Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για Άδεια Θεάτρου


daphne.daphne

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)
 
Καλή κι ευλογημένη μέρα και Χρόνια πολλά 
Αγαπητοί Κύριοι 
Προσπαθώ να βγάλω Άδεια Θεάτρου (είμαι άνεργη ηθοποιός) και το κόστος είναι τεράστιο για κάποιον που δεν έχει έσοδα.
Προσπαθώ να τη βγάλω μόνη μου.
 
Πρόκειται για ένα μικρό θέατρο χωρητικότητας 110 ατόμων.
Στα σχέδια της Πολεοδομίας φαίνεται ως αποθήκη.
Ο Νόμος για τα θέατρα νομίζω ότι κάνει εξαίρεση για τη χρήση γης και για το πρόστιμο αλλαγής χρήσης γης.
Σας αναγράφω απόσπασμα του Νόμου για τα Θέατρα .
 
Σας παρακαλώ πάρα πολύ αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην ερμηνεία του παρακάτω:
...........................................
2. Επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση των διατάξεων για τις χρήσεις γης της περιοχής, η χορήγηση αδείας εγκατάστασης και λειτουργίας, καθώς και η έκδοση άδειας νομιμοποίησης της αλλαγής χρήσης, σε θέατρα που λειτουργούν ή έχουν λειτουργήσει αποδεδειγμένα κατά τα τελευταία τρία (3) έτη από την ημερομηνία δημοσιεύσεως του παρόντος στην εδαφική περιφέρεια του Δήμου Αθηναίων, εφόσον ο μέγιστος πληθυσμός τους δεν υπερβαίνει τα 150 άτομα. Στην περίπτωση αυτή είναι δυνατή η υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 4178/2013, εφόσον υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης κατά παρέκκλιση του άρθρου 8 του ν. 4178/2013 και δη αποκλειστικά και μόνο ως προς τη χρήση. Η λειτουργία των θεατρικών αυτών χώρων αποδεικνύεται με κάθε πρόσφορο μέσο και, ιδίως, με αναγγελίες παραστάσεων στον τύπο, συμβάσεις με καλλιτέχνες, θεωρημένα εισιτήρια.
.........
Νόμος 4229/2014 - ΦΕΚ 8/Α/10-1-2014 
...
Άρθρο 8
Ρύθμιση αναστολής και εξαίρεσης από κατεδάφιση
 
Από την ισχύ του παρόντος νόμου αναστέλλεται η είσπραξη και η επιβολή κάθε κύρωσης, για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο ή και επέρχεται οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση, αναλόγως της κατηγορίας της αυθαίρετης κατασκευής, μετά την καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου ή και του σχετικού παραβόλου εφόσον προβλέπεται στον παρόντα νόμο, το ύψος και ο τρόπος καταβολής του οποίου καθορίζεται στον παρόντα νόμο. Η αναστολή ή και η εξαίρεση από την κατεδάφιση, κατά τις διατάξεις του παρόντος, ισχύει για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και για χρήσεις που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι 28.7.2011 καθ΄ υπέρβαση είτε των διατάξεων του Ν.1577/1985 (Α΄ 210) είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια και εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου κατά την παρ. 1 του άρθρου 51 του Ν. 4030/2011 (Α΄ 249) ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή κατά το χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης. Θεωρείται ότι η χρήση δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας εφόσον κατά τις κείμενες διατάξεις νομίμως χορηγήθηκε άδεια κατά παρέκκλιση της χρήσης γης της περιοχής.
 
Η με οποιονδήποτε τρόπο μεταβολή των χρήσεων γης σε χρόνο μεταγενέστερο της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου δεν επιδρά στο κύρος της υπαγωγής και δεν αποτελεί λόγο ανάκλησης και ακύρωσης αυτής.
..........................................
Σας παρακαλώ θερμά να με βοηθήσετε.

Σας ευχαριστώ πολύ κι αναμένω.

Δάφνη Μουστάκα
104 35 Κεραμεικός
Τηλ. *********
 
 
Έγινε διαγραφή του τηλ που είχατε βάλει διότι δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε αν σας ανήκει.
Όποιος επιθυμεί να επικοινωνήσει μαζί σας μπορεί να σας στείλει ΠΜ και να ενημερώσεις εκεί για το τηλέφωνό σου
   Didonis
 
 

    
 
 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, daphne.daphne said:
....για κάποιον που δεν έχει έσοδα.
....

 

Με τον μέγιστο σεβασμό ως προς αυτό

 

Μάλλον και χωρίς να το θέλω θα σε στεναχωρήσω.

Ναι (όπως το περιγράφεις) τα έξοδα θα είναι σημαντικά και ναι δεν είναι εφικτό να την βγάλεις μόνη σου.

