Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταγγελία ελαιοχρωματιστή για μη απόδοση εισφορών σε έργο που ανέλαβε εταιρία


Evita K

Recommended Posts

(ανοίχτηκε νέο θέμα στην παρούσα ενότητα. Pavlos 33)

Παιδιά καλησπέρα! Δεν είμαι του κλάδου σας, απευθύνομαι όμως εδώ γιατί μπορεί να γνωρίζετε το θέμα εμπειρικά.

πριν 2 χρόνια είπα να κάνω ανακαίνιση του διαμερίσματος μου και απευθύνθηκα σε ενα γραφείο μηχανικών και εργολάβων. Μου έκαναν μια προσφορά με δικά τους συνεργεία, την οποία και δέχτηκα.  6 μήνες μετά το τέλος των εργασιών εμφανίστηκε ένας άνθρωπος που είπε πως δουλεύε ως ελαιοχρωματιστης και δεν πληρώθηκε. Του είπα πως πρέπει να απευθυνθεί στον εργολάβο. Αργότερα με πήρε στο τηλέφωνο και είπε πως εάν δεν πιέσω εγώ τον εργολάβο να τον πληρώσει, θα μου κάνει καταγγελία. Ο εργολάβος μου είπε πως τον πλήρωσε και πως απλά με εκβίαζε για κάτι που αυτοί μεταξύ τους δεν τα βρήκανε και θα το κανονίσει αυτός. Ξαφνικά εχτές με πήραν από εφκα και μου είπαν πως με έψαχναν για να μου δώσουν συστημένο γράμμα γιατί έχει δρομολογηθεί η καταγγελία για απλήρωτα ενσημα. Εδω παθαίνω σοκ και δεν καταλαβαίνω τη ακολουθεί και τι πρέπει να κάνω.... 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή ύψους γραμματοσειράς. Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περίεργη περίπτωση. Αρχικά δες τι αναγράφεται στο συμφωνητικό που έκανες με την εταιρία, αναφορικά με τις ασφαλιστικές εισφορές. Υπάρχουν στεγασμένα επαγγέλματα (οι εργαζόμενοι πληρώνουν οι ίδιοι τις εισφορές τους) όπως π.χ υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κλπ και μη στεγασμένα, οπως σοβατζήδες, χτίστες, ελαιοχρωματιστές, μπετατζήδες κλπ για τους οποίους ο κύριος του έργου καταβάλει τις αναλογούσες εργοδοτικές εισφορές. Κατανοείς ότι με ένα απλό ποστ, χωρίς έρευνα, χωρίς στοιχεία, είναι πολύ δύσκολο να λάβεις κάποια βοήθεια πέραν των πολύ γενικών πληροφοριών. Με την εταιρία επικοινώνησες και σου είπαν ότι πλήρωσαν τον ελαιοχρωματιστή. Εισφορές όμως σου είπαν αν του απέδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 1000 ευχαριστώ για την απάντηση! το ζήτημα πως δεν έχω κάτι να προσθέσω.  δεν κάναμε συμφωνητικό με την εταιρία. έχω μόνο την προσφορά τους με ποσό που ζήτησαν και τις αποδείξεις από αυτούς πως τους το πλήρωσα. δεν έχουν πληρωθεί τα ένσημα. το ζήτημα είναι πως εγώ να ξέρω εάν όντως αυτός ο ελαιοχρωματιστής δούλευε, πόσες μέρες και τι ακριβώς έκανε, αφού δεν τον έχω προσλάβει εγώ. δεν ήμουν παρών καν όταν έκαναν εργασίες γιατί μένω αλλού. είχα δώσει το κλειδί στον μηχανικό και το πήρα πίσω όταν πλέον το διαμέρισμα ήταν έτοιμο. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Evita K said:

... δεν κάναμε συμφωνητικό με την εταιρία....

....αφού δεν τον έχω προσλάβει εγώ. ...

 Χωρίς συμφωνητικό έχεις πρόβλημα διότι αν μπορεί να αποδείξει ότι δούλεψε σε ακίνητο ιδιοκτησίας σου, υπόχρεη είσαι εσύ ως ιδιοκτήτης κι ας ήσουν και στο Τιμπουκτού τότε .....

Το συμφωνητικό θα έπρεπε να γράφει και να προβλέπει την ευθύνη και για τα ασφαλιστικά που αναλαμβάνει.

Τέσπα .... ή θα βρεις λύση αναίμακτη ή τρεχάματα ..... 

