Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ


Recommended Posts

Η  ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ  ΜΟΥ  ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ  ΟΤΙ  ΔΕΝ  ΠΩΛΕΙΤΑΙ  ΤΟ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ  ΜΟΥ  ΟΥΤΕ  ΓΟΝΙΚΗ  ΠΑΡΟΧΗ  ΓΙΝΕΤΑΙ  ΑΛΛΑ  ΜΟΝΟ  ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙΤΑΙ

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ  ΠΩΣ ΡΥΘΜΙΣΕ  ΤΟ  ΚΡΑΤΟΣ  ΝΑ  ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙΤΑΙ  ΕΝΑ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ  ΜΕ  ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ  ΑΛΛΑ  ΔΕΝ  ΡΥΘΜΙΣΕ  ΤΙΣ  ΑΛΛΕΣ  2  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

ΜΗΠΩΣ  ΚΑΙ  ΟΙ  ΤΡΑΠΕΖΕΣ  ΕΧΟΥΝ  ΤΗΝ  ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ  ΝΑ  ΣΟΥ  ΚΑΤΑΣΧΟΥΝ Η  ΝΑ  ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΟΥΝ  ΕΝΑ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ  ΜΕ  ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ;  

ΓΙΑΤΙ  ΤΟ  ΛΑΘΟΣ  ΤΟΥ  ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΤΟ   ΥΠΟΣΤΕΙ  Ο  ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ.ΠΟΙΟΣ  ΑΝΑKAΛΥΨΕ  ΣΑΝ ΛΥΣΗ  ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ  ΣΥΣΤΑΣΗΣ  ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ  ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ; ΕΙΝΑΙ  ΔΥΝΑΤΟΝ  ΝΑ  ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ  ΟΛΗ  Η  ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ  ΓΙΑ  ΔΙΑΦΟΡΑ  ΔΙΚΙΑ  ΜΟΥ  ΜΕ  ΤΟΝ  ΓΕΙΤΟΝΑ  1  ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ  ΕΚΑΤΟΣΤΟ;

ΥΠΑΡΧΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΠΟΥ  ΞΕΠΕΡΑΣΕ  ΑΥΤΟ  ΤΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΤΗΣ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗΣ  ΑΣ  ΜΕ  ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

α] μην γραφεις με κεφαλαία

β] υποθετω πως εννοεις οτι,

ενα διαμερισμα εχει παρει απο το διπλανο 1-2 τμ.

αλλα αυτο δεν φαινεται ουτε στην αδεια ουτε στην κατοψή του.

 Αυτο το προβημα δεν εχει λυση,

εκτος εάν γκρεμισεις τον τοιχο και τον επαναφερεις στην σωστη του θεση.

Ισχυει αυτο:

https://news.b2green.gr/23789/τα-4-εμπόδια-που-παραμένουν-στις-μεταβι

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να κάνω και γω ένα ερώτημα χωρίς να ανοίξω νέο θέμα μιας που έχει σχέση (αν οι διαχειριστές κρίνουν αλλιώς ας προχωρήσουν σε νέο ποστ).

έχω στην κατοχή ένα διαμέρισμα 90 τμ και θα έχω στην κατοχή κάποτε (λόγω ψιλής) και το διπλανό 130 τμ.

μπορώ όταν αποκτήσω και το δεύτερο να προχωρήσω σε αλλαγή διαμερισμάτωσης μεταξύ των 2 αυτών διπλάνων διαμερισμάτων;

τι θέλω να κάνω: να προσαρτήσω στο μικρό διαμέρισμα κομμάτι του μεγάλου. Δηλ το μεγάλο να γίνει μικρό και το αντίθετο. (Ο λόγος είναι καθαρά πρακτικός και έχει να κάνει με την ευρύτερη διαμόρφωση του οικοπέδου).

Το οικοπέδο έχει 4 μαγαζιά στο ισόγειο και 2 διαμερίσματα στον 1ο όροφο. Εννοείται ότι πολεοδομικά και τεχνικά (θερμουδραυλικά, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά) θα γίνουν όλα όπως πρέπει με άδειες και όποιες άλλες εγκρίσεις χρειάζεται.

Η ερώτηση είναι αν θέλει συναίνεση μόνο των 2 ιδιοκτητών των διαμερισμάτων (που λογικά θα είμαι εγώ) ή απαιτείται συνέναιση όλων των ιδιοκτητών (και των μαγαζιών του ισογείου);

Να σημειώσω ότι τα 2 διαμερίσματα όπως είναι τώρα είναι με άδεια, έχουν τακτοποιηθεί κατί μικροαυθαιρεσίες και έχουν βγει και ΗΤΚ γιατί μπήκαν εξοικονομώ.

ελπίζω να έγινε κατανοητό το ερώτημα.

ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ said:

Η  ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ  ΜΟΥ  ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ...

Όταν εσείς αγοράζατε το "διαμέρισμά σας" αναθέσατε σε μηχανικό τον πολεοδομικό έλεγχο αυτού για το οποίο θα ξοδεύατε τα ωραία σας λεφτά ή λυπηθήκατε το 500άρικο; 

Αν το είχατε κάνει δεν θα "τρέχατε" τώρα!!! Τα λάθη και η αφέλεια πληρώνονται!!!

 

Υ.Γ. Μην ανησυχείτε όμως, όλα ακόμα και τώρα αντιμετωπίζονται και λύνονται...

 

 

6 ώρες πριν, kotor9 said:

....ελπίζω να έγινε κατανοητό το ερώτημα....

Όταν με το καλό γίνετε ιδιοκτήτης και των δύο διαμερισμάτων μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε, χωρίς να σας απασχολούν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες του ακινήτου και με την προϋπόθεση ότι, δεν θα ακουμπήσετε κοινόχρηστους χώρους κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση  πρός  Ιασονα

Οταν  αγοράστηκε  το  διαμέρισμα  το  1970  εγω     ήμουν  8  ετών  και  σαν  νόμισμα  υπήρχε  η  δραχμή.Απ  οτι  ρώτησα  δεν υπήρχε  βεβαίωση  μηχανικού  περι μη  υπαρξης  αυθαιρεσιών  τοτε  αν  δεν  κάνω  λάθος.

Δεύτερον  σήμερα  είναι δουλειά  της  συμβολαιογράφου  να    ζητά  την  βεβαίωση  μηχανικού  αλλοιώς  δεν  πραγματοποιείται  η  αγοροπωλησία.

Τριτον  ειναι  50000  ακινητα  μονο  στην  Αττικη  που  δεν  δύναται  να  μεταβιβαστούν  για  αυτο  τον  λόγο.Ολοι  αυτοι  οι  ιδιοκτήτες  ήταν <<βλάκες>>;

 

Παρατήρηση.

Δεν έκανες την διόρθωση των κεφαλαίων.

Άνοιξες εκ νέου θέμα με ίδιο περιεχόμενο παρ ότι έχεις λάβει απαντήσεις εδώ.

Ακόμα και όταν έχουμε εύλογες απορίες ή και προβλήματα με την νομοθεσία δεν φωνάζουμε (Κεφαλαία) ούτε πετάμε όπου βρούμε το ίδιο ερώτημα ξανά και ξανά για να επηρεάσουμε καταστάσεις.

Τηρούμε τους κανόνες συμμετοχής του χώρου που μας φιλοξενεί χωρίς καμία άλλη απαίτηση.

Το θέμα κλειδώνει και λαμβάνεις ποινή.

Didonis

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.