Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


euro22

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα.

Είμαι συνιδιοκτήτρια(50%) ενός οικοπέδου εντός σχεδίου . Έχω αφήσει με συμβολαιογραφική πράξη 2 μέτρα πλάτος , για να περνά ο συνιδιοκτήτης μου στο δικό του τμήμα που είναι ακριβώς πίσω από τη δική μου οικοδομή. Η συμφωνία ήταν 30,5 μέτρα μήκος επί 2 μέτρα , ωστόσο ο ίδιος με δικές του ενέργειες έχει περιορίσει το τμήμα του στα 15,25 μέτρα , αφού έχει τοποθετήσει αυλόπορτα στη μέση αυτής της διόδου , μετατρέποντας το τμήμα του σε ξεχωριστό οικόπεδο. 

Αντίστοιχα υπάρχει και όμορο οικόπεδο , με την ίδια ακριβώς κατάσταση. Δηλαδή το μπροστινό  τμήμα έχει αφήσει 2 μέτρα πλάτος ως δίοδο των πίσω , οι οποίοι επίσης έχουν περιορίσει το μήκος από 30,5 μέτρα σε 15,25 τοποθετώντας αυλόπορτα στη μέση . Ανάμεσα στα δύο  οικόπεδα, υπάρχει μανδρότοιχος μόνο στα 15,25 μέτρα που χωρίζει τους πίσω μου. Στα μπροστινά 15,25 μέτρα( που είναι στο δικό μου τμήμα) παραμένει απερίφρακτο( δηλαδή έχει δημιουργηθεί 15,25 * 4 μέτρα) και λόγω συγγένειας με τους πίσω του όμορου οικοπέδου , υπό την ανοχή μας εδώ και πολλά χρόνια προσεγγίζουν τις οικίες του με το αυτοκίνητο  , περιστασιακά παρκάραν και έπλεναν κ αυτοκίνητα. Το ίδιο έπραττε και ο συνιδιοκτήτης του δικού μας οικοπέδου. Κανείς δεν είχε αμφισβητήσει όλα αυτά τα χρόνια τα νόμιμα δικαιώματα μας, μέχρι πριν μερικούς μήνες που ο πίσω του όμορου οικοπέδου άρχισε να λέει γραπτώς (με εξώδικα) και προφορικώς ότι υπάρχει νομική κατάσταση ανάμεσα στα οικόπεδα μας. 

 Ούτε λίγο ούτε πολύ , ενώ έχει πρόσβαση 2 μέτρα απ το δικό του συνιδιοκτήτη , ζητά δουλεία διόδου και απ τα δικά μου δύο μέτρα για να προσεγγίζει την οικοδομή του με τα αυτοκίνητα( τα οποία δεν υπάρχει δυνατότητα  να εισέλθουν στο τμήμα του) για μόλις 15,25 μέτρα. 

Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθεί για δουλεία διόδου με αυτοκίνητο για μόλις 15,25 μέτρα? Αυτό αποτελεί πραγματική ανάγκη ή προσωπική επιθυμία?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να χρησιμοποιεί και το δικό μου τμήμα για να προσεγγίζει με αυτοκίνητο , ενώ δεν έχει θέση στάθμευσης ούτε μπορεί να δημιουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

βγάλετε τότε μια άδεια και χτίσετε ένα μαντρότοιχο ανάμεσα στο οικόπεδο σας και το δικό του και όταν την βγάλετε μάλιστα να δείξετε με τον Μηχανικό σας με άδεια και νόμιμα όπως πρέπει και είσοδο στο οικόπεδο σας και κλειδιά να έχετε εσείς και ο συνοικοπεδούχος σας μόνο, άρα στο δικό σας οικόπεδο δεν θα μπορεί να μπαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Arche said:

βγάλετε τότε μια άδεια και χτίσετε ένα μαντρότοιχο ανάμεσα στο οικόπεδο σας και το δικό του και όταν την βγάλετε μάλιστα να δείξετε με τον Μηχανικό σας με άδεια και νόμιμα όπως πρέπει και είσοδο στο οικόπεδο σας και κλειδιά να έχετε εσείς και ο συνοικοπεδούχος σας μόνο, άρα στο δικό σας οικόπεδο δεν θα μπορεί να μπαίνει. 

Αρχικα σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας. 

Αυτό θέλουμε να κάνουμε αλλά κ ο συνιδιοκτήτης δε θέλει να ξεβολευτεί ( αφού κ αυτός θέλει να κάνει την ίδια χρήση, επιβαρύνοντας το μπροστινό τμήμα του όμορου) έτσι δε συναινεί. 

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ποιο είναι ; Ο άλλος συνιδιοκτήτης ο συγγενής σας παρκάρει μπροστά στην δίοδο σας και δεν επιτρέπει στον άλλο συνιδιοκτήτη του δικού σας οικοπέδου, να περάσει να πάει στο σπίτι του ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.