Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό πρόγραμμα και εξαγώμενα σχέδια


maximos75

Recommended Posts

Ναι αυτό εννοώ. