Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΡΥΜΟΤΟΜΗΣΗ ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΟΙΚΙΣΜΟ ΠΡΟ ΤΟΥ 1923


Recommended Posts

Γεια σας!

Θα ήθελα, σας παρακαλώ τις απόψεις σας επί των παρακάτω ερωτημάτων τα οποία αφορούν πολεοδομικό θέμα:

ΤΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ: Σε οικισμό προ του 1923,υφίσταται η ιδιοκτησία μου,  η οποία ρυμοτομείται με το σύστημα της απαλλοτρίωσης (ΝΔ.27/ 1923). Από τα 281,56 τμ ρυμοτομούνται τα 117 τμ. (Fοτο.1) Η πράξη εφαρμογής πρόκειται να  κυρωθεί σύντομα από την περιφέρεια.

EΡΩΤΗΜΑ 1:Θα κληθούμε να υποβάλλουμε ενστάσεις προς την περιφέρεια; Πώς θα ειδοποιηθούμε;

ΕΡΩΤΗΜΑ 2: Στην πράξη αναλογισμού, όλο το ρυμοτομούμενο θεωρείται αυτό αποζημίωση.Δεδομένου ότι ρυμοτομείται το 40% περίπου της ιδιοκτησίας,μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό σαν μαχητό επιχείρημα και να προσφύγω δικαστικά;Επίσης είμαι σε διαδικασία μέτρησης υψομετρικής διαφοράς μεταξύ υπό κατασκευή δρόμου και οικίας,διότι οπτικά η ισόγειος οικία γίνεται υπόγεια - ημιυπόγεια ( θα δούμε τι θα βγάλει ο τοπογράφος). Σε ποια φάση πρέπει να προσφύγω ; Αμέσως μετά την κύρωση της πράξης;Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα;

ΕΡΩΤΗΜΑ 3: Καλούμαι να αποζημιώσω για 4τμ παρόδιο ιδιοκτήτη.Πως υπολογίζονται τα 4 τμ; Μπορώ να ζητήσω  από την πολεοδομία να μου υποδείξει τα 4τμ επί του τοπογραφικού και να μου περιγράψει την ωφέλεια που έχω; Σε ποια υπηρεσία θα απευθυνθώ, ώστε να ελέγξει αν ωφελούμε από τα 4 τμ ; Πότε πρέπει να το πράξω; Αμέσως μετά την κύρωση της πράξης;

EΡΩTHMA 4:Σε συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση με ενοχική αξίωση για αποζημίωση (συν ταχθείσα το 1999) , δεν υφίσταται απόφαση δημοτικού συμβουλίου για αποδοχή της παραχώρησης.Σηματοδοτεί κάτι αυτό;

Σας ευχαριστώ.

 

 

ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΗ ΑΠΕΙΚΟΝΗΣΗ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.