Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γελοιοποίηση εφημερίδας το "ΒΗΜΑ" της Κυριακής


GeorgeS

Recommended Posts

Πολιτική μου θέση είναι ότι πρέπει να υπάρχει άνω όριο στη συγκέντρωση πλούτου όπως ακριβώς ζητούμε και κάτω όριο εισοδήματος. Ο πλούτος σ' αυτό το βαθμό αποτελεί πέρα από κοινωνική πρόκληση και εχθρό της δημοκρατίας. Αρκεί να σκεφτούμε τι είναι ικανός να κάνει με τα χρήματά του ο όποιος Αγγελόπουλος.

 

Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω παραδείγματα ανθρώπων που να έγιναν πλούσιοι στ επίπεδο του Αγγελόπουλου χάρη σε μια καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

felix dennis, εκδοτης περιοδικων.

 

1. μολις πεθανε ο bruce lee, ετρεξε στο hong kong, εγραψε ενα βιβλιο μεσα σε 1 μηνα που ακομη πουλαει τρελα, και μετα εκμεταλλευτηκε τον θρυλο που δημιουργηθηκε γυρω απο το ονομα του με σχετικα περιοδικα και merchandise. Ο πρωτος που εβαλε αφισες σε αγοριστικα περιοδικα.

 

2. μερικα χρονια μετα, επιασε την ιδεα για περιοδικα για υπολογιστες, οταν αυτα ειχαν αρχισει να εισχωρουν στην αγορα, μιλαω για εποχη zx81 και BBC.

 

3. μετα ειχε την ιδεα για περιοδικα για αντρες, τα λεγομενα lads mags, δηλαδη loaded, esquire, maxim κλπ.

 

4. μετα ειχε την ιδεα για πωληση hardware απο το ιντερνετ - εστησε τεραστια εταιρεια στην αμερικη, την πουλησε σε fund.

 

σημερινη περιουσια γυρω στα 800 εκ αγγλικες λιρες.

 

 

Απο παραδειγματα καθαρων επιχειρηματιων αλλο τιποτα. Θα ελεγα και για Ελλαδα αλλα δεν ειναι ευκολο να αναφερομαστε σε ονοματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δέχομαι τη γνώμη σου,όμως βλέπω ότι βγάζει κάτι παραπάνω από παράπονο....:rolleyes:

 

παράπονο επειδή έχω λεφτά δεν έχω, ακριβώς επειδή δεν έχω λεφτά! :)

 

παράπονο γιατί θα μπορούσα να έχω λεφτά αλλά δεν έχω, επειδή έχω αποφασίσει να μην πηγαίνω κόντρα στον χαρακτήρα μου, έχω (μικρό). Απλά γιατί κάνοντας αυτό που μου αρέσει, έβγαζα λεφτά έξω, αλλά λόγω συνθηκών βρέθηκα στο ελλαδιστάν και ξαφνικά δεν πιάνει το κόλπο που ήξερα...

 

ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα "μα γιατί δεν ασχολείσαι με [κατασκευές/δάνεια/λαμογιές/μεσιτίες/κομπίνες/απάτες], ξέρεις πόσα πολλά λεφτά έχει? τι κάνεις μελέτες? στην ψάθα θα πεθάνεις"

 

εξού και το ψευδώνυμο. :)

 

αν δεν με χωρίσει πρώτα η γυναίκα μου που μου λέει πως δεν μπορεί να συνεχίσω να πιστεύω πως ειμαι ο καλύτερος αρχιτεκτονας στον κόσμο (ενώ φυσικά όλοι ξέρουμε πως είμαι) και να μην βάζω νερό στο κρασί μου.

Link to comment
Share on other sites

παράπονο γιατί θα μπορούσα να έχω λεφτά αλλά δεν έχω, επειδή έχω αποφασίσει να μην πηγαίνω κόντρα στον χαρακτήρα μου, έχω (μικρό). Απλά γιατί κάνοντας αυτό που μου αρέσει, έβγαζα λεφτά έξω, αλλά λόγω συνθηκών βρέθηκα στο ελλαδιστάν και ξαφνικά δεν πιάνει το κόλπο που ήξερα...

 

 

Mα, howard,γιατί δεν ασχολείσαι με κατασκευές-δάνεια-λαμογιές-μεσιτίες-κομπίνες-απάτες, ξέρεις πόσα πολλά λεφτά έχει? τι κάνεις μελέτες? στην ψάθα θα πεθάνεις!!!!!!!:grin::-D:lol:

 

Τέλως πάντων,κ εγώ στο bergen θα ήθελα να είμαι αλλά δεν είμαι...καλά είναι κ εδώ...αρκεί να ασχολείσαι με κατασκευές-δάνεια-λαμογιές-μεσιτίες-κομπίνες-απάτες......:lol:

Link to comment
Share on other sites

felix dennis, εκδοτης περιοδικων.

 

 

..............σημερινη περιουσια γυρω στα 800 εκ αγγλικες λιρες.

 

Απο παραδειγματα καθαρων επιχειρηματιων αλλο τιποτα. Θα ελεγα και για Ελλαδα αλλα δεν ειναι ευκολο να αναφερομαστε σε ονοματα.

 

Άλλο παράδειγμα..........Πραματευτάκης Ανάργυρος ή ....Πατέντας!

Μετανάστευσε πρόσφατα στην Αμερική στο DES MOINES της IOWA από ένα μικρό χωριό της Κρήτης και γύρισε μέσα σε τρείς μήνες ζάμπλουτος. Τι έκανε? Σύμφωνα με την ιστορία του που την έλεγε στο καφενείο του χωριού την ημέρα που γύρισε, εκει που πήγε οι άνθρωποι είχαν πρόβλημα με τα ποντίκια και οι ποντικοπαγίδες ήταν ακριβές κι όχι αποτελεσματικές. Πατεντάρισε τότε κι αυτός μία ιδέα που είχε από μικρός απλή και efficient. Πήρε μια βέργα κάρφωσε δύο καρφιά, ένα στην κάθε άκρη, στερέωσε κι ένα ξυραφάκι astor στην μέση και εν συνεχεία τοποθετούσε την βέργα μπροστά στην τρύπα που έβγαινε ο ποντικός. Στο ένα καρφί είχε δόλωμα λίγο σαλάμι και στ' άλλο λίγο τυρί. Έβγαινε ο ποντικός από την τρύπα και προβληματιζόταν το τυρί ή το σαλάμι κι έτσι έκοβε την κεφαλή του γυρνώντας αριστερά-δεξιά! Αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.