Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέλευση 12ετιας


csou

Recommended Posts

Μηπως κανεις συναδελφος γνωριζει(παρ'ολο που ειναι καθαρα νομικο ζητημα) αν με την παρελευση 12ετιας απ τη μισθωση επαγγελματικου χωρου για τεχνικο γραφειο δικαιουται ο μισθωτης(νοικαρης) να παραμεινει αλλα 4 χρονια, και αν ναι υπο ποιες προυποθεσεις. Την κουβεντα αυτη την ειχα με φιλο δικηγορο και μου ειπε πως τη δικαιουται κανεις αλλα δεν ανανφερθηκαμε σε σχετικη νομοθεσια. Ψαχνοντας τον ν2741/99 περι εμπορικων μισθωσεων που συμπληρωνει το πδ34/95 δεν βρηκα μια σαφη ερμηνεια. Καθε σχολιο δεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω κατι τέτοιο δεν ισχύει πια. Τώρα ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε "βγάλει" έξω όποτε θέλει. Αν όμως ο ιδιοκτήτης δεν έχει πρόβλημα, μπορείται απλά να ανανεώσετε το συμβόλαιο για άλλα 4 χρόνια.

Δεν βάζω όμως και το χέρι μου στη φωτιά. Καλύτερα πες στον φίλο σου τον δικηγόρο να σου δίξει τον Νόμο γιατί είναι κάτι φρούτα αυτοί οι δικηγόροι. Άλλα σου λένε τη μία μέρα και άλλα την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη:

 

Αν με τη λήξη της 12ετίας δεν ζητήσεις από τον εκμισθωτή να αποχωρήσει, μπορεί να θεωρηθεί οτι ανανεώνεται η μίσθωση.

Όταν η μίσθωση είναι σε "ισχύ" μπορείς να του ζητήσεις να φύγει μόνο για λόγους ιδιόχρησης.

 

Έχω κάτι σημειώσεις για το θέμα. Θα τις δω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.