Δεν μπορούμε να στο λύσουμε από εδώ αλλά με τους εμπλεκόμενους ή βρες Μηχανικό ΄και Δικηγόρο να δουν τα δεδομένα κλπ κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Evita K Nα προσθέσω και μια ερώτηση. Εμφανίζεσαι ως ιδιοκτήτρια και αν ναι που φαίνεται αυτό; Π.χ έχει εκδοθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας με το ονοματεπώνυμό σου; Έχουν ενδεχομένως κατατεθεί καταστάσεις στο ΙΚΑ (εφκα)  με εσένα ιδιοκτήτρια και την εταιρία εξουσιοδοτούμενη; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@Evita K Nα προσθέσω και μια ερώτηση. Εμφανίζεσαι ως ιδιοκτήτρια και αν ναι που φαίνεται αυτό; Π.χ έχει εκδοθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας με το ονοματεπώνυμό σου; Έχουν ενδεχομένως κατατεθεί καταστάσεις στο ΙΚΑ (εφκα)  με εσένα ιδιοκτήτρια και την εταιρία εξουσιοδοτούμενη; 

όχι. Ο μηχανικός της εταιρείας μου είχε πει ότι για τέτοιες εργασίες δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας, επομένως δεν είχε κατατεθεί τίποτα στο ΙΚΑ. επίσης, πριν κάποια ώρα που μίλησα με τον μηχανικό - εργολάβο μου είπε πως δεν έχει κανένα συμφωνητικό μαζί του.

 

2 ώρες πριν, Didonis said:

 Χωρίς συμφωνητικό έχεις πρόβλημα διότι αν μπορεί να αποδείξει ότι δούλεψε σε ακίνητο ιδιοκτησίας σου, υπόχρεη είσαι εσύ ως ιδιοκτήτης κι ας ήσουν και στο Τιμπουκτού τότε .....

Το συμφωνητικό θα έπρεπε να γράφει και να προβλέπει την ευθύνη και για τα ασφαλιστικά που αναλαμβάνει.

Τέσπα .... ή θα βρεις λύση αναίμακτη ή τρεχάματα ..... 

Δεν μπορούμε να στο λύσουμε από εδώ αλλά με τους εμπλεκόμενους ή βρες Μηχανικό ΄και Δικηγόρο να δουν τα δεδομένα κλπ κλπ

κατανοώ πως δεν μπορείτε να λύσετε το πρόβλημα μου. αλλά μήπως καπιως που έχει παρόμοια μπλεξίματα βρήκε τη λύση. το ερώτημα είναι πως θα μπορέσει να αποδείξει ότι όντως δούλεψε, χωρίς να έχει ούτε το συμφωνητικό, ούτε αποδείξεις πληρωμής για σιγικριμεμες εργασίες....

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Evita K said:

... που έχει παρόμοια μπλεξίματα βρήκε τη λύση.....

δεν είναι ιδιαίτερα σπάνια η περίπτωση σου.... όμως η κάθε λύση (όταν και αν βρέθηκε) δεν είναι πανάκια η ίδια για όλες τις περιπτώσεις.

Δεν είναι βήχας που με το ίδιο χάπι θα περάσει.

Θέλει και λεπτούς χειρισμούς και το αποτέλεσμα θα είναι αβέβαιο .... 

Σαν πρώτο βήμα θα σου έλεγα να επιμείνεις εκεί που το ανέθεσες να λύσουν το πρόβλημα. 

καλά κουράγια που έλεγε μια ψυχή ....... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Evita K said:

Ο μηχανικός της εταιρείας μου είχε πει ότι για τέτοιες εργασίες δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας

Καλησπέρα, κακώς που δεν εκδώσατε έστω μία βεβαίωση για τις εργασίες του άρθ.30 του Ν.4495/17 για τις εργασίες που δεν χρειάζονται ΕΕΔΜΚ. Για τις εργασίες των εσωτ. χρωματισμών που περιγράφετε, θα έπρεπε να έχετε κάνει αναγγελία στο αρμόδιο υποκ/μα ΕΦΚΑ για τα ελάχιστα ημερομίσθια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, κακώς που δεν εκδώσατε έστω μία βεβαίωση για τις εργασίες του άρθ.30 του Ν.4495/17 για τις εργασίες που δεν χρειάζονται ΕΕΔΜΚ. Για τις εργασίες των εσωτ. χρωματισμών που περιγράφετε, θα έπρεπε να έχετε κάνει αναγγελία στο αρμόδιο υποκ/μα ΕΦΚΑ για τα ελάχιστα ημερομίσθια.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! πολλά έπρεπε να γίνουν, αλλά εμείς δεν γνωρίζουμε. για αυτό απευθυνόμαστε στους μηχανικούς για να κάνουν απαραίτητες διεργασίες. από εδώ και πέρα τι γίνεται....;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Evita K said:

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! πολλά έπρεπε να γίνουν, αλλά εμείς δεν γνωρίζουμε. για αυτό απευθυνόμαστε στους μηχανικούς για να κάνουν απαραίτητες διεργασίες. από εδώ και πέρα τι γίνεται....;

Ακολουθήστε την συμβουλή του συν/φου @Didonis δηλ. πιέστε να λύσει το πρόβλημα η εταιρία/μηχανικός που ανέλαβε τις εργασίες ανακαίνισης.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.