Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείκτης συμπεριφοράς σε μελέτες μεταλλικών κτηρίων


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Και για να ξεκαθαρισουμε οριστικά τι απαιτει και τι όχι ικανοτικό έλεγχο με q<=1.5 διαβάστε την ΕΑΚ 4.1.4[5] ΟΛΟΚΛΗΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Και για να ξεκαθαρισουμε οριστικά τι απαιτει και τι όχι ικανοτικό έλεγχο με q<=1.5 διαβάστε την ΕΑΚ 4.1.4[5] ΟΛΟΚΛΗΡΗ

 

Το είχα υπογραμμίσει κιόλας με κόκκινο στυλό :smile:

"επαναληψη μητηρ πασεις μαθήσεως".

 

Εχει μέινει όμως να ξεκαθαρίσουμε αν έχει νοημα ο ικανοτικός έλεγχος κόμβου για διαστασιολογηση σε δραση ανέμου-χιονιού, όπου νομικά φαίνεται πως οχι αφου οι διαταξεις αυτες του ΕΑΚ αφορουν σεισμικές καταπονήσεις

Link to comment
Share on other sites

για q<=1.5 το παράρτημα Γ πλην της Γ.5.2[2] δεν ισχύει.

 

ΕΑΚ 4.1.4[5] προτελευταία παράγραφος/ 137σελιδα

 

Αυτό που λες δεν απαντάει σε αυτό που ρωτάω. Προφανώς και ισχύει αυτό και δεν απαιτούνται οι ικανοτικές απαιτήσεις για q<1.5. Εάν προχωρήσεις όμως και πας στις εξαιρέσεις από ικανοτικό κόιμβων 4.1.4.2.α.[1] λέει όπως έγραψα και πιο πάνω ότι εξαιρούνται τα κατακόρυφα στοιχεία μονώροφων κτιρίων.

 

Το θέμα είναι εάν ένα βιομηχανικό κτίριο ανήκει σε αυτή την κατηγορία ή ο κανονισμός εννοεί ένα απλό σπιτάκι από Ο.Σ. Θα έπρεπε να το ξεκαθαρίζει αυτό πιστεύω. Εγώ ξέρω τώρα για παράδειγμα ότι εάν λύσω ένα απλό μονόροφο κτίριο από Ο.Σ. μπορώ να πάρω ότι q θέλω χωρίς να κάνω ικανοτικό και χωρίς να βάλω τοιχία. Γιατί δεν ισχύει το ίδιο στα μεταλλικά?

Link to comment
Share on other sites

αν πας με q>1.5 προφανως θα κάνεις ικανοτικό διότι στο ΟΣ έχουμε τις κατασκευαστικές διατάξεις που μας επιτρέπουν την αποφυγη του. στα μεταλλικά ποιες είναι αυτές? πιθανα στο μέλλον αν τυποποιηθούν οι συνδέσεις να μη χρειάζεται κατ'αντιστοιχία

Link to comment
Share on other sites

πιθανα στο μέλλον αν τυποποιηθούν οι συνδέσεις να μη χρειάζεται κατ'αντιστοιχία

 

Στις Η.Π.Α. υπάρχουν ήδη τυποποιημένες συνδέσεις για σεισμό. Αντίστοιχο πρόγραμμα "τρέχει" και στην Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις rigid. Βασικά δεν έχω δουλέψει και μεταλλικά και δεν ξέρω πόσο πλάστιμες είναι οι συνδέσεις τους. Δεν υπάρχει περιθώριο πλαστιμότητας σε μία σύνδεση ροπής π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.