Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός σε ταράτσα.


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Μόλις αγόρασα ένα ισόγειο διπλοκατοικίας και ήθελα να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα στην ταράτσα. Να πω εδώ πως έχω στο συμβόλαιο γραμμένο ότι έχω αποκλειστική χρήση του ακάλυπτου χώρου,μιας και η πρόσβαση είναι μόνο από τα πίσω δωμάτια μου και όχι από το κλιμακοστάσιο. Ο χώρος αυτός έχει ήλιο τώρα το καλοκαίρι από τις 13:00 μέχρι την Δύση. Το χειμώνα θα έχει ακόμη λιγότερες ώρες έως και μηδαμινές. Ρώτησα λοιπόν τον άλλον ιδιοκτήτη,που αγόρασα το διαμέρισμα,να ανέβω στην ταράτσα να δω τι γίνεται για να βάλω ηλιακό,και μου είπε δεν γίνεται έχω ηλιακά πάνελ εγώ για ρεύμα. Βλέποντας την ταράτσα από το Google earth έχει κάνει χρήση όλης της ταράτσας με περίπου 50 ηλιακά πάνελ. Αν δεν κάνω λάθος έχει και το δικαίωμα ανέγερσης άλλου ορόφου, αλλά νομίζω δεν μπορεί να με αποκλείει από την ταράτσα για εγκατάσταση  ηλιακού,που μου είχε πει ότι υπήρχε πριν αλλά όταν έβαλα εγώ τα πάνελ,δεν είχε ήλιο να δουλέψει. Το κτίριο το πήρε αυτός από κληρονομιά,όποτε και ξήλωσε τον παλιό ηλιακό και έβαλε τα πάνελ του. Μου λέει βάλε στην αυλή σου ηλιακό. Τι να κάνω? Τι δικαιώματα έχω στην ταράτσα? Δεν μπορώ να βαλω έναν ηλιακό,ειδικά στις μέρες μας?  Ευχαριστώ  εκ των προτέρων θα τον χρόνο σας. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Walther580 said:

....

Μόλις αγόρασα ένα ισόγειο ........

.....Τι να κάνω? Τι δικαιώματα έχω στην ταράτσα? 

Αφού μόλις το αγόρασες άρα εβαλες και μηχανικό να ελέγξει το ισόγειο....

Εσύ πριν το πάρεις δεν είχες δει για την πλήρη κάλυψη με πάνελ της ταράτσας ώστε να ζητήσεις να ελεγχθεί το στάτους αυτό και έστω κάποιες διευκρινίσεις πριν πάρεις??

Link to comment
Share on other sites

Didonis είχα δει ότι είχε πάνελ,αλλά δεν ήξερα ότι έχει καλύψει όλο το χώρο. Δεν έχω θέμα να του πω να ξηλώσει και να μου κάνει χώρο για τον ηλιακό μου,γιατί δεν μπορεί να έχει όλη την επιφάνεια για αυτόν. Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται πουθενά για χρήση ταράτσας σε κάποιον ή αποκλεισμός σε κάποιον άλλον. Αναφέρει το ποσοστό μου που έχω σε κοινόχρηστα,σε φθορές,συντηρήσεις κτλ όπως επισης και στο δικαίωμα μου χρήσης των κοινόχρηστων χωρών. Και αναφερει μονο την αποκλειστική χρήση του ακάλυπτου από εμενα.

Edited by Walther580
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Walther580 said:

Didonis είχα δει ότι είχε πάνελ,αλλά δεν ήξερα ότι έχει καλύψει όλο το χώρο. Δεν έχω θέμα να του πω να ξηλώσει και να μου κάνει χώρο για τον ηλιακό μου,γιατί δεν μπορεί να έχει όλη την επιφάνεια για αυτόν. ...

Πίστεψέ με έχεις δεν έχεις πρόβλημα να του πεις θα έχεις έχεις πρόβλημα μόνο όταν βρεθεί λύση....

Σχεδόν μονόδρομος με τον δικηγόρο σου και με συμμετοχή του μηχανικού σου.

 

Μια συμβουλή ειδικά επειδή είσαστε δύο μόνο ιδιοκτήτες....

Να τα βρείτε όσο είναι αυτό δυνατό χωρίς διαμάχες σε δικαστήρια και σε πολεοδομίες...

Όσο και ότι κερδίζει ο ένας χαμένοι θα είσαστε και οι δύο ... Σε χρήμα χρόνο και το σημαντικότερο από όλα.... Την καλή οικογειακη σχέση μεταξύ σας....

Σκέψου με προσοχή τις κινήσεις σου διότι δεν πρόσεξες κάτι τόσο σημαντικό προ αγοράς 

Link to comment
Share on other sites

Didonis το θέμα είναι ότι δεν μένει καν εδώ και προχθές μου έβαλε χέρι γιατί εβαλα γλάστρα έξω από τη πόρτα μου επειδή απαγορεύεται γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος μου ειπε. Επισης να πάρω το καρότσι του παιδιού μου μέσα και να μην το αφήνω έξω από την πόρτα μου,γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος πάλι. Χαλάει την αισθητικη του χώρου μου λέει. Γιατί του είπα θα μας γράψει η αστυνομία μόδας τον κτηρίων? Δες το ανθρώπινα του λεω με όλη την καλή διάθεση.Με τον ενοικιαστή από πάνω είμαστε μια χαρα. Δεν έχουμε κανένα θέμα. Αυτός ήρθε να πάρει κάτι λογαριασμούς και με πήρε τηλέφωνο να μου την πει ότι και καλά απαγορεύεται. Του λεω ρε σύ μια γλάστρα είναι και το καρότσι του παιδιού μου. Δεν εμποδίζω την είσοδο στον άλλον ενοικιαστή από πάνω,τον οποίο ρώτησα πριν,και μου ειπε κανένα πρόβλημα ο άνθρωπος, και έχω θέμα με εσένα που δεν μένεις καν εδώ. Αυτός λοιπόν με έβαλε στη πρίζα να το ψάξω,γιατί τον είχα ρωτήσει μπροστά στον συμβολαιογράφο για ηλιακό και μου είχε πει τι να τον κανεις,έχεις καυστηρακι αερίου,μια χαρα θα είσαι,δεν  χρειάζεσαι ηλιακό,άσε που δεν έχει χώρο κιόλας να βάλεις.Μόλις μάθω ότι είμαι οκ για τον ηλιακό του λεω να κάνει χώρο και άσε τον να τρέχει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Walther580 said:

...... μου έβαλε χέρι γιατί εβαλα γλάστρα έξω από τη πόρτα μου επειδή απαγορεύεται γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος μου ειπε. Επισης να πάρω το καρότσι του παιδιού μου μέσα και να μην το αφήνω έξω από την πόρτα μου,γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος πάλι. Χαλάει την αισθητικη του χώρου μου λέει. .....

 

Άρα συνοπτικά ατυχησες......

 

Να αρχίσουμε να λέμε στον κόσμο πέραν της πρόσληψης μηχανικού για έλεγχο κτηρίου να προσλαμβάνουν καλού κακού και ψυχολόγο ....

Έμπλεξες και θα βγάλει κι άλλα προβλήματα μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.