Βασικές ερωτήσεις μπας και υπάρχει ελπίδα

  • Είναι δικό σου το ακίνητο ή έχεις σκοπό να το ενοικιάσεις.
  • Όπως λες είναι αποθήκη, γνωρίζεις αν έστω ως αποθήκη έχει Άδεια οικοδομής και δεν έχει άλλες πολεοδομικές παραβάσεις.
  • Και το κλου,…. Αν είναι αποθήκη για να γίνει πολεοδομικά θέατρο, δηλαδή χώρος συνάθροισης κοινού και με ειδικές μελέτες παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας και αρκετά άλλα….. θα το αντέξεις»
  • Και χωρίς πολεοδομική χρήση του κτηρίου ως θεάτρου πως θα λαβεις άδεια λειτουργίας του?

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Didonis said:

 

Με τον μέγιστο σεβασμό ως προς αυτό

 

Μάλλον και χωρίς να το θέλω θα σε στεναχωρήσω.

Ναι (όπως το περιγράφεις) τα έξοδα θα είναι σημαντικά και ναι δεν είναι εφικτό να την βγάλεις μόνη σου.

Βασικές ερωτήσεις μπας και υπάρχει ελπίδα

  • Είναι δικό σου το ακίνητο ή έχεις σκοπό να το ενοικιάσεις.
  • Όπως λες είναι αποθήκη, γνωρίζεις αν έστω ως αποθήκη έχει Άδεια οικοδομής και δεν έχει άλλες πολεοδομικές παραβάσεις.
  • Και το κλου,…. Αν είναι αποθήκη για να γίνει πολεοδομικά θέατρο, δηλαδή χώρος συνάθροισης κοινού και με ειδικές μελέτες παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας και αρκετά άλλα….. θα το αντέξεις»
  • Και χωρίς πολεοδομική χρήση του κτηρίου ως θεάτρου πως θα λαβεις άδεια λειτουργίας του?
14 λεπτά πριν, Didonis said:

 

Με τον μέγιστο σεβασμό ως προς αυτό

 

Μάλλον και χωρίς να το θέλω θα σε στεναχωρήσω.

Ναι (όπως το περιγράφεις) τα έξοδα θα είναι σημαντικά και ναι δεν είναι εφικτό να την βγάλεις μόνη σου.

Βασικές ερωτήσεις μπας και υπάρχει ελπίδα

  • Είναι δικό σου το ακίνητο ή έχεις σκοπό να το ενοικιάσεις.
  • Όπως λες είναι αποθήκη, γνωρίζεις αν έστω ως αποθήκη έχει Άδεια οικοδομής και δεν έχει άλλες πολεοδομικές παραβάσεις.
  • Και το κλου,…. Αν είναι αποθήκη για να γίνει πολεοδομικά θέατρο, δηλαδή χώρος συνάθροισης κοινού και με ειδικές μελέτες παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας και αρκετά άλλα….. θα το αντέξεις»
  • Και χωρίς πολεοδομική χρήση του κτηρίου ως θεάτρου πως θα λαβεις άδεια λειτουργίας του?

 

 
Το ακίνητο το έχει κτίσει ο πατέρας μου και έχει ποσοστό και η θεία μου.
Έχω στη κατοχή μου τις Άδειες οικοδομής θεωρημένες από τη Πολεοδομία Αθηνών
Δεν έχει άλλες οικοδομικές παραβάσεις
Έχω ήδη πάρει πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας
Όλα τα άλλα έγγραφα είναι πλήρως τακτοποιημένα και τα έχω στη κατοχή μου 
Ο συγκεκριμένος χώρος λειτουργεί ως θέατρο επί 25 χρόνια για αυτό ρωτάω για την ερμηνεία του νόμου.
Νομίζω ότι ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

   

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, daphne.daphne said:

....

....Έχω στη κατοχή μου τις Άδειες οικοδομής θεωρημένες από τη Πολεοδομία Αθηνών

....

....Ο συγκεκριμένος χώρος λειτουργεί ως θέατρο επί 25 χρόνια 

αυτά είναι ιδιαίτερα θετικά ειδικά αν έχει άδεια λειτουργίας ....

και αφού είναι δικό σου (υποθέτω με κάποιο οκ από την θεία που έχει Χ ποσοστό), ενδεχόμενα μπορεί να υπάρξει φως στο βάθος του τούνελ.... 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι θα εννοείς ιδιαίτερα αφού έχει πιστοποιητικό πυροπροστασίας μιας και για την Άδεια προσπαθώ

Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου?

Τα πιο πολλά δικαιολογητικά τα έχω.

Το θέμα μπλοκάρει στη χρήση γης. Τι λες για το νομό που παρέθεσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.