Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόψιμο δέντρου (σύνορο) από αγροτεμάχιο και καταπάτηση του ιδίου αγροτεμαχίου.


Katia96

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Έχω στην κατοχή μου αγροτεμάχιο, πρόσφατα συγγενικό μου πρόσωπο με ενημέρωσε πως κάποιος έχει κόψει δέντρο που ήταν το σύνορο. Ταυτόχρονα παρατήρησα (πήγα εκεί και είδα) πως ο διπλανός έχει εισέρθει στο χωράφι (Οι "γραμμές" της καλλιέργειας κάνουν ένα D οπου  η επίπεδη πλευρά  του γράμματος είναι η καταπατημένη πλευρά του χωραφιού και το υπόλοιπο είναι το κομμάτι που έχει μπει μέσα) και δεν υπάρχει "κενό" ανάμεσα στα δύο αυτά χωράφια. Ταυτόχρονα υπάρχει μια διαφορά περίπου ενός στρέμματος από αυτό που αναγράφουν τα συμβόλαια που έχω και η προανάρτηση κτηματολογίου (νομίζω έτσι το λένε συγγνώμη εαν το λένε διαφορετικά) Ακόμα υπάρχει περίπτωση το διπλανό χωράφι να έχει αλλάξει ιδιοκτήτη πρόσφατα όπου φαντάζομαι έχει γίνει τοπογραφικό.

Μπορώ να κάνω κάτι τώρα; Εαν ναι, πρέπει να πάω σε κάποιον και να κάνει τοπογραφικό διάγραμμα μόνο ή πρέπει να κάνει τοπογραφικό διάγραμμα και μελέτη αεροφωτογραφιών ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την "καταπατηση" θα πας σε μηχανικο για εφαρμογη [συγκριση] των τιτλων

Το ιδιο και για τις διαφορές στο ΕΚ. [υποτίθεται οτι συνυπεβαλες τοπογραφικο του δικου σου...]

Και μετα σε δικηγορο

υγ

Αν το γηπεδο το καλλιεργουσε καποιος τριτος, προφανως θα βοηθουσε η μαρτυρια του

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη για την καθυστέρηση.Ναι το καλλιεργούσε κάποιος και τα δύο χωράφια (δικό μου και διπλανό)

Link to comment
Share on other sites

οποτε, συζητας μαζι του για το τι ξερει αυτος για τα ορια [και το δενδρο]

και μετα προχωρας με μηχανικο και δικηγορο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.