Μετάβαση στο περιεχόμενο

διάνοιξη δρόμου από ιδιώτη


Helen M

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Στο παρακάτω σχέδιο έφτιαξα πρόχειρα πώς πρόκειται να ρυμοτομηθεί το οικόπεδο της οικογένειάς μου (με το μπλε περίγραμμα) κι εκείνο του γείτονα-συγγενή(στα αριστερά) για την διάνοιξη νέας οδού. Με την απαλλοτρίωση θα κατεδαφιστεί ένα μικρό σπίτι στο δικό μας οικόπεδο("ΣΠΙΤΙ α2", είναι αυθαίρετο κτίσμα οπότε δεν τίθεται θέμα αποζημίωσης) κι ένα μέρος από τις ετοιμόρροπες αποθήκες του γείτονα.
Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν επιτρέπεται νόμιμα, σε συνεργασία με τον γείτονα, να ανοίξουμε μόνοι μας τον μισό δρόμο (μόνο το κίτρινο τμήμα στη φωτο) ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στο "οικόπεδο α2" ιδιοκτησίας μου κι αποφεύγοντας ταυτόχρονα την δαπανηρή κατεδάφιση του "σπιτιου α2" ή αν είναι τελικά μονόδρομος η αναμονή ολοκλήρωσης της απαλλοτρίωσης.

απαλλοτρίωση.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Πρόσωπο αποκτάται μόνο με την διάνοιξη όλου του πλάτος του δρόμου, ο οποίος θα πρέπει να είναι σε συνέχεια με υφιστάμενο δρόμο

Το πλάτος του δρόμου θα είναι δέκα μέτρα, ήλπιζα να αρκούν τα πέντε για να αποκτήσει πρόσωπο το οικόπεδο. 😩 Κατά τα άλλα, αν κατεδαφίσω ό,τι χρειάζεται, αντιστοίχως ρίξει κι ο γείτονας την αποθήκη του και καθαρίσουμε το τμήμα των οικοπέδων μας όπου περνά ο δρόμος, θα αρκούν αυτά για να αποκτήσει το οικόπεδό μου πρόσωπο και να γίνει οικοδομήσιμο; Χρειάζεται να πάρω κάποια άδεια από τον δήμο;

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Helen M said:

Το πλάτος του δρόμου θα είναι δέκα μέτρα, ...

έχεις την πράξη εφαρμογής για την περιοχή αυτή ή κάποιο σχέδιο.....

Έτσι όπως το δείχνεις κάνει κατάτμηση την ιδιοκτησία στα 2. Παραμένουν άρτια και οικοδομήσιμα?

Το έχεις τσεκάρει με Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών

Για οποιαδήποτε κατασκευή θα χρειαστείς άδεια απο Πολεοδομία

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

έχεις την πράξη εφαρμογής για την περιοχή αυτή ή κάποιο σχέδιο.....

Έτσι όπως το δείχνεις κάνει κατάτμηση την ιδιοκτησία στα 2. Παραμένουν άρτια και οικοδομήσιμα?

Το έχεις τσεκάρει με Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών

Για οποιαδήποτε κατασκευή θα χρειαστείς άδεια απο Πολεοδομία

 

Στο τοπογραφικό του οικοπέδου φαίνεται η ρυμοτόμησή του όπως στο σχεδιάγραμμα που σας έφτιαξα καθώς επίσης αναγράφεται πως τα δυο οικόπεδα που προκύπτουν(α1 και α2 στην εικόνα παραπάνω) είναι άρτια αλλά θα καταστούν οικοδομήσιμα μετά την διάνοιξη οδού πλάτους 10μ. Η απορία μου είναι αν έχω το δικαίωμα ως ιδιώτης να κάνω μόνη μου την διάνοιξη του δρόμου, ακολουθώντας προφανώς τις νόμιμες διαδικασίες που θα απαιτηθούν, ώστε να αξιοποιήσω την ιδιοκτησία μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα (κατεδαφίζω και τελειώνω). Η διαδικασία είναι :

1. Κατεδάφιση (με έκδοση της σχετικής άδειας) 

2. Παραχώρηση σε κ.χ. των ρυμοτομούμενων τμημάτων (με συμβ/κή πράξη)

3. Εφαρμογή της υψομετρικής μελέτης 

όλα αυτά, σε συνεννόηση με την αρμόδια υπηρεσία του Δήμου και συνεργασία με ιδιώτη μηχανικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθότατα συνάδελφε και να απευθύνω το ερώτημα στην κ. @Helen M για ποιο λόγο δεν έχει απευθυνθεί σε τεχνικό γραφείο μηχανικών για ένα τόσο κρίσιμο και σοβαρό θέμα και προσπαθεί να κατανοήσει τόσο σύνθετες έννοιες μέσω ερωτήσεων στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα (κατεδαφίζω και τελειώνω). Η διαδικασία είναι :

1. Κατεδάφιση (με έκδοση της σχετικής άδειας) 

2. Παραχώρηση σε κ.χ. των ρυμοτομούμενων τμημάτων (με συμβ/κή πράξη)

3. Εφαρμογή της υψομετρικής μελέτης 

όλα αυτά, σε συνεννόηση με την αρμόδια υπηρεσία του Δήμου και συνεργασία με ιδιώτη μηχανικό

Αυτά ήθελα να μάθω! Άρα, ΜΠΟΡΩ να κάνω διάνοιξη του δρόμου ως ιδιώτης, ακολουθώντας τις διαδικασίες που μου αναφέρετε, αντί να περιμένω για χρόνια την απαλλοτρίωση. Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας! ☺️

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.