Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστική απόφαση και αρτιότητα αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Τα 12 στρέμματα εμφανίζονται μόνο στην αποδοχή κληρονομιάς χωρίς τοπογραφικό διάγραμμα και όντως είναι "περίπου".

Το δικαστήριο αποφάνθηκε με το τοπογραφικό που συνέταξε ένας μηχανικός (δεν ξέρω πως ορίστηκε) τα εξής:

Ιδιοκτησία Α εμβαδόν 4900 τ.μ. (με δική μου μέτρηση περίπου 6000τ.μ)

Ιδιοκτησια Β εμβαδόν 2900 τ.μ. (με δική μου μέτρηση 4050τ.μ)

Ιδιοκτησία Γ εμβαδόν 5100 τ.μ. (με δική μου μέτρηση 5150 τ.μ)

Κάθε ιδιοκτησία/αγροτεμάχιο ανήκει σε ξεχωριστό ιδιοκτήτη. Ο εργοδότης μου τελικά απο 12 στρέμματα απέμεινε με 2900τ.μ σύμφωνα με την απόφαση του δικαστηρίου ή με 4050τ.μ. σύμφωνα με τη δική μου μέτρηση; Εν τέλει ποια η χρονολογία δημιουργίας του γηπέδου;

 

Υ.Γ. Η κλίση όντως ειναι προς μία διεύθυνση και ναι pk10gr τα όρια του δικού μου τογραφικού,στη μεριά του δρόμου, ταιριάζουν (με μικρή απόκλιση) με το τοπογραφικό που χρησιμοποιήθηκε στο δικαστήριο.

 

Κατά τη γνώμη μου, η μόνη "βεβαία" ημερομηνία δημιουργίας του γηπέδου είναι εκείνη του συμβολαίου αποδοχής κληρονομιάς (1996) έστω και αν στο συμβόλαιο αυτό περιγράφεται η συνολική έκταση (και τα 3 τμήματα) και όχι μόνον η έκταση του πελάτη σου.

Στη συνέχεια (αν κατάλαβα καλά) ακολουθεί η δικαστική διαμάχη και η έκταση των 12 στρεμ. που περιγράφεται στο συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς περιορίζεται στα 2900 τ.μ.

Σήμερα αποτυπώνεις τα 3 γήπεδα και με υπόδειξη των ορίων τους από τους ιδιοκτήτες τους τα βρίσκεις όπως παραπάνω.

Επομένως, είτε περιορίζεσαι στην αποτύπωση του γηπέδου του πελάτη σου το οποίο δημιουργήθηκε το 1996 και, με νεώτερη αποτύπωση και υπόδειξη των ορίων από όλους τους όμορους ιδιοκτήτες, έχει εμβαδόν 4050 τ.μ. είτε ακολουθείς τη λύση του ΘΕΟΧΑΡΗ εφόσον συναινούν σ' αυτήν και οι υπόλοιποι δύο ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.