Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείκτης συμπεριφοράς σε μελέτες μεταλλικών κτηρίων


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κάνεις λάθος. παρ.4.1.4.[5] λέει ότι για ελαστοπλαστικό μηχανισμό δεν απαιτούνται έλεγχοι όταν q'< min{1,5 ή qmax/2} όπου qmax από πιν.2.6. Άρα για Λ πάντα ικανοτικοί αφού qmax=1,5.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. παρ.4.1.4.[5] λέει ότι για ελαστοπλαστικό μηχανισμό δεν απαιτούνται έλεγχοι όταν q'< min{1,5 ή qmax/2} όπου qmax από πιν.2.6. Άρα για Λ πάντα ικανοτικοί.

είπα κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό ισχύει γιατί σε όλες τις περιπτώσειςόπουq/2 μεγαλύτερο του 1,5, πλην των Λ συνδέσμων.

 

"δεν απαιτούνται όταν χρησιμοποιείται συντελεστής συμπεριφοράς q που δεν υπερβαίνει τη μικρότερη από τις τιμές 1,5 ή q/2, πάντως όχι μικρότερη του 1,0, όπου q οι τιμές που δίνονται στον πίνακα 2.6"

 

Έλα όμως που q=1,5 για τους Λ και εμένα μου μπήκαν ψύλλοι στ' αυτιά

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο ΕΑΚ ότι ειναι από 1.5 και κατω απαλλάσεται ικανοτικών. κάνω λάθος?:confused:

 

Άν έχεις Λ και λύσεις με q=1 θα κάνεις ικανοτικό γιατί q=1>qmax/2=1,5/2=0,75. Άρα δεν απαλλάσεσαι πάντα από ικανοτικό.

 

q'< min{1,5 ή qmax/2}. Το min εδώ είναι το 0,75.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να πάρεις q μικρότερο του 1, το οποίο είναι πλήρως ελαστικό.

Στο αντίστοιχο κομμάτι του EC8 συντελεστής συμπεριφοράς 1,5 θεωρείτε DCL,άρα απαλλάσσεται των ικανοτικών

 

Νομίζω ότι βρήκα την απάντηση...Από το βιβλίο "σχεδιασμός δομικών έργων από χάλυβα" Βάγιας-Ερμόπουλος-Ιωαννίδης σελ 349

"Στον ΕΑΚ (αλλά και στον Ευρωκώδικα 8 ) ο ικανοτικός έλεγχος δεν απαιτείται και όταν ακόμη λαμβάνεται υπόψη συντελεστής συμπερισοράς q=1,50 θεωρουμένου ότι οφέρων οργανισμόςδιαθέτει, χωρίς να λαμβάνονται ειδικά μέτρα, μια λανθάνουσα πλαστιμότητα."

Link to comment
Share on other sites

@dratsiox. όλα τα πλαισιακα συστήματα έχουν αυτή τη λανθανουσα (ειτε ο.σ. ειτε μεταλλικα). μονο κατι κιβωτοειδης ειναι κουτσουρα σκέτα (ξέρεις εσύ)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να πάρεις q μικρότερο του 1, το οποίο είναι πλήρως ελαστικό.

Στο αντίστοιχο κομμάτι του ec8 συντελεστής συμπεριφοράς 1,5 θεωρείτε dcl,άρα απαλλάσσεται των ικανοτικών

 

Νομίζω ότι βρήκα την απάντηση...Από το βιβλίο "σχεδιασμός δομικών έργων από χάλυβα" Βάγιας-Ερμόπουλος-Ιωαννίδης σελ 349

"Στον ΕΑΚ (αλλά και στον Ευρωκώδικα 8 ) ο ικανοτικός έλεγχος δεν απαιτείται και όταν ακόμη λαμβάνεται υπόψη συντελεστής συμπερισοράς q=1,50 θεωρουμένου ότι οφέρων οργανισμόςδιαθέτει, χωρίς να λαμβάνονται ειδικά μέτρα, μια λανθάνουσα πλαστιμότητα."

 

Ήμουν έτοιμος να σου πω το παραπάνω αλλά αναρωτιέμαι...αν το δεις καθαρά από άποψη κανονισμού μήπως πρέπει να πας στο 1?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αρκετή έχει και στο 1.5

Απλά ο κανονισμός λέει [q/2 ή 1.5] ,

άρα [0.75(μη λογικό, οπότε 1) ή 1.5]

 

και τελικά 1.0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.