Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωτεχνική Μελέτη


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να υποβάλλω μία στατική μελέτη στο Πολεοδομικό γραφείο του Λαγκαδά για ένα κτήριο στην περιοχή της Ασπροβάλτας.Για την γεωτεχνική μελέτη χρειάζομαι τον γεωλογικό χάρτη της περιοχής τον οποίο προσπαθώ να βρω.Επικοινώνησα με την υπηρεσία του Ινστιτούτο γεωλογικών και μεταλλευτικών ερευνών στη Θεσσαλονίκη όπου μου είπαν πως δεν μπορούν να μου δώσουν το σχετικό φύλλο χάρτου που αντιστοιχεί στην περιοχή.Απαγορεύεται και μπορώ να το βρω μόνο αγοράζοντας τον γεωλογικό χάρτη απο την Αθήνα.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει πιο σύντομος τρόπος το βρω είτε μέσω κάποιας άλλης υπηρεσίας είτε μέσω διαδικτύου?

Η περιοχή της Ασπροβάλτας υπάγεται στο φύλλο του Σταυρού?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο Δήμος Αγ. Γεωργίου στον οποίο υπάγεται το Δ.Δ. Ασπροβάλτας βρίσκεται στον Χάρτη του ΙΓΜΕ υπ' αριθμό 63 με τίτλο "Σταυρός", βλ. ΕΔΩ

Στην πολεοδομία Λαγκαδά μπορεί να τον έχουν και να σου τον δώσουν για να βγάλεις μια φωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την υπηρεσία του Ινστιτούτο γεωλογικών και μεταλλευτικών ερευνών στη Θεσσαλονίκη όπου μου είπαν πως δεν μπορούν να μου δώσουν το σχετικό φύλλο χάρτου που αντιστοιχεί στην περιοχή.Απαγορεύεται και μπορώ να το βρω μόνο αγοράζοντας τον γεωλογικό χάρτη απο την Αθήνα

α, στη αθήνα επιτρέπεται να τον πουλάνε αλλά στη θεσσαλονίκη όχι.

και γιατί απαγορεύεται, επειδή ειναι η ρεντίνα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα κρύψουν τα μεγάλα μυστικά της στρατιωτικής υπερδύναμης. Την εποχή του google earth και των δορυφόρων που παρακολουθούν μύγα στο φραπε ταξιτζή κολλημένου στην κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

μα, με αυτό τρελλαίνομαι, δεν υπάρχει καμμία λογική, αλλά θα μου πεις ακόμη μουτζουρώνουν τις αεροφωτογραφίες οι άνθρωποι

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε σε Αθηνοκεντρικό κράτος οπότε τα περιφερειακά παραρτήματα του ΙΓΜΕ δεν διαθέτουν τους χάρτες προς πώληση παρά μόνο για ιδία χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να βγάλουν λεφτά και από αυτό σαν να πρόκειται για ιδιωτική εταιρεία.

Λες και τους χάρτες αυτούς που μερικοί μάλιστα είναι από το 1978 δεν τους έκαναν με λεφτά των φορολογούμενων πολιτών. Ή έχουν κανένα κόστος συντήρησης; Αν είναι να πληρώσουμε ΜΟΝΟ τα έξοδα εκτύπωσης και αποστολής το καταλαβαίνω. Γιατί όμως όπως πάντα τους χάρτες της Θεσσαλονίκης να μην μπορεί κάποιος να τους προμηθευτεί (αγοράσει έστω) και από το παράρτημα του ΙΓΜΕ στη Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

σε μένα εδω δεν υπάρχει γραφείο και πάντα από αθήνα έπαιρνα αλλά ότι τα περιφερειακά δεν τους πουλάνε, πρώτη φορά το άκουσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.