Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όταν ο ιδιοκτήτης επιμένει


pap81

Recommended Posts

οπως ακριβως τα λεει ο αχιλλευς. βεβαια 1 στους 3 πελατες θα εξαφανιζονται πριν υπογραψουν, αλλα ετσι λειτουργει και σαν εντομοαπωθητικο η συμβαση - εξολοθρευει αυτον που δεν θα μας πληρωνε στο τελος.

;) α μπράβο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς, να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους για τη συμμετοχή στο θέμα και την κατάθεση των απόψεών τους.

Θα ήθελα όμως να αναφέρω μερικές διευκρινήσεις:

 

1. Την υπόθεση την προχώρησα τελικά, όχι για να αποδείξω στον πελάτη ότι έχει άδικο αλλά γιατί έπειτα από αρκετές ενοχλήσεις στην πολεοδομία μου έδειξαν ότι υπάρχει φως στην ολοκλήρωσή της, ασχέτως αν μετά ζητούσαν πρόσθτα έγγραφα, τα οποία ο ιδιοκτήτης δεν είχε. Εδώ έρχεται η επιμονή του ιδιοκτήτη: δεν μπορεί, κάποιος "τρόπος" θα υπάρχει.

 

2. Η παραίτηση από τον φάκελο και την επιστροφή αυτού έγινε έπειτα από συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη προκειμένου να αποφασίσει αν θα κινηθεί σε έκδοση νέας άδειας.

 

3. Η άρνηση έκδοση νέας άδειας, προήλθε έπειτα από την άρνηση του ιδιοκτήτη για σύνταξη ορθού τοπογραφικού και την επιμονή του να υπογράψω εγώ ένα τοπογραφικό "στο περίπου" εμφανίζοντας ότι βόλευε. Αρνήθηκα, λοιπόν, το ρίσκο να υπογράψω κάτι το οποίο πιθανόν να το έβρισκα μπροστά μου βραχυπρόθεμα ή μακροπρόθεσμα. Αντιτίθεται αυτό στους κανόνες επαγγελματικής δεοντολογίας;

 

4. Έδειξα διατεθειμένος για την επιστροφή της αμοιβής για λόγους ηθικούς και έλαβα αντιπρόταση να κρατήσω ένα μέρος αυτής. Με "ενοχοποιεί" η κίνηση αυτή ότι σκοπός μου ήταν να του "φάω" χρήματα; (Διότι έγινε αναφορά περί δικαστικής διαφοράς κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.