Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή οικίας με συμβατικο σκελετό(μπετόν) η σιδηροκατασκευη?


Aroukart

Recommended Posts

Καλησπερα σας ,επιθυμώ να κατασκευασω ενα διώροφο κτισμα  και ο μηχανικός μου , μου πρότεινε σιδηροκατασκευη , λόγω χρονου αποπεράτωσης ,μεγαλύτερης ελευθερίας στον σχεδιασμο . Σχετικα με την μεταλλική κατασκευή  γλιτωνει καποιος χρήματα? Απο τον χρονο αποπεράτωσης? Θέλει καποια εξτρα συντηρηση? Η υπάρχουν καποιες αδυναμίες σχετικα με την συμβατικη κατασκευή του σκελετου?

Να σημειωσω οτι τό ακινητο θα ειναι κυρίως επενδυτικό δεν θα μεινω αμεσα εγώ. 

Παρακαλω οποια γνωμηκαι πληροφορία δεκτή 

Υ.γ. Ως ιδιωτης ειμαι  άσχετος με αυτά οποτε ψαχνω ενημερωση απο παντου εννοείται θα ρωτησω τον μηχανικο μου 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

και η μεν και η δε έχουν τα θετικά τους αλλά και τις ιδιαιτερότητες τους.

Σίγουρα το "μεγαλύτερη ελευθερία σε σχεδιασμό" είναι ο μικρότερος έως ανύπαρκτος παράγοντας.

Στο θέμα του κόστους με τον "πόλεμο" στην γειτονιά μας και τις τιμές να έχουν ανέβει σημαντικά έως υπερβολικά σημαντικά και ειδικά στο σίδερο πολλά έχουν αλλάξει και θα πρέπει να γίνει αναλυτική μελέτη και προκοστολόγηση  του έργου και δεν υπάρχει γενικός κανόνας. Θα εξαρτηθούν πολλά από την τεχνική που θα επιλεγεί και την μορφολογία του κτιρίου.

Ο μόνος υπεύθυνος να σου απαντήσει σε όλα αυτά είναι ο Μηχανικός σου ή ομάδα του ως Τεχνικό γραφείο και όχι μια γενική αναζήτηση γενικά και αόριστα (χωρίς σχέδιο του κτηρίου δηλαδή) στο διαδίκτυο ....

εκτός αν σου επαρκούν απαντήσεις γενικές και αόριστες δια πάσαν χρήση κλπ κλπ ..... 

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το αν "το ακίνητο είναι επενδυτικό" ή όχι, αυτό που μετράει είναι η ασφάλεια της κατασκευής και η αντοχή της στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.