Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Ερώτηση: Σε στέγη βιομηχανίας που πλέον έχει σταματήσει τη δραστηριότητά της (δεν υφίσταται δηλαδή επιχείρηση), μπορεί ο ιδιοκτήτης της να εγκαταστάσει στη στέγη φωτοβολταϊκά μέσω του ειδικού προγράμματος <10kW ή απλά σαν στέγη (με 0.44 δλδ)? Το κτίριο έχει κανονικά ρολόι της ΔΕΗ και ρεύμα, απλά η επιχείρηση έχει πάψει τη λειτουργία της.

Φαντάζομαι στο ειδικό μέχρι 10kW δεν μπορεί να μπει, αλλά σαν εγκατάσταση επί στέγης κτιρίου γενικά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει είτε σε οικιακό (έως 10kW) είτε στο άλλο πρόγραμμα.

Δεν έχει σημασία αν λειτουργεί η επιχείρηση. Το αν είναι νόμιμο το κτίριο έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αιτών το φ/β μέσω του ειδικού προγράμματος:

- αποδείξει τίτλο κυριότητας της στέγης (με ή χωρίς συναίνεση κλπ)

- έχει μετρητή στο όνομά του (παροχή κατανάλωσης)

- το ρεύμα δεν είναι αγροτικού και βιομηχανικού τιμολογίου

- έχει ηλιακό (ή άλλη μορφή ΑΠΕ για εξοικινόμηση ενέργειας, ΝΠ δε χρειάζονται)

- αν δεν είναι ΦΠ τότε το ΝΠ: είναι πολύ μικρή επιχείρηση (όχι δηλωμένη σα βιομηχανία στο Επιμελητήριο), ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικό

τότε δεν έχει πρόβλημα να αιτηθεί για το 0.55

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει "βιομηχανική επιχείρηση" σε λειτουργία τότε τι είναι αυτό που σε προβληματίζει;

Είναι το κτίριο σε ΒΙΠΕ; Έχει χαρακτηριστεί βιομηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ πετάει! Αμεσες απαντήσεις τέτοια ώρα...

Αυτο που με προβλημάτισε είναι αυτό που ζητάει η ΔΕΗ στο (9) στην αίτηση για το ειδικο πρόγραμμα(0,55), δηλαδή ΥΔ ότι καλύπτει τις ανάγκες του από ΑΠΕ σε περίπτωση κατοικίας ή κατατάσσεται στις πολύ μικρές επιχειρήσεις μόνο για φυσικά ή νομικά πρόσωπα επιτηδευματίες.

Επομένως στην περίπτωσή μου που δεν έχω ούτε κατοικία ούτε επιτηδευματία πλέον, δεν υπογράφω καμία από αυτές τις ΥΔ? (Βιοτεχνία ήταν, όχι βιομηχανία όπως κατά λάθος έγραψα)

Επίσης, υπάρχει περιορισμός για τα κτίρια σε ΒΙΠΕ όπως αναφέρεις tsilena?

Link to comment
Share on other sites

και για το 0,44 ίσως υπάρχει θέμα αν δεν υπάρχει η εταιρία.

Θα μπορούσε ο κάτοχος του να το νοικιάσει σε μια νεοσύστατη εταιρία ή φυσικό πρόσωπο επιτιδευματία και να κάνει μεγαλύτερη εγκατάσταση.

Αν η στέγη είναι μεγάλη πρότεινέ του να πάει σε μεγαλύτερη εγκατάσταση.

Το μέλλον των Φ/Β είναι οι Βιομηχ. Στέγες

Link to comment
Share on other sites

gregmav η ΥΔ που πρέπει να υπογράψει και να καταθέσει ο αιτών είναι η πιο κάτω:

 

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

1. Το έργο της εγκατάστασης του φωτοβολταϊκού συστήματος δεν έχει ενταθεί σε οποιοδήποτε πρόγραμμα χρηματοδότησης.

2. Όλα τα στοιχεία που υποβάλλω με την αίτησή μου είναι αληθή και ότι τα φωτοτυπημένα συνοδευτικά έγγραφα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

Γενικά η αίτηση της ΔΕΗ δε ζητάει να καλύπτονται όλες οι ανάγκες του οικήματος από ΑΠΕ, μέρος από αυτές.

Στην περίπτωσή σου, από τη στιγμή που υπάρχει ιδιοκτησία αλλά όχι κατοικία δεν υφίσταται το #β και δεν το υπογράφεις. (Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ).

