Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Εσυ ασχολήθηκες ρε συ,αυτό το έχουν βάλει όλα τα προγράμματα πλέον.Η τιμή είναι αυτή που έδωσε και δέν είμαι νέος μηχανικός, έχεις δίκιο είναι με 50%.Μου έκανε έπτωση 50%, θέλεις να σου στείλω τη προσφορά;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 468
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δεν θελω την προσφορα.

Το εχω το προγραμμα.

 

Η μεθοδος που ανεφερα δεν μπορω να φανταστω πως θα αξιοποιηθει, περαν απο την ταχυτερη επιλυση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άφησαν παρακαταθήκη FESPA,SCIA και FEDRA μαζί με ένα plotter ΗP και αν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση βλέπω να μαζέυω απο όλους τούς φίλους μου.Εννοείς συσχετισμένες ή μη ιδιομορφές;

Link to comment
Share on other sites

ανεξάρτητες ιδιομορφές η μή.Μπορεί να μη κατάλαβα τι εννοείς με τίς ιδιομορφές, προφανώς όταν έχεις κόμβους με μάζες (π.χ κλιμακοστασιο) , χρειάζεσαι αρκετές ιδιομορφές για να πιάσεις το 90%, προφανώς σου δεσμεύει τούς κόμβους αυτούς για να σου βελτιώσει τίς ιδιομορφές.

 

Αν είναι αυτό , εσύ θα μου πείς

 

Οι προσθήκες που είπα αφορούν κυρίως το κομμάτι του σκυροδέματος

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Με 5-10 διαφανειες δεν ηταν δυνατον να κατανοησω πληρως τη μεθοδο.

Στην ουσια την κατανεμημμενη μαζα στη σταθμη καθε διαφραγματος τη μεταφερει στο "κεντρο" της κατοψης δημιουργωντας ενα ειδος πολυβαθμιου ταλαντωτη.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα ιδιομορφες με μικρες συμμετοχη μαζας να μην ειναι δυνατον να "υπολογιστουν".

Ισως να μην εχει και νοημα αλλα πχ μπορω να φανταστω οτι ετσι δεν θα "επαιρνες χαμπαρι" ενα ασυνδετο μελος.

 

 

Οι προσθήκες που είπα αφορούν κυρίως το κομμάτι του σκυροδέματος

 

Αν εχεις καποιο λινκ παρεθεσε το.

 

Η ενσταση μου ειναι ως προς τον τιτλο του webminar.

"Seismic Design etc etc"

To μονο που ειδαμε ηταν η μεθοδος που αφερα και 2-3 αλλες οχι και τοσο χρησιμες βελτιωσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ε ναι , συνήθως οταν έχεις τέτοια πρόβλημα είναι γιατι υπάρχουν κόμβοι ασύνδετοι.

 

To έχω στο mail μου , στείλε μου σε πμ να σου το προωθήσω, είναι η ενημέρωση για την 2013 έκδοση που θα κυκλοφορήσει το Μάϊο, συμπλρώνω "Άνοιξη λέει".Αν το webinar αφορά το συγκεκριμένο ενημέρωσέ με γιατί δεν το παρακολούθησα.

 

Το Scia έχει τη δυνατότητα προσομοίωσης τής μάζας στίς ράβδους αντί στο διάφραγμα,

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Το Scia ΔΕΝ εχει διαφραγμα.

Αρα, αν δεν εχεις επιφανειακο στοιχειο ή στο μελη ή στους κομβους παει η μαζα.

Link to comment
Share on other sites

Την τυχηματική εκκεντρότητα την έβαλαν? Η συνεχίζουν και λένε το τροπάριο με τις ισοδύναμες στατικές φορτίσεις, μοχλοβραχίονες κλπ

 

Βρε terry είχες το Scia και αρχισες την μελέτη στο INSTANT? Καλά να πάθεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.