Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετοχή φοιτητών και πανεπιστημιακές σημειώσεις


Eva

Recommended Posts

[μεταφέρθηκε από άλλη συζήτηση]

 

που να ανεβασουμε σημειωσεις??? δε νομιζω ότι ενδιαφερεται κανεις απτο μηχανικος για πανεπιστημιακες σημειωσεις εκτος και αν κανω λαθος..νομιζω οτι ο μεσος ορος εδω εχει σιγουρα αποφοιτησει ισως και προ πολλου..

αν το σχολιο αφορα στη διαθεση των φοιτητών να διοχετευσουν σημειωσεις σε αλλους φοιτητες.. οπως ειπες υπαροχουν σχετικα φορουμ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλτατη Ευα.. Η δουλεια μας απαιτει πολυ διαβασμα και συνεχης ενημερωση.. Οι σημειωσεις ακομα και στους μηχανικους που ειναι ηδη στην αγορα εργασιας μπορει να φανουν πολυ χρησιμες για πολλους και διαφορους λογους..

Link to comment
Share on other sites

αν το σχολιο αφορα στη διαθεση των φοιτητών να διοχετευσουν σημειωσεις σε αλλους φοιτητες.. οπως ειπες υπαροχουν σχετικα φορουμ..

 

 

Κ το πιο σχετικό φόρουμ για το βαθμό του πτυχίου είναι το michanikos.gr?

 

Οι νέες γενιές μηχανικών είστε ΑΠΟΛΥΤΑ καλοδεχούμενες.Ήμαρτον όμως ρε σεις....ρωτήστε ελεύθερα,το ιντερνετ είναι ελεύθερο,ας μην κάνουμε κατάχρηση όμως της καραμελίτσας ''δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις,γι' αυτό κ λέω ό,τι μου κατέβει εφ'όσον δεν παραβιάζω κανόνες συμμετοχής...''

 

που να ανεβασουμε σημειωσεις??? δε νομιζω ότι ενδιαφερεται κανεις απτο μηχανικος για πανεπιστημιακες σημειωσεις εκτος και αν κανω λαθος..νομιζω οτι ο μεσος ορος εδω εχει σιγουρα αποφοιτησει ισως και προ πολλου..

 

Κάνεις λάθος.Οι σημειώσεις είναι PRICELESS.Νομίζεις ότι έχουμε καμία όρεξη να διαβάζουμε ακαταλαβίστικα βιβλία-τα οποία τα πληρώνουμε πλέον-επειδή κ καλά έχουμε άδεια άσκησης επαγγέλματος?Εξ' άλλου,η επιστήμη μας εξελίσσεται διαρκώς,πού ξέρεις τί έναυσμα μπορείς να δώσεις στον καθένα μας?

 

Κ η δική σας ΕΝΕΡΓΗ συμμετοχή είναι απαραίτητη.Όχι μόνο ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω zavi οτι τα παιδιά, όπως οι περισσότεροι φοιτητές παντού, είναι λίγο στον κόσμο τους (με την καλή έννοια που λένε), δηλαδή καφεδάκι, γκομενίτσες, διάβασμα και εκδρομές. Δεν τα αδικώ. Σιγά μην κάθονται να αναρωτιούνται αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας έχει ανάγκη από.....διάβασμα (καλά μιλάμε για μεγάλη έκπληξη)...

 

Ενεργή συμμετοχή αν δω εγώ από φοιτητές εδώ μέσα, θα ανατραπεί όλη μου η κοσμοθεωρία για το έθνος :)

 

να αναφέρω 2-3 πρακτικά παραδειγματάκια από πράγματα που θα ήθελα να ακούσω εγώ:

 

ενημέρωση για εκδηλώσεις σχετικά με επισκέπτες γνωστούς αρχιτέκτονες στο ΕΜΠ (αν είναι ανοικτά για κοινό - συνήθως τα μαθαίνουμε μετά από κανένα μήνα)

 

ενημέρωση για εκθέσεις δουλείας φοιτητών 5ου έτους (πάντα ενδιαφέρον)

 

σημειώσεις μαθημάτων επί θεωρίας αρχιτεκτονικής (προσωπικό βίτσιο αυτό)

 

σημειώσεις επί θεμάτων βιοκλιματικής

Link to comment
Share on other sites

 

σημειώσεις μαθημάτων επί θεωρίας αρχιτεκτονικής (προσωπικό βίτσιο αυτό)

 

 

έχω φάει το internet για τέτοιες και δεν βρίσκω τίποτα.

Ανεβάστε ρεεεεε να ξεστραβωθούμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

να αναφέρω 2-3 πρακτικά παραδειγματάκια από πράγματα που θα ήθελα να ακούσω εγώ:

 

ενημέρωση για εκδηλώσεις σχετικά με επισκέπτες γνωστούς αρχιτέκτονες στο ΕΜΠ (αν είναι ανοικτά για κοινό - συνήθως τα μαθαίνουμε μετά από κανένα μήνα)

 

ενημέρωση για εκθέσεις δουλείας φοιτητών 5ου έτους (πάντα ενδιαφέρον)

 

σημειώσεις μαθημάτων επί θεωρίας αρχιτεκτονικής (προσωπικό βίτσιο αυτό)

 

σημειώσεις επί θεμάτων βιοκλιματικής

 

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!!!!!!!

 

Το ακούτε εσείς νέοι?Ε,νέοι,το ακούτε?Μπροοοοοοοοοοοοος!!!!!!Αν θέλετε απαντήσεις,πληρώνονται σε είδος το οπόιο ΕΧΕΤΕ να προσφέρετε.....

 

edit:Επειδή με πρόλαβε ο Evan-την ίδια στιγμή ποστάραμε-,τα ίδια λέμε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, υπαρχουν site με πανεπιστημιακες σημ.πχ www. e-civil.gr ανεβαζουν φοιτητες σημ. για πολ.μηχ απθ. Αν υπηρχε τόσο ενδιαφέρον υποθετω ότι θα μπορούσατε να ψαχτείτε και για άλλα φοιτητικά φορουμ. Νομιζω οτι και οι υπολοιποι "μικροι" το αγνοουν οτι ενδιαφερεστε τοσο οπως και γω.

Παρολα αυτα, αυτο μονο με χαροποιει γιατι μπορω και γω να συνεισφερω και γιαυτο επιφυλασσομαι μετα την εξεταστικη..σε οτι τουλ. ειναι σε ψηφιακη μορφη. Μαλλον ομως το φορουμ θα πηξει και ισως να αλλαξει και ο χαρακτηρας του αν αυτο γινει και απο αλλους "μικρους".

 

Κ το πιο σχετικό φόρουμ για το βαθμό του πτυχίου είναι το michanikos.gr?

 

zavi συμφωνω.. αλλα τι να τον κανουμε? να τον κρεμασουμε?? εχω δει κιαλλα παιδια που μπορει να μην εχουν υποψη τους καποιο πιο σχετικο φορουμ οποτε ρωτουν εδω. μη τους παιρνουμε και απτα μουτρα..

 

howard ειναι τοοοσο απαξιωτικο το υφος σου που δε ξερω αν σηκωνει να σχολιασω. πριν απο λιγες μερες ανοιξα thread γιατι κατα ποσο ο μηχανικος γινεται "μηχανικος" εντος ή εκτος σχολής ακριβώς για να διαπιστώσω ότι η περισσότερη δουλειά μάλλον γίνεται μετά την αποφοίτηση. Η απορια ήταν για το κατα ποσο θέλετε πανεπιστημιακό υλικό εδώ και όχι για το κατά πόσο χρειάζεστε γενικώς υλικό, δεδομένου ότι αυτά που περιέχει υποτίθεται ότι ειναι γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

ε... ποιος θέλει σημειώσεις γεωφυσικής?:P να βάλω και καμιά πετρολογία?

 

 

και χμμμμ ποια είναι αυτά τα περίφημα τα άλλα φοιτητικά φόρουμ?

 

 

 

ps: προσωπικά τουλάχιστον δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι οι διπλωματούχοι θα είχαν ενδιαφέρον για σημειώσεις, ίσως επειδή δεν έχω γονείς μηχανικούς που σημαίνει ότι σε μγάλο βαθμο η επαφή μου με μηχανικούς που ασκούν το επάγγελμα είναι... μέσω αυτού του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

mred-akias, η τεχνικη γνωση σχεδον "διπλασιαζεται" καθε λιγα χρονια.

Προσωπικα μενω εκπληκτος με το υψηλο επιπεδο μερικων φοιτητων και νεων μηχανικων. Προσπαθουμε και εμεις να μην χανουμε τις εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.