Κατα τ' άλλα δε βλέπω το λόγο να μην αιτηθείς για 0.55 ευρώ.

 

Παλιά (εννοώ την προηγούμενη νομοθεσία) ότιδήποτε κτίριο ήταν μέσα σε οργανωμέους υποδοχείς βιομηχανικών δραστηριοτήτων το θεωρούσαμε Βιομηχανικό κτίριο => όχι ΕΠΟ. Τώρα βέβαια δε μας βολεύει αυτή η εκδοχή στα οικιακά.

Δε έχω συναντήσει για να είμαι ειλικρινής μία αίτηση οικιακού σε κτίριο σε ΒΙΠΕ. Θα πρότεινα να ρωτήσεις (και να μας ενημερώσεις:rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα ΦΕΚ και έχω βρει οτι σε δώμα η απόσταση απο το στηθαίο πρέπει να είναι 0,50m αλλα δεν έχω βρει καπου να λεεί ποσο πρέπει να είναι αυτο το στηθαίο σε ύψος .με λίγα λογία αν δεν υπάρχει καθόλου τι γίνεται πρέπει να φτιαχτεί ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ 1,20 ΦΙΛΕ ΜΟΥ

 

Ναι ... αλλα που υπαρχει αυτο γραμμενο σε πιο ΦΕΚ ??

 

Βαση του ΦΕΚ 376 της 6ης Σεπτεμβριου το 2010 στο Αρθρο 2 μας λεει για τους ορους και την διαδικασια εγκαταστασης τον Φ/Β και συγκεκριμενα στην

παραγραφο 5 του ιδιου Αρθρου μας λεει οτι :

"Αν τα φωτοβολταικα συστηματα και τα ηλιακα....... οι αποστασεις απο το στηθαιο του δώματος θα πρέπει να είναι κατ'ελάχιστο 0,50μ για λόγους ασφαλείας."

Δεν αναφέρεται πουθένα το ύψος του στηθαίου ..

 

Στο ίδιο το ΦΕΚ το Αρθρο 4 και συγκεκριμενα η παραγραφος Β καταργει την υπ'αριθμ29107 Υ.Α "'Οροι εγκατάστασης Φ/Β Συστημάτων μέχρι 10Κw στα δώματα και τις στέγες των κτηρίων" ( ΦΕΚ ΑΑΠ 344/2009 )

 

Στο συγκεκριμενο ΦΕΚ γινόταν αναφορά για το ύψος του στηθαίου στα 1,20..

 

Τώρα που καταργήθηκε πως ερμηνέυεται το καινούργιο ΦΕΚ .. Αν υπαρχει καποιο αλλο ΦΕΚ που μας λέει το υψος του στηθαίου πιο είναι? ... Και αν δεν υπάρχει στηθαίο είμαι υποχρεωμένος να κατασκευάσω ??? Και αν ναί που αναφέρεται αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... αλλα που υπαρχει αυτο γραμμενο σε πιο ΦΕΚ ??

 

Βαση του ΦΕΚ 376 της 6ης Σεπτεμβριου το 2010 στο Αρθρο 2 μας λεει για τους ορους και την διαδικασια εγκαταστασης τον Φ/Β και συγκεκριμενα στην

παραγραφο 5 του ιδιου Αρθρου μας λεει οτι :

"Αν τα φωτοβολταικα συστηματα και τα ηλιακα....... οι αποστασεις απο το στηθαιο του δώματος θα πρέπει να είναι κατ'ελάχιστο 0,50μ για λόγους ασφαλείας."

Δεν αναφέρεται πουθένα το ύψος του στηθαίου ..

 

Στο ίδιο το ΦΕΚ το Αρθρο 4 και συγκεκριμενα η παραγραφος Β καταργει την υπ'αριθμ29107 Υ.Α "'Οροι εγκατάστασης Φ/Β Συστημάτων μέχρι 10Κw στα δώματα και τις στέγες των κτηρίων" ( ΦΕΚ ΑΑΠ 344/2009 )

 

Στο συγκεκριμενο ΦΕΚ γινόταν αναφορά για το ύψος του στηθαίου στα 1,20..

 

Τώρα που καταργήθηκε πως ερμηνέυεται το καινούργιο ΦΕΚ .. Αν υπαρχει καποιο αλλο ΦΕΚ που μας λέει το υψος του στηθαίου πιο είναι? ... Και αν δεν υπάρχει στηθαίο είμαι υποχρεωμένος να κατασκευάσω ??? Και αν ναί που αναφέρεται αυτο ?

θα το βρω και θα σου το στειλω οκ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.