Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη κουφωμάτων


SotP

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα! θα ήθελα την βοήθειά σας.

σε σπιτι υπο κατασκευή με άδεια του 2012(τώρα βρήκα τα χρήματα 😜) παρατήρησα στα σχέδια ότι τα κουφώματα είναι συρόμενα χωνευτά.

πριν αρχίσει ο χτιστης μου είπε ότι είναι καλύτερα να βάλω ανοιγομενα γιατί θα γλυτώσουμε χώρο, χρονο, χρηματα απο χτισιματα και διάφορα άλλα που δεν πολύ κατάλαβα. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής. 

Επειδη και εγω προτιμω τα ανοιγομενα μπορεί να γίνει έτσι ή χρειάζεται να γίνει αναθεώρηση ή κάποια αλλαγή στην άδεια/σχέδια?

ευχαριστώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξεις θέση και μέγεθος των ανοιγμάτων στην άδεια του 2012 δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις αναθεώρηση.

Σου συνιστώ όμως να ξανα έρθεις σε επικοινωνία με το Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό που σου έβγαλε την άδεια και είναι οι κατά τον νόμο επιβλέποντες του έργου, να ρωτάς και όχι ότι θα σου λέει το κάθε συνεργείο.

(παρ ότι η συμβουλή που έλαβες υπό όρους δεν είναι λάθος)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

Αν δεν αλλάξεις θέση και μέγεθος των ανοιγμάτων στην άδεια του 2012 δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις αναθεώρηση.

Σου συνιστώ όμως να ξανα έρθεις σε επικοινωνία με το Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό που σου έβγαλε την άδεια και είναι οι κατά τον νόμο επιβλέποντες του έργου, να ρωτάς και όχι ότι θα σου λέει το κάθε συνεργείο.

(παρ ότι η συμβουλή που έλαβες υπό όρους δεν είναι λάθος)

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. 

ρωτάω εδώ πριν πάω στο μηχανικό γιατί δυστυχώς υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης. είναι ικανός να μου πει ότι θέλει την "χ" διαδικασία ενώ δεν χρειάζεται, μόνο για οικονομικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

@SotPΚαλημέρα. Να προσθέσω στη συζήτηση δυο ακόμη πράγματα. Τα ανοιγόμενα επειδή τα τζάμια θα ανοίγουν προς τα μέσα θα σου καταλαμβάνουν χώρο και άρα αυτό που σου είπαν δεν στέκει. Επιπλέον και αυτό θα πρέπει να το δει ο συνάδελφος που έχει κάνει τις μελέτες για την έκδοση της Ο.Α, εάν βάλεις ανοιγόμενα, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο λόγω πάχους των υπερκείμενων δοκών,  να μην έρχονται περασιά και να  αφήνει προεξοχή ("δόντι") η δοκός εσωτερικά, διότι ο σχεδιασμός θα αφορούσε πρόβλεψη για διπλό τοίχο και διάκενο για χωνευτά συρόμενα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.