει ότι ο μηχανικός πρέπει να συμφωνήσει στα τετραγωνικά με τη βεβαίωση που είχε δώσει τότε ο συνάδελφος του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει η συμβολαιογράφος, αν τολμάει να στείλει γραπτά με τη σφραγίδα της και την υπογραφή της από κάτω.

Δεν μου ακούγονται και πολύ νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε το ραντεβού του μηχανικού μου με τη συμβολαιογράφο.Μίλησα και εγώ σήμερα με το μηχανικό και μου είπε ότι υπάρχουν κάποιες εξόφθαλμες αυθαιρεσίες και ότι ο μηχανικός που έδωσε τη βεβαίωση πιθανόν να μην πήγε ποτέ στο ακίνητο.Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συμφωνήσει με την παλιά βεβαίωση και η μόνη λύση που βλέπει είναι να πούμε ότι οι αυθαιρεσίες έγιναν μετά το παλιό συμβόλαιο και να τις τακτοποιήσουμε .Φυσικά αυτό θα κοστίσει και σε χρόνο και σε χρήμα.
 

Θα περιμένω να δω το κόστος για όλη αυτήν την ιστορία και αναλόγως θα δω μετά αν θα  κινηθώ νομικά κατά του μηχανικού που έβγαλε τη λανθασμένη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.