Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την βοήθια σας!

Θέλω να ανοίξω ενα αρτοποιείο-ζαχαροπλαστίο στον νομό αττικής!

Είμαι φοιτητής στο 3ο εξάμηνο απο τα 4 σε ι.ι.ε.κ.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος μα μου απαντήσει:

Τί χρειάζεται για την άδεια λειτουργείας ως προς την μεριά του υπεύθυνου εργαστηρίου.

Έχω ρωτήσει στο παράρτημα του υπουργείου βιομηχανίας και ούτε αυτοί δεν ήξεραν!

Μπορώ να μπω εγώ εφόσον δεν έχω τελειώσει την σχολή μου? θέλει πιστοποίηση + 1 χρόνο ένσημα?

Έχω ακούσει πολλά και έχω μπερδευτεί!

Ευχαριστώ για την φιλοξενία!

Link to comment
Share on other sites

θελεις να πεις οτι μαθαινεις ζαχαροπλαστική- αρτοποιία στο ιεκ και οτι θελεις να ανοιξεις μαγαζι πριν τελειωσεις την σχολή και πριν παρεις την πιστοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα στο αρτοποιείο του πατέρα μου ο οποίος έχει πάρει σύνταξη και έχουμε κλείσει τον φούρνο εδώ και 6 χρόνια! Απο αυτό που μου λέτε καταλαβαίνω πως δεν μπορώ να πάρω άδεια τώρα! Τότε θα πρέπει να βρώ κάποιο άτομο για να βάλω υ.ε. σωστά? Μπορεί να μπει η αδελφή μου? Αλλά πως μπορεί να αποδειχθεί αφού ήταν προστατευόμενο μέλος στο τεβε του πατέρα μου και δεν έχει ικα? Ο υ.ε πόσα ένσημα πρέπει να έχει έτσι ώστε να τον προσλάβω και να πάρω άδεια για να ανοίξει το μαγαζί?

 

Edit: επίσης ξέχασα να πω οτι εργάζομαι σε αρτοποιείο και μου κολλάει ένσημα, αλλά δεν γνωρίζω εαν αυτά πιάνονται σαν προυπηρεσία ή πρέπει πρώτα να πάρω πιστοποίηση

Edited by nick_papan
Link to comment
Share on other sites

αυτα που ρωτας...δεν είναι θεματα μηχανικών. πήγαινε στον δήμο της περιοχής σου στις αδειοδοτήσεις, στην Δνση Υγειας, στο ΙΚΑ της περιοχής σου και γενικά...πήγαινε και ρώτα!
Επιπλέον καλό θα ήταν να συμβουλευτείς, μηχανικό για την άδεια λειτουργίας και ίδρυση της επιχείρισης σου, λογιστή και δικηγόρο,.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

δεν ηξεραν στη δ.νση αναπτυξης; περιεργο.

Αφου ζητανε τα δικαιολογητικα προυπηρεσιας.

 

3 χρόνια αποδεδειγμενα με ενσημα.

1 χρόνο προυπηρεσία και πτυχία 2 ετων

 

ενα απο τα δυο χρειαζεται. Αν οταν λειτουργουσε το αρτοποιείο ησουν καποιας ηλικιας που μπορουσες να δουλευεις (πανω απο 18; ) τοτε ισως και ως γιος να μπορεις να παρεις την εμπειρια. μεχρι το 2009 δε θελαν ενσημα για οικογενειακους συνεργατες. ενα παραθυρακι είναι που δε ξερω αν θα το δεχτουν... Σε αυτη την περιπτωση με μια υπευθυνη δηλωση του πατερα σου ξεμπερδευεις.

Βασικα τωρα οι δυο επιλογες υπαρχουν που σου εγραψα. Μπορεις οπως εγραψες και εσυ να προσλαβεις ενα ατομο για τα χρονια που χρειαζεσαι να αποκτησεις την εμπειρια ( ενα με πτυχιο ή τρια χωρίς) και στη συνεχεια να μπεις εσυ

 

Τα ενσημα μετρανε αρκει να είναι για αρτεργατη. Μη είναι πχ για πωλητη. Να φαίνεται οτι είναι κατι σχετικο.

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Εγώ δεν μπορώ γιατί ήμουν 17 οταν τον κλείσαμε. Θα ψάξω για αυτό το παραθυράκι μήπως μπορέσω και βάλω την αδερφή μου που είναι μεγαλύτερη σαν συνεταίρο!

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οχι δεν εχει αλλαξει κατι.

Μεχρι 50 κιλα παντως, θελεις απλως ενα ανιχνευτικο διαρροής.

Πανω απο 200 αδεια εγκαταστασης.

Απο 50-200 θελεις δικαιολογητικα απ' οτι θυμαμαι,  αλλα δε βγαζεις αδεια εγκαταστασης

Link to comment
Share on other sites

εχω μην μελετη πυρασφαλειας η οποια εκπονηθηκε βασει της

ΚΥΑ Δ3/14858 ΦΕΚ 477Β/93

απο αλλο μηχανικο

 

δε πηρε το ματι μου για αδεια εγκαταστασης

 

και δε ξερω αν προβλεπει κατι η Δ3 του 2006

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.