Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής συμπεριφοράς q


 

Recommended Posts

Τότε θα σου πρότεινα να κάνεις τοιχωματικο κτίριο (παραλαβή σεισμικών δυνάμεων από τοιχώματα ) με  q=3.00.

Άλλη λύση είναι μεταλλικές συνδέσεις ροπής με πλήρη μεταλλικά πλαίσια και τοιχώματα με q πάλι 3.00 (με υποστυλώματα κοίλες διατομές) .

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, kfil said:

Τότε θα σου πρότεινα να κάνεις τοιχωματικο κτίριο (παραλαβή σεισμικών δυνάμεων από τοιχώματα ) με  q=3.00.

Έχεις δίκιο. Ο ΕΑΚ ορίζει q=3.00 όταν οι σεισμικές δυνάμεις παραλαμβάνονται μόνο από διατμητικά τοιχεία, όπως σε εμένα (το είχα ξεχάσει, είχα στο μυαλό μου το συνηθισμένο q=3.5).

Θα διαστασιολόγησω τα τοιχεία με q=3.00 και τα μεταλλικά με q=1.5 (επί το δυσμενέστερο). Έτσι κι αλλιώς τα μεταλλικά μου διαστασιολογούνται ουσιαστικά από κατακόρυφα φορτία αφού όλες οι συνδέσεις είναι τέμνουσας.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα  από τα παραπάνω το ΥΠΕΧΩΔΕ με έγγραφό του (βλ. παραπάνω ανάρτηση μου) που δυστυχώς το έχω χάσει (έχω κρατήσει μόνο το αρ. πρωτ.) έλεγε ότι σε μικτά κτίρια παίρνουμε το δυσμενέστερο q για όλον τον φορέα.

Η μόνη  μικρή διαφοροποίηση ήταν έγγραφο του ΟΑΣΠ που σε ερώτημα για τον υπολογισμό μεταλλικής στέγης επι φορέα από σκυρόδεμα έλεγε q=1.5 για την στέγη και q=3.5 για το κυρίως κτίριο.

 

9_Kodik_A(2).pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.