Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου μετά από κληρονομιά


sakis7448

Recommended Posts

(Εγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλημέρα στην ομάδα. 

Πριν ένα χρόνο απεβίωσε ο πατέρας μου και μου άφησε κληρονομιά ένα οικόπεδο με ένα σπίτι εντός σχεδίου. Όταν αγόρασε το οικόπεδο, έχτισε ένα λυόμενο χωρίς άδεια. Ύστερα το γκρέμισε και έφτιαξε άλλο σπίτι με υπόγειο. Έχει δηλώσει μόνο το σπίτι με τον νόμο του Τρίτση (το λυόμενο φτιάχτηκε το 1981 ενώ το 2ο σπίτι φτιάχτηκε το 1991), δηλαδή το τωρινό σπίτι είναι δηλωμένο ως λυόμενο χωρίς άδεια. 

Η διαδικασία αποδοχής κληρονομιάς ολοκληρώνεται και δυστυχώς το ανακάλυψα μετά το πέρας των 6 μηνών. 

Υπάρχει καμία λύση εκτός απο την τακτοποίηση? 

Πόσο θα μου κοστίσει ο μηχανικος, πρόστιμα κλπ?

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, sakis7448 said:

.

.....

Υπάρχει καμία λύση εκτός απο την τακτοποίηση? 

Πόσο θα μου κοστίσει ο μηχανικος, πρόστιμα κλπ?

 

1. Η λύση είναι η "τακτοποίηση" με τον 4495/2017, αρκεί να μπορεί να ενταχθεί το ακίνητο σου (κατηγορία 5 παραβάσεις είναι κλειστές ακόμα). Αν είναι όλα χωρίς οικοδομική άδεια, έχεις πρόβλημα

2. Κόστος Μηχανικού "μπόλικα" και θα σας τα πει ο ίδιος. Κόστος προστίμου άγνωστο (και μπόλικο αν οι υπερβάσεις είναι "μπόλικες")  και δεν εχουμε όλα τα δεδομένα και τις αποτυπώσεις αλλά και να τα είχαμε πάλι δεν είναι επιτρεπτό από το φόρουμ να κοστολογούμε έργα και υπηρεσίες.

 

Μη το αφήσεις να περάσουν χρόνια διότι δεν είναι δεδομένο ότι και η δυνατότητα "τακτοποιήσεων" θα υπάρχει για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  Θα ελεγα, κατ' αρχάς, να βλεπαμε το  αρθρο 96. Συμφωνα με αυτο εχει προθεσμισ 4 μηνες +12 μηνες ακομα.

 

β. ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους
από την προθεσμία του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025,

  Πλην αυτου, να δουμε εαν συντρεχει περιπτωση "νομιμοποιησης" με εκδοση αδειας....εφοσον εχει τις σχετικες προυποθεσεις.

Αρα, να μιλησεις με τον μηχανικο σου  για το τεχνικο μερος ...και τον συμβ/φο σου για τα "φορολογικα"


 

Link to comment
Share on other sites

Για το συμβολαιο αυτου καθ εαυτου ρωτα την συμβολαιογραφο αν απαιτουνται οι διαδικασιες τακτοποιησεων κ.λ.π (στην περιοχη μου δεν το ζητουν) εφ οσον προερχεται απο κληρονομια.Βεβαια θα συνεχισει να ειναι αυθαιρετο αλλα θα μπορεις να εχεις συμβολαιο.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2023 at 10:37 ΠΜ, Didonis said:

1. Η λύση είναι η "τακτοποίηση" με τον 4495/2017, αρκεί να μπορεί να ενταχθεί το ακίνητο σου (κατηγορία 5 παραβάσεις είναι κλειστές ακόμα). Αν είναι όλα χωρίς οικοδομική άδεια, έχεις πρόβλημα

2. Κόστος Μηχανικού "μπόλικα" και θα σας τα πει ο ίδιος. Κόστος προστίμου άγνωστο (και μπόλικο αν οι υπερβάσεις είναι "μπόλικες")  και δεν εχουμε όλα τα δεδομένα και τις αποτυπώσεις αλλά και να τα είχαμε πάλι δεν είναι επιτρεπτό από το φόρουμ να κοστολογούμε έργα και υπηρεσίες.

 

Μη το αφήσεις να περάσουν χρόνια διότι δεν είναι δεδομένο ότι και η δυνατότητα "τακτοποιήσεων" θα υπάρχει για πάντα.

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Αυτός ο νόμος ισχύει ακόμα? Δεν είχε σταματήσει να έχει ισχύ την περίοδο του 2019? (ήταν περίοδος τακτοποίησης αυθαίρετων, από οσο διάβασα).

Ο πατέρας μου το είχε τακτοποιήσει κάπως με τον νόμο του Τρίτση. Έχω ψάξει όλο το σπίτι, δεν βρήκα τίποτα από χαρτιά. Θα πρέπει να ψάξω στην πολεοδομία ή να βρω έναν μηχανικό να τα βρει όλα. Ο δικηγόρος μου δεν κάνει τίποτα, ενώ έχουμε μιλήσει να με βοηθήσει με αυτό το θέμα. 

Edited by sakis7448
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.