Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση περί καθαίρεσης σενάζ σε ανακαίνιση διαμερίσματος


supergalaxy

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ηθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Πρόκειται να κανω ανακαίνιση στο σπίτι μου.

Πάνω απο τις μπαλκονόπορτες υπαρχει κατα μήκος σεναζι με σίδερα. Δύο εταιρίες ανακαίνισης μου είπαν οτι μπορώ να τα γκρεμισω γιατι δεν επηρεάζουν σε κάτι. Αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας για να μην κάνω κάτι που θα μου στοιχίσει στο μέλλον.

Το μήκος απο άκρη σε άκρη ειναι 7,40μ και το διαμέρισμα βρίσκεται στον 4ο όροφο. Η πολυκατοικία χτισμένη το 1972

Ανεβάζω και 2 φωτογραφιες

Σας ευχαριστώ πολύ

145004_776292_x.jpg

144948_916957_x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από τις φωτογραφίες που παραθέτεις, δεν φαίνεται ξεκάθαρα τι βρίσκεται πίσω από το γύψινο που κρύβετ τους οδηγούς από τις κουρτίνες, εκτός από μία υποψία υγρασίας στην 2η φώτο και πάνω δεξιά στο ταβάνι. Ενδεχομένως να χρειάζεται προσοχή στην καθαίρεση του σενάζ αν αυτό συνδέεται με τον φ.ο., λογικά όλα αυτά θα έχουν ληφθεί υπόψη από τον μηχανικό που θα εκδώσει την αντίστοιχη άδεια, αν μπορείς ζήτα από τις εταιαίριες που αναφέρεις να μιλήσει με τον δομοστατικό μηχανικό που συνεργάζονται.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2023 at 7:58 ΜΜ, supergalaxy said:

(...) Πρόκειται να κανω ανακαίνιση στο σπίτι μου.

Πάνω απο τις μπαλκονόπορτες υπαρχει κατα μήκος σεναζι με σίδερα. Δύο εταιρίες ανακαίνισης μου είπαν οτι μπορώ να τα γκρεμισω γιατι δεν επηρεάζουν σε κάτι. Αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας για να μην κάνω κάτι που θα μου στοιχίσει στο μέλλον.

Το μήκος απο άκρη σε άκρη ειναι 7,40μ και το διαμέρισμα βρίσκεται στον 4ο όροφο. Η πολυκατοικία χτισμένη το 1972

 

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.

Αναφέρεις ότι θα καθαιρέσεις το σενάζ σε μήκος 7,40 μ, κάτι που σημαίνει ότι θα γκρεμίσεις και τμήμα τοιχοποιίας (το  λεγόμενο "ψαχνό" εις την μαστορίστικη διάλεκτο) που είναι σε πρόσοψη. Πέραν του αδειοδοτικού σκέλους, το οποίο έστω ότι το έχεις εξασφαλίσει μέσω των μηχανικών σου, θα ήθελα να σταθώ περισσότερο ποιοτικά και λιγότερο υπολογιστικά, στο θέμα τοιχοποιιών στις παλιές πολυκατοικίες. Η τεχνική μας γνώση λέει ότι οι μπατικές τοιχοποιίες οι οποίες συναντώνται σε παλιές κυρίως οικοδομές, δρουν ευεργετικά για τον σκελετό  στις πρώτες φάσεις του σεισμού λειτουργώντας σαν τοιχώματα. Αν λάβουμε υπόψη ότι στις παλιές οικοδομές, συνήθως έχουμε ομοιόμορφη κατανομή μάζας καθ ύψος, ότι οι κατόψεις είναι συνήθως ορθογώνιες, ότι οι σεισμοί μας είναι μικρής διάρκειας, γίνεται ευκόλως αντιληπτό ότι, τους  τοίχους τους χρειαζόμαστε στις παλιές οικοδομές και οφείλουμε και εμείς οι μηχανικοί να είμαστε πολύ διστακτικοί με την τάση που επικρατεί τα τελευταία χρόνια, λόγω των ανακαινίσεων, στην αλόγιστη καθαίρεση τοιχοποιιών.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά!! Αληθώς Ανέστη! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το θέμα ασφάλειας ήταν ο ενδοιασμός μου. Σίγουρα η ασφάλεια προέχει της αισθητικής οπότε είναι πολύ χρήσιμη η συμβουλή σας και με βοηθήσατε πολυ!! Θα το κρατήσω και ίσως βάλω κάποιο κρυφό φωτισμό η κάτι τέτοιο.. Και παλι ευχαριστω! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.