Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευές/κατασκευές DIY


orestis0001

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Αν και μηχανικός ρωτάω σαν ιδιώτης καθότι άσχετος με κατασκευές. 

Με έχει πιάσει ένας καημός μιας εξοχικής κατοικίας. Δεν έχω οικόπεδο να χτίσω, έτσι το κόστος αγοράς και κατασκευής ξεφεύγει. Έτσι ψάχνω κάποια έτοιμη κατοικία που σίγουρα θα θέλει επισκευές και μετατροπές.

Ποιες εργασίες επισκευής πιστεύετε είναι ασφαλές να γίνουν DIY; Πχ εννοείται στατικά και θερμομονώσεις θα γίνουν με μηχανικό και βαψίματα μπορείς να κάνεις μόνος σου. Τι άλλες εργασίες μπορεί να κάνει ένας μη εξειδικευμένος με βοήθεια από YouTube και να μη το μετανιώσει οικτρά;

Στο μυαλό μου έχω πχ, απλά ξυλουργικά όπως εγκατάσταση κουζίνας, ηλεκτρική καλωδίωση, πλακάκια στο μπάνιο, χωρίσματα με γυψοσανίδες, εσωτερικές πόρτες.

Να σημειώσω ότι το ενδιαφέρον για DIY δεν είναι αμιγώς οικονομικό αλλά και από ενδιαφέρον και φιλομάθεια.

Για να κάνω το θέμα πιο ενδιαφέρον, τι είδους κατασκευή (προϋπάρχουσα) θα επιλέγατε με γνώμονα τα παραπάνω; Πχ μια πέτρινη κατοικία είναι πολύ δύσκολη στη μετατροπή καθώς έχει φέρουσα τοιχοποιία, ενώ μια προκάτ ίσως να είναι πιο εύκολη στις μετατροπές αλλά ίσως έχει αλλά κρυφά άγνωστα που δεν τα ξέρω, ειδικά αν μιλάμε για προκάτ των 80s…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απάντηση στο θέμα σου.

Πας μέχρι εκεί που πιάνουν τα χέρια σου.
Αν δεν πιάνουν ακόμα και για το βάψιμο θα μετανιώσεις

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, orestis0001 said:

... Τι άλλες εργασίες μπορεί να κάνει ένας μη εξειδικευμένος με βοήθεια από YouTube και να μη το μετανιώσει οικτρά;

Στο μυαλό μου έχω πχ, απλά ξυλουργικά όπως εγκατάσταση κουζίνας, ηλεκτρική καλωδίωση, πλακάκια στο μπάνιο, χωρίσματα με γυψοσανίδες, εσωτερικές πόρτες.

..... από ενδιαφέρον και φιλομάθεια.

Για να κάνω το θέμα πιο ενδιαφέρον,...

για να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον εγώ θα σου έλεγα τα πάντα όλα μπορείς να κάνεις...

αρκεί να μη σε πειράζει ότι θα έχεις στον τελικό απολογισμό (τέλος τέλος όμως) 

  • σημαντικά μεγαλύτερους χρόνους
  • μεγαλύτερο κόστος υλοποίησης του έργου
  • σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα ανάγκη επιδιορθώσεων 

τα οποία όμως θα έχεις μία αντιστάθμιση με την φιλομάθεια που θα αποκτήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.