Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για δήλωση παλιάς κατοικίας


Recommended Posts

Καλημέρα.

Είναι ένα διώροφο του 1960 που μας αρέσει. Βρίσκεται σε οικόπεδο 102 τμ.

Το ίδιο το σπίτι είναι περίπου 120 τμ. χωρίς το υπόγειο και τη σοφίτα και χρήζει ολικής ανακαίνισης. 

Είναι από τα παλιά τύπου νεοκλασικά, ψηλοτάβανα, τα οποία μόνο οι τοίχοι είναι από τούβλο, ενώ όλα τα πατώματα είναι αποκλειστικά από ξύλο. 

Να σημειώσω ότι η σκεπή είναι καλή, οι τοίχοι δεν φέρουν ραγίσματα (σαφώς από μέσα θέλει σοβάντισμα), το ξύλινο πάτωμα που θέλει συντήρηση δεν έχει κάποιο θέμα και δε φαίνεται να έχει υγρασίες. 

 

Σχετικά τώρα με την πώληση. Πωλείται το οικόπεδο και απλά μαζί με αυτό έρχεται και το σπίτι. 

Στα χαρτιά, που είναι η αποδοχή κληρονομιάς γράφει πέρα από τα αναλυτικά μέτρα και τις οδούς που συνορεύει,

ότι το οικόπεδο δεν είναι άρτιο ούτε οικοδομήσιμο και ότι υπάρχει μια παλιά κατοικία για κατεδάφιση. 

Χαρτιά για το ίδιο το σπίτι δεν υπάρχουν. 

Τώρα, το ερώτημά μου είναι παρόλο που δεν υπάρχουν χαρτιά, το σπίτι μπορεί να δηλωθεί; 

Και αν ναι, ποιο είναι το κόστος της δήλωσης;

 

Edited by chris_84
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, chris_84 said:

.... 

Σχετικά τώρα με την πώληση. Πωλείται το οικόπεδο και απλά μαζί με αυτό έρχεται και το σπίτι. 

....

Τώρα, το ερώτημά μου είναι παρόλο που δεν υπάρχουν χαρτιά, το σπίτι μπορεί να δηλωθεί; 

.... 

Άρα πουλάς Κτίριο με το Οικόπεδο του.

Για να μπορεί να πουληθεί θα πρέπει το Κτίριο να είναι νομίμως υφιστάμενο με Οικοδομική Άδεια ή με τακτοποίηση με τον Νόμο 4495/17

Με βάση αυτό να αποκτήσει Ηλεκτρονική Ταυτότητα

Όταν θα έχεις αυτά θα μπορείς να το πουλήσεις.

Ο έλεγχος ή η τακτοποίηση αυθαιρέτου είναι έργο Μηχανικού (αν εσείς δεν έχετε τα αναγκαία)

η Ηλεκτρονική Ταυτότητα και αυτό έργο Μηχανικού.

Ενδεχόμενα πρόστιμα ή κοστολόγια νομιμοποίησης - εύρεσης "χαρτιών" - Ηλεκτρονική Ταυτότητα και αμοιβές Μηχανικού και δεν είναι επιτρεπτό από το φόρουμ να κοστολογούμε και δεν είναι εφικτό διότι δεν γνωρίζουμε όλα τα δεδομένα (πχ πόσα νέα σχέδια πρέπει να κάνει).

Θα σας ενημερώσει σχετικά μ αυτό το Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών που θα το αναθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο υποψήφιος αγοραστής (και θα δείξει αν το πάρω).

Ο ιδιοκτήτης δεν θα πρέπει να ασχοληθεί με αυτό;

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο γιατί

  1. από τη μια το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομίσιμο, οπότε στην περίπτωση αυτή από ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να χτιστεί τίποτα μετά την κατεδάφιση -αν γίνει-
  2. και από την άλλη το σπίτι δεν έχει χαρτιά/σχέδια και για αυτό πωλείται ως οικόπεδο,

άρα θεωρείται ούτως ή άλλος αυθαίρετο;

Σε περίπωτση αγοράσας του οικοπέδου με την προς "κατεδάφιση" κατοικία, θα πρέπει εγώ να νομιμοποιήσω το σπίτι αφού θέλω να το διατηρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά στον τίτλο "κτίριο προς κατεδάφιση" έχει γίνει πιθανώς για φορολογικούς λόγους. Αν το κτίσμα είναι ή ήταν ερείπιο δεν σημαίνει ότι είναι αυθαίρετο. Μπορεί να έχει άδεια ή να προϋφίσταται του έτους 1955 οπότε είναι νόμιμο. Μπορεί επίσης να υπάρχει μή άρτιο οικόπεδο με νόμιμο κτίσμα εντός του.

Αν μεταβιβαστεί ως ερείπιο η μόνη περίπτωση αναστήλωσης-αποκατάστασης είναι να χαρακτηριστεί διατηρητέο ή μνημείο.

Αν μεταβιβαστεί ώς νόμιμο ή τακτοποιημένο κτίριο (με βεβαίωση νομιμότητας ή τακτοποίησης Μηχανικού) μπορεί να ανακαινιστεί ή/και να ενισχυθεί για να είναι χρηστικό και λειτουργικό.

Τις πολεοδομικές ιδιότητες της κτιρίου θα την εξετάσει ο Μηχανικός σας και την ομαλή συνέχεια των τίτλων  Δικηγόρος.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, chris_84 said:

.....Ο ιδιοκτήτης δεν θα πρέπει να ασχοληθεί με αυτό;

....

απ όσα είπες αυτό ισχύει 100%

Είναι ευθύνη της ιδιοκτησίας για να μπορεί να γίνει η μεταβίβαση.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που ο υποψήφιος αγοραστής με βάση τις διαπραγματεύσεις να αναλάβει το φόρτο ή ακόμα και το κόστος αυτών των διαδικασιών, πάντοτε όμως εξ ονόματος του ιδιοκτήτη. Αν έχετε σκοπό κάτι σαν αυτό μιλάς με τον δικηγόρος τα τι και τα πως.

 

Τώρα αν το οικόπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (αλήθεια με τόσα χαρτιά που δεν έχετε πως ξέρετε οτι είναι μη αρτιο κλπ??) σου συνιστώ έντονα να μη γκρεμίσεις τίποτα αλλά να ανακαινίσεις τα πάντα

Επικουρικά Αν το κτίριο που είναι του 60 κι αν έχει και ενδιαφέροντα αρχιτεκτονικά δεδομένα να τσεκάρεις αν θα λάβει χαρακτηρισμό ως διατηρητέο 

Προ κάθε απόφασης πρέπει να το αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών να τα δει όλα  να κανει την έρευνα και να σας κατευθύνει ....

όλα τ άλλα θα ρισκάρεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Ψηλοτάβανο, νεοκλασικίζον και με ξύλινα πατώματα, λίγο δύσκολο να είναι του 60

Κατά τα λοιπά, απαιτείται έλεγχος από μηχανικό ο οποίος θα εκτιμήσει καλύτερα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2023 at 1:34 ΜΜ, Didonis said:

Τώρα αν το οικόπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (αλήθεια με τόσα χαρτιά που δεν έχετε πως ξέρετε οτι είναι μη αρτιο κλπ??) σου συνιστώ έντονα να μη γκρεμίσεις τίποτα αλλά να ανακαινίσεις τα πάντα

Επικουρικά Αν το κτίριο που είναι του 60 κι αν έχει και ενδιαφέροντα αρχιτεκτονικά δεδομένα να τσεκάρεις αν θα λάβει χαρακτηρισμό ως διατηρητέο 

Μας έχει δώσει τα χαρτιά της αποδοχής κληρονομίας, όπου έτσι το χαρακτηρίζει. 

On 8/5/2023 at 1:42 ΜΜ, tetris said:

Ψηλοτάβανο, νεοκλασικίζον και με ξύλινα πατώματα, λίγο δύσκολο να είναι του 60

Είναι του 60, απλά μοιάζει σαν τα νεοκλασικά, δεν είναι όμως. Διατηρητέο δεν είναι γιατί πέρα από τα βασικά στοιχεία δεν φέρει κανένα άλλο αρχιτεκτονικό στοιχεί, όπως αυτά του '30. 

Εμένα με ενδιαφέρει η ανακαίνιση ούτως ή άλλως. Οπότε θα μιλήσω με την ιδιοκτήτρια και το Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.