Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές συνδέσεις


 

Recommended Posts

@Αlexispap, δεν πιστεύω να το έγραψες σοβαρά.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι για ποιον λόγο θεωρείς ότι κάνω πλάκα... Δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ μη συμμετρικές εδράσεις με αξονικό και ροπή;

Link to comment
Share on other sites

Στα συνήθη πλαίσια οι ροπές είναι συνήθως ασύμμετρες... Μου έχει τύχει πλαίσιο με μεγάλο μόνιμο φορτίο να βγάζει και τις δύο ροπές (μεγάλη και μικρή) θετικές...

Link to comment
Share on other sites

@Αlexispap , ποιες ροπές (μεγάλη και μικρή) εννοείς;

Eξήγησε το περισσότερο .

Άλλη είναι η εξήγηση αλλά θέλω να σε αφήσω να δω που θα το πας .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα.

Η photo που έδειξε ο @spy στο υποστύλωμα όχι μόνο είναι λάθος τα αγκύρια αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα δω.

Δεν θέλω να γράφω πλεόν για τεχνικά θέματα αλλά αυτό δεν αντέχεται.

Και για τελειώνουμε με το θέμα των αγκυρίων, είναι λάθος γιατί πολύ απλά δεν τηρούνται οι αποστάσεις (ελάχιστες-μέγιστες) κατά τον Ec3. Το γιατί παίζει ρόλο και γιατί πρέπει να τηρούνται οι αποστάσεις είναι θέματα γνωστά (τουλάχιστον εγώ δεν πρόκειται να απαντήσω σε αυτό, όποιος άλλος συνάδελφος θέλει ας το κάνει για να μάθουνε και οι υπόλοιποι).

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο ακραίο που έχω δει είναι σε έλεγχο μεταλλικής κατασκευής που φτιάχτηκε το 1990. Δείτε θέσεις αγκυρίων !!![/img]

 

Για τί είδος διατομής πρόκειται; Δεν μπορώ να διακρίνω τη γεωμετρία.

 

 

@Αlexispap , ποιες ροπές (μεγάλη και μικρή) εννοείς;

 

Εννοεί τη μέγιστη και ελάχιστη τιμή του διαγράμματος ροπής υποστυλώματος πλαισίου που είναι μη-αρθρωτό στη βάση του, καθότι στην πράξη απόλυτη άρθρωση και συνεπώς μηδενική ροπή εκεί δεν μπορεί να υπάρξει.

 

Άρα διάγραμμα ροπών είτε τα δύο ανάλογα ανάποδα τρίγωνα, είτε το τραπέζιο και όχι το τρίγωνο, σωστά;

 

 

Μου έχει τύχει πλαίσιο με μεγάλο μόνιμο φορτίο να βγάζει και τις δύο ροπές (μεγάλη και μικρή) θετικές...

 

Στην περίπτωση αυτή το υποστύλωμα είχε τα κοίλα προς στο εσωτερικό του πλαισίου ή προς τα έξω; Με ενδιαφέρουν πολύ οι συνθήκες που εμφανίστηκε κάτι τέτοιο. Αυτό από τα χαρακτηριστικά της συνδετήριας δοκού και της σύνδεσής της με το υποστύλωμα δεν εξαρτάται;

 

Ο άνεμος με το sway που προκαλεί δεν επιδρούσε αρνητικά σε αυτές τις ροπές;

 

 

Και για τελειώνουμε με το θέμα των αγκυρίων, είναι λάθος γιατί πολύ απλά δεν τηρούνται οι αποστάσεις (ελάχιστες-μέγιστες) κατά τον Ec3.

 

Αν για πάκτωση έχουν μπει σωστά σε αποστάσεις και μέγεθος τα αγκύρια, και εμείς μετά προσθέσουμε κάποια επιπλέον (πλεονάζων) αγκύρια ανάμεσά τους, τότε πάλι ΟΚ δεν είμαστε; Δεν τον ενοχλεί αυτό το παραπάνω τον κανονισμό, για πάκτωση.

 

Μα καλά Pappos, πώς τα καταφέρνεις έτσι και διαρκώς αποκλεισμένος βγαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο άνεμος δεν μπορούσε να δώσει ροπές αντίστοιχες (αντίθετες) με εκείνες των κατακορύφων φορτίων. Ως εκ τούτου η περιβάλλουσα των ροπών σχεδιασμού ήταν μονόπλευρη στην βάση των υποστυλωμάτων. Αλλά, πάντα οι ροπές που μας δίνουν οι συνδυασμοί σχεδιασμού στην βάση των υποστυλωμάτων δεν είναι ασύμμετρες;

 

Γιατί να βάλεις κι άλλα αγκύρια ενδιάμεσα; Η μη τήρηση των ελάχιστων απαιτήσεων του κανονισμού -γενικά- δεν οδηγεί σε ασφάλεια, ασχέτως αν τα αγκύρια είναι περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Γτ ομως να κανεις μια μη συμμετρικη συνδεση αν δεν συντρεχει καποιος λογος??

Για να γλιτωσεις πχ 2 αγκυρια ή 0.5κιλα χαλυβα???

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς χρειάζεται πιο σημαντικό κίνητρο από την οικονομία 2 αγκυρίων... Ένας λόγος μπορεί να είναι η διαμόρφωση έκκεντρης έδρασης, με αποτέλεσμα να "ενοχλούν" τα πέλματα της δοκού στην μία πλευρά. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.