Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνορα οικοδομής,ενδιάμεσο τοιχίο.


Spiroupap

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία!

Ονομάζομαι Σπύρος και είμαι ιδιώτης.Πριν μερικές μέρες ενημερώθηκα ότι η διπλανή οικοδομή θα κατεδαφιστεί και θα ανεγερθεί νέα.
Η οικοδομή που μένω είναι κατασκευασμένη το 1998 ενώ αυτή που θα κατεδαφιστεί πολύ παλιότερη.Ενω η προσόψεις είναι στην ίδια ευθεία,στο βάθος της είναι μικρότερη από την δική μας.Το αναφέρω αυτο καθώς από την πίσω πλευρά που δεν υπαρχει τοιχίο να συνορεύει βγαίνουν οι αποχετεύσεις του κλιματιστικού μου.Θέλω να μου πείτε τι ισχύει σε περίπτωση που η νεα οικοδομή είναι στο ίδιο μήκος και συνορεύει με την δική μου.Έχω διαβάσει οτι ουσιαστικά οι μεσοτοιχίες Έχουν καταργηθεί και η κάθε οικοδομή πλέον χτίζει τοιχίο ώστε να υπάρχει ένα συνολικό πάχος 50-60cm.

Στην δική μου περίπτωση θα πρέπει να μεταφέρω το κλιματιστικό;;Κατι που δυστηχώς δεν ξέρω πως θα το κάνω γιατί είναι το μοναδικό σημείο που μπορούσε να τοποθετηθεί λόγο χώρου.Επίσης στην γωνία υπάρχει κολόνα και ενα τοιχίο μπετόν γύρω στο 1 μετρο,οπότε δεν μπορεί να τρυπηθεί να τραβηχτεί πιο πίσω.εκεί που έχει τρυπηθει είναι ακριβώς το όριο μεταξύ μπετόν και τούβλου.Θα μπορούσαν οι αποχετεύσεις να ενσωματωθούν εντός του τοιχίου;

Αυτό που με προβληματίζει είναι παρόλο τους 8 πόντους αντισεισμικής προστασίας-όρια οικοπέδου οι 2 οικοδομές είναι κολλητά μεταξύ τους.

Σας παραθέτω και φωτογραφίες για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ.Στα σχέδια κάτοψης που έχω εκεί που τελειώνει η εξωτερική τοιχοποιία έχει 8cm αντισεισμικό αρμό που παραλληλα είναι κ τα όρια του οικοπέδου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

3065AE75-4CCD-46A9-A345-169828604C4D.jpeg

ECD57A09-1D34-42AA-BC10-9FDA4954D0F8.jpeg

DBB1A60A-41F9-43E7-AA0C-8FB79C47B3E6.jpeg

Edited by Spiroupap
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Spiroupap said:

...Κατι που δυστηχως δεν ξερω πως θα το κανω γιατι ειναι το μοναδικο σημειο που εμπαινε λογο χωρου....

Κάτι που ευτυχώς μπορείς να κάνεις αν καλέσεις εγκαταστάτη κλιματιστικών να σου κάνει εσωτερική όδευση χωρίς να πειράξει την κολόνα ....

Εκεί που είχες βάλει τον σωλήνα ήταν καθ υπέρβαση των ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων σου. Οπότε το κάνεις και ξεμπερδεύεις.

(Φυσικά για να μη κλειδώσει το θέμα soy βάλε τους τονισμούς που σου επισήμανε και ο συντονιστής akis73)

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Didonis said:

Κάτι που ευτυχώς μπορείς να κάνεις αν καλέσεις εγκαταστάτη κλιματιστικών να σου κάνει εσωτερική όδευση χωρίς να πειράξει την κολόνα ....

Εκεί που είχες βάλει τον σωλήνα ήταν καθ υπέρβαση των ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων σου. Οπότε το κάνεις και ξεμπερδεύεις.

(Φυσικά για να μη κλειδώσει το θέμα soy βάλε τους τονισμούς που σου επισήμανε και ο συντονιστής akis73)

Μόλις το διόρθωσα,ευχαριστώ!

Εννοείς όπως είναι απλά να σκαφτεί λίγο η εξωτερική τοιχοποιία και να μπεί εσωτερικά του τοίχου και να έρθει πρόσωπο που λέμε, ή να το περάσω εντός της εσωτερικής τοιχοποιίας του σπιτιού;
Όπως και να έχει όμως,εκείνο το κομμάτι του τοίχου όπως προείπα είναι μπετόν!

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;Δεν επηρεάζεται η στατικότητα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.