Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικός Προσανατολισμός (Τοπογράφοι vs Ηλεκτρολόγοι)


Atrotos1991

Recommended Posts

Χαιρετε

 

Κατ ' αρχην να σας πω δυο λογια

 

Ειμαι 18 χρονων, και λιγο πριν τη δηλωση μηχανογραφικου. Εχω ''μαζεψει'' 18.128 μορια στο 2ο και 4ο πεδιο και 18.600 στο 5ο ( που αρχικα ηταν και ο στοχος μου - να σπουδασω δηλαδη οικονομικα )

 

Ομως βλεπω ( αφου το πιανω με δεδομενο τις βασεις του 8 ) με καλο ματι τις παρακατω σχολες

 

Αγρονομων & Τοπογραφων Μηχανικων ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Ηλεκτρολογων Μηχανικων & Μηχανικων Υπολογιστων ΘΡΑΚΗΣ (ΞΑΝΘΗ)

 

 

Ποιες απο τις δυο σχολες εχει καλυτερη μελλοντικη η και με τα σημερινα δεδομενα επαγγελματικη αποκατασταση?

 

Εχω ριξει μια ματια στα μαθηματα που διδασκονται σε καθε πολυτεχνικη σχολη απο τις παραπανω και τα μαθηματα της σχολης Τοπογραφων Μηχανικων μου φαινονται περισσοτερο ενδιαφεροντα.. και πιο ''βατα'' αν θα μπορουσα να χρησιμοποιησω αυτην την εννοια.

 

Μιας και απο τι καταλαβα ειμαι στο σωστοτερο μερος ( υπαρχουν φοπιτητες αυτων των σχολων ) θα ηθελα να μου δωσετε τα ''φωτα'' σας..

 

Θα ηθελα επισης τη γνωμη οσων βρισκονται τωρα στη αγορα εργασιας..!!

 

και λιγο γρηγορα παιδες..γτ 2 Ιουλιου ληγει η προθεσμια του μηχανογραφικου!

 

ευχαριστω πολυ

 

 

Παρατήρηση:

- Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

- Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστά το έβαλες αλλά μάλλον ρωτάς λάθος πράγματα (κατά την γνώμη μου). εγώ θα πήγαινα στο παιδαγωγικό, δασκαλάκος, θα'βρισκα και μια δασκαλίτσα από τη σχολή και θα παντρευόμουν

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 18 χρονων και αυτο το ''βολεμα'' ακομα δεν μου λεει κατι..

 

θελω κατι εξελισιμο..γιαυτο ρωταω εδω αν και απο τι βλεπω υπαρχει ενα αρνητικο κλιμα..!

 

rigid_joint δεν εισαι ευχαριστημενος με το επαγγελμα σου? ( η δεν το εξασκεις ? )

Link to comment
Share on other sites

Ποιες απο τις δυο σχολες εχει καλυτερη μελλοντικη η και με τα σημερινα δεδομενα επαγγελματικη αποκατασταση?

Είναι εύκολο να σου απαντήσω την τάδε σχολή ή την άλλη ...

Η απάντησή μου αυτή θα είχε ένα ποσοστό προκατάληψης (όσο και αν δεν το θέλω), και ένα ποσοστό σφάλματος που προέρχεται από την ελλειπή γνώση του συνόλου της αγοράς.

Επίσης, μακροπρόθεσμα θα έχει σίγουρα ένα επιπλέον ποσοστό σφάλματος λόγω αλλαγών στην αγορά εργασίας.

 

Αλλά ακόμα και αν δεν υπήρχε κανένα από τα παραπάνω σφάλματα, σε ενδιαφέρει πραγματικά ποιός κλάδος έχει καλύτερες προοπτικές, ή σε ποιόν κλάδο μπορείς εσύ να δουλέψεις με όρεξη και απόδοση; (που θα χρειαστείς, πίστεψέ με, όποιον κλάδο και αν διαλέξεις)

 

Κάπου διάβασα το εξής: Διάλεξε την δουλειά που σου αρέσει και έτσι δεν θα χρειαστεί να "δουλέψεις" ούτε μια μέρα στην ζωή σου...

 

Καλά, δεν είναι και τόσο ρομαντικά τα πράγματα (όσο αφήνει να εννοηθεί το παραπάνω απόφθεγμα), αλλά στην θέση σου θα το ακολουθούσα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να σου απαντήσω την τάδε σχολή ή την άλλη ...

Η απάντησή μου αυτή θα είχε ένα ποσοστό προκατάληψης (όσο και αν δεν το θέλω), και ένα ποσοστό σφάλματος που προέρχεται από την ελλειπή γνώση του συνόλου της αγοράς.

Επίσης, μακροπρόθεσμα θα έχει σίγουρα ένα επιπλέον ποσοστό σφάλματος λόγω αλλαγών στην αγορά εργασίας.

 

Αλλά ακόμα και αν δεν υπήρχε κανένα από τα παραπάνω σφάλματα, σε ενδιαφέρει πραγματικά ποιός κλάδος έχει καλύτερες προοπτικές, ή σε ποιόν κλάδο μπορείς εσύ να δουλέψεις με όρεξη και απόδοση; (που θα χρειαστείς, πίστεψέ με, όποιον κλάδο και αν διαλέξεις)

 

Κάπου διάβασα το εξής: Διάλεξε την δουλειά που σου αρέσει και έτσι δεν θα χρειαστεί να "δουλέψεις" ούτε μια μέρα στην ζωή σου...

 

Καλά, δεν είναι και τόσο ρομαντικά τα πράγματα (όσο αφήνει να εννοηθεί το παραπάνω απόφθεγμα), αλλά στην θέση σου θα το ακολουθούσα.

 

ευχαριστω για την απαντηση καταρχην

 

ενδιαφερομαι για εναν κλαδο που θα με κανει πιο ευκολα να ασχοληθω με ορεξη ( γιαυτο τεινω τοπογραφος - τα μαθηματα του ειναι για μενα καπως πιο ενδιαφεροντα ) αλλα και να εχει προοπτικες και μια σιγουρη ( σχετικο ) αποκατασταση..( πχ μελετητης / δημοσιο / ελευθερος επαγγελματιας ).. Το ξερω ζηταω πολλα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.