Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κοτέτσι δίπλα σε μονοκατοικία


nascar1

Recommended Posts

2 ώρες πριν, nascar1 said:

... Συν ότι ακόμα και από την πλευρά του μηχανικού να το δει κάποιος υπάρχουν άπειρες αυθαιρεσίες εντός του οικοπέδου του....

  • Για τις όποιες "άπειρες" πολεοδομικές παραβάσεις που νομίζεις ότι υπάρχουν η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Ή κάνεις καταγγελία σε ΥΔΟΜ να κάνουν αυτοψία ή αν θες να είσαι εκ των προτέρων σίγουρος ότι υπάρχουν, κάνεις μια συνεργασία με συνάδερφο ειδικότητας  σχετικής με τα πολεοδομικά και αφού αποκτήσεις τα σχέδια της Οικοδομικής άδειας να τα ελέγξει.
  • Κότες. Το μέγα πρόβλημα αν είναι πολλές και είσαι κοντά είναι και η οσμή. Ζητήματα υγείας για εντός σχεδίου περιοχή, μετά πόση ποσότητα κότες θα θεωρηθεί ή μη επαγγελματικό εκτροφείο ή όχι ή και άλλα θέματα υγείας θα πρέπει να βρεις κατάλληλο δικηγόρο να σε συμβουλεύσει
  • Εμπόριο, Άδεια λειτουργίας, παραστατικά, ΔΟΥ κλπ...... με λογιστή και ενδεχόμενα στο τέλος και αυτό με δικηγόρο.

Το ανώνυμο δεν υπάρχει.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Didonis said:
  • Για τις όποιες "άπειρες" πολεοδομικές παραβάσεις που νομίζεις ότι υπάρχουν η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Ή κάνεις καταγγελία σε ΥΔΟΜ να κάνουν αυτοψία ή αν θες να είσαι εκ των προτέρων σίγουρος ότι υπάρχουν, κάνεις μια συνεργασία με συνάδερφο ειδικότητας  σχετικής με τα πολεοδομικά και αφού αποκτήσεις τα σχέδια της Οικοδομικής άδειας να τα ελέγξει.
  • Κότες. Το μέγα πρόβλημα αν είναι πολλές και είσαι κοντά είναι και η οσμή. Ζητήματα υγείας για εντός σχεδίου περιοχή, μετά πόση ποσότητα κότες θα θεωρηθεί ή μη επαγγελματικό εκτροφείο ή όχι ή και άλλα θέματα υγείας θα πρέπει να βρεις κατάλληλο δικηγόρο να σε συμβουλεύσει.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο να απαντήσεις. Τις πολεοδομικές παραβάσεις μπορώ να τις επιβεβαιώσω καθώς είμαι και εγώ μηχανικός και εύκολα μπορώ να καταλάβω αν μια παράγκα αποτελεί παράβαση ή όχι. Βέβαια σωστά όπως λες όλα θα κριθούν από τους ειδικούς.

Σκεφτόμουν και εγώ να πάρω την γνώμη ενός νομικού απλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω πριν οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ή να ξεκινήσω με ένα εξώδικο.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, nascar1 said:

..Τις πολεοδομικές παραβάσεις μπορώ να τις επιβεβαιώσω καθώς είμαι και εγώ μηχανικός και εύκολα μπορώ να καταλάβω αν μια παράγκα αποτελεί παράβαση ή όχι....

Τις εξόφαλμες παραβάσεις θα τις δεις.... τις των λεπτών αποχρώσεων μόνο αν έχεις σημαντική πολεοδομική εμπειρία θα τις δεις (πχ να έχεις φτιάξει μερικά διαγράμματα κάλυψης στην καριέρα σου.). Και φυσικά όλα αυτά έχοντας τα σχέδια της Οικοδομικής Άδειας και ενδεχόμενα υπαγωγή σε τακτοποιητικούς νόμους.

Το να παίρνεις "γνώμη" είναι ένα ζήτημα.... το να αναθέτεις σε επαγγελματία είναι ένα άλλο ζήτημα..... (και για τους νομικούς ισχύει αυτό)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@nascar1 μάλλον ξεκινά λύση για το πρόβλημα που έχεις με τον γείτονα και τις κότες του.

Περιφέρεια της Κρήτης ανακοίνωσε πλαφόν για οικόσιτα ζώων και πτηνών σε αυλές στις πόλεις και τα χωριά του Λασιθίου Κρήτης.

Δηλαδή γράφει ...

>>> 

Σύμφωνα με την απόφαση: Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων και πτηνών εντός των Σχεδίων Πόλεων Αγίου Νικολάου, Ιεράπετρας και Σητείας. Στους περιφερειακούς συνοικισμούς της ενδοχώρας επιτρέπεται η διατήρηση μέχρι δύο (2) ενήλικων αιγοπροβάτων με τα παράγωγά τους έως τεσσάρων μηνών με μέγιστο συνολικό αριθμό ζώων τα (5) πέντε, έξι (6) ορνιθοειδών και δύο (2) κουνελιών μη συμπεριλαμβανομένων των θηλαζόντων μέχρι της σφαγής τους.

Στους λοιπούς οικισμούς επιτρέπεται η διατήρηση μέχρι δύο (2) ενήλικων αιγοπροβάτων με τα παράγωγά τους έως τεσσάρων μηνών με μέγιστο συνολικό αριθμό ζώων τα (5) πέντε, δέκα (10) ορνιθοειδών, τεσσάρων (4) κουνελιών μη συμπεριλαμβανομένων των θηλαζόντων μέχρι της σφαγής τους, ενός (1) μόνοπλου και ενός (1) χοίρου μέχρι το στάδιο της τελικής πάχυνσης.

 

Στον όρο ορνιθοειδή υπάγονται, οι ωοτόκες όρνιθες, τα κοτόπουλα πάχυνσης, οι πάπιες, οι χήνες, οι ινδιάνοι (γαλοπούλες), φραγκόκοτες, φασιανοί, πέρδικες και ορτύκια. <<<

πηγή εδώ

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

@nascar1 μάλλον ξεκινά λύση για το πρόβλημα που έχεις με τον γείτονα και τις κότες του.

Περιφέρεια της Κρήτης ανακοίνωσε πλαφόν για οικόσιτα ζώων και πτηνών σε αυλές στις πόλεις και τα χωριά του Λασιθίου Κρήτης.

Δηλαδή γράφει ...

>>> 

Σύμφωνα με την απόφαση: Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων και πτηνών εντός των Σχεδίων Πόλεων Αγίου Νικολάου, Ιεράπετρας και Σητείας. Στους περιφερειακούς συνοικισμούς της ενδοχώρας επιτρέπεται η διατήρηση μέχρι δύο (2) ενήλικων αιγοπροβάτων με τα παράγωγά τους έως τεσσάρων μηνών με μέγιστο συνολικό αριθμό ζώων τα (5) πέντε, έξι (6) ορνιθοειδών και δύο (2) κουνελιών μη συμπεριλαμβανομένων των θηλαζόντων μέχρι της σφαγής τους.

Στους λοιπούς οικισμούς επιτρέπεται η διατήρηση μέχρι δύο (2) ενήλικων αιγοπροβάτων με τα παράγωγά τους έως τεσσάρων μηνών με μέγιστο συνολικό αριθμό ζώων τα (5) πέντε, δέκα (10) ορνιθοειδών, τεσσάρων (4) κουνελιών μη συμπεριλαμβανομένων των θηλαζόντων μέχρι της σφαγής τους, ενός (1) μόνοπλου και ενός (1) χοίρου μέχρι το στάδιο της τελικής πάχυνσης.

 

Στον όρο ορνιθοειδή υπάγονται, οι ωοτόκες όρνιθες, τα κοτόπουλα πάχυνσης, οι πάπιες, οι χήνες, οι ινδιάνοι (γαλοπούλες), φραγκόκοτες, φασιανοί, πέρδικες και ορτύκια. <<<

πηγή εδώ

Καταρχάς ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έτυχε να το έχω δει και εγώ. Το θέμα είναι ότι αγορά την συγκεκριμένη περιφέρεια. Άραγε θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Αυτό περιπλέκει περισσότερο τα πράγματα. Τα αφήνει όλα στο φλου. Η δική μου περίπτωση αφορά μεγάλη πόλη (Πάτρα) και περιοχή εντός σχεδίου... 

Link to comment
Share on other sites

Ανηκεις  Περιφερεια Δυτικης Ελλαδος

αρα, ισχυει αυτο.

https://www.agro24.gr/agrotika/symvoyles/nomothesia/posa-oikosita-zoa-mporei-na-ehei-enas-katoikos-tis-dytikis-elladas

[ολες οι περιφερειες εχουν ανακοινωσεις για αυτο το θεμα]

εχουμε και  αυτο το πολυ προσφατο

https://www.aftodioikisi.gr/ota/perifereies/erchontai-periorismoi-gia-ta-oikosita-zoa-kai-ptina-deite-tin-apofasi/

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Ανηκεις  Περιφερεια Δυτικης Ελλαδος

αρα, ισχυει αυτο.

https://www.agro24.gr/agrotika/symvoyles/nomothesia/posa-oikosita-zoa-mporei-na-ehei-enas-katoikos-tis-dytikis-elladas

[ολες οι περιφερειες εχουν ανακοινωσεις για αυτο το θεμα]

εχουμε και  αυτο το πολυ προσφατο

https://www.aftodioikisi.gr/ota/perifereies/erchontai-periorismoi-gia-ta-oikosita-zoa-kai-ptina-deite-tin-apofasi/

 

 

Μακάρι να βγει ένα επικαιροποιημενο αν και είμαι βέβαιος ότι δεν τίθεται θέμα νομιμότητας ή μη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.