Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικύρωση αντίγραφου οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Γεία σας.

 

Έχω ένα παλαιό διατηρητέο σπίτι. Επίσης έχω και τις αντίστοιχες άδειες ανέγερσης όπου σε μια από αυτές του 1896 ο υπογράφων λέγετε Νομομηχανικός...

 

Θέλω να ξέρω που πρέπει να πάω για να βγάλω επικυρωμένα φωτοαντίγραφα των συγκεκριμένων αδειών. Τα αντίγραφα τα χρειάζομε μηπως μου τα ζητήσει η εφορία. Θα πρέπει να πάω στην πολεοδομία ή ΥΠΕΧΩΔΕ ή κάπου αλλού?? Φοβάμαι μήπως δεν μου επικυρώσουν τα έγγραφα αυτά επειδή είναι πολύ παλιά και δεν αναφέρουν επάνω ούτε για ΥΠΕΧΩΔΕ ούτε για πολεοδομία παρά ένα κείμενο γραμμένο με πένα και υπογραφή μηχανικού με κάτι γραμματόσημα και βασιλική σφραγγίδα......

Link to comment
Share on other sites

τα έγγραφά σας έχουν πάνω σφραγίδα του τότε κράτους "βασίλειον της ελλάδος" κλπ?

 

επίσης, είναι πρωτότυπα ή κι αυτά αντίγραφα που από κάπου βρήκατε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου περιγράψω ποιο αναλυτικά.

Όλα τα έγγραφα είναι πρωτότυπα και έχουνε μια σφραγγίδα δικιγόρου.

 

Επιπλέον έχουν τα εξής

Στην μια άδεια του 1896 υπάρχει μια σφραγίδα ξεθοριασμένη με μια κορώνα και έναν σταυρό και από αυτά που μπόρεσα να διαβάσω λέει για ένα γραφείο δήμου αθηνών επάνω. Επίσης έχει και μια άλλη σφραγίδα πάνω στο χαρτί που λέει χαρτόσημον 2δρχ.

 

Η άλλη άδεια που είναι για πρόσθεση 2 επιπλέον ορόφων ποιο μετά στο ύπάρχον κτίσμα έχει μια μικρότερη σφραγίδα που λέει για ένα γραφείο αθηνών και βοιοτίας και έχει και κάτι γραμματόσημα που λένε βασίλιο της Ελλάδος, Αλλά με παραξενεύει που πάνω στα γραμματόσημα έχουνε βάλει μια σφραγίδα που λέει ΑΚΥΡΟΝ.

 

Η τρίτη άδεια που έχω για ακόμα πρόσθεση ενός δώματος είναι όπως η προηγούμενη με την διαφορά οτι δεν΄εχει κάποια κρατική σφραγίδα αλλά μόνο ενός μηχανικού και με τα γραμματόσημα που λένε ΑΚΥΡΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Το άκυρον μην σε αγχώνει, αν δεν κάνω λάθος είναι για να ακυρωθούν τα χαρτόσημα και να μην τα πάρεις και τα βάλεις σε άλλο επίσημο έγγραφο

Link to comment
Share on other sites

σε ΚΕΠ ρώτησες ;;;;

δε βρίσκω για ποιό λόγο να μην μπορούν να γίνουν "ακριβή φωτοαντίγραφα"

και βγάλε και μερικά έξτρα διότι σε αρχείο Πολεοδομίας μπορεί να μην υπάρχουν

 

(άσε που αν τα δούν μπορεί να στα κρατήσουν για να μπουν σε κανένα μουσείο :) :) :) )

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε και με την κ. Θεανώ Φωτίου

 

http://www.arch.ntua.gr/staff/StaffDetailsGr.asp?code=Fotiou

 

νομίζω πως θα την ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην μια άδεια του 1896....(εδώ δεν έχει ΑΚΥΡΟΝ)

Η άλλη άδεια που είναι για πρόσθεση 2 επιπλέον ορόφων.........ΑΚΥΡΟΝ.

Η τρίτη άδεια που έχω για ακόμα πρόσθεση ενός δώματος....... ΑΚΥΡΟΝ.

ειχε προβλεψη 2 ορόφων + δώμα,

 

μιλάμε, τρελλαθείτε μαζι μας διασκεδάζοντας.....ΑΚΥΡΟΝΝΝΝΝ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.