Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι σε παλαιά πολυκατοικία


ΕΥΗ ΠΣ

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Είμαι ιδιοκτήτρια ενός οροφοδιαμερίσματος στον 6ο όροφο (ρετιρέ),  μιας 6όροφης πολυκατοικίας κατασκευής 1976 με κεντρικό σύστημα θέρμανσης. Αποφασίσαμε να βάλουμε ενεργειακό τζάκι στο διαμέρισμα μας για να μειώσουμε τα έξοδα θέρμανσης. Για την εγκατάσταση του τζακιού δεν θα τρυπήσω την πλάκα της οροφής αλλά θα τρυπηθεί ο πλαϊνός τοίχος μου ώστε να βγει η καμινάδα στην βεράντα. Να σημειώσω εδώ πως η βεράντα μου έχει φάρδος 3,5 μέτρα (δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος που το αναφέρω) και επίσης δεν υπάρχει ταβάνι επάνω από τη βεράντα μου. 

Η  ερώτηση που προκύπτει είναι η εξής: χρειάζομαι άδεια για το τζάκι?? Δεν αναφέρομαι στην άδεια Μικρής Κλίμακας εργασιών για τη διάρκεια της τοποθέτησης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια !  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν χρειάζεται άδεια, η εργασία τοποθέτησης τζακιού εμπίπτει στις εργασίες της έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας την οποία πρέπει να εκδώσετε.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα δεν χρειάζεται άδεια, η εργασία τοποθέτησης τζακιού εμπίπτει στις εργασίες της έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας την οποία πρέπει να εκδώσετε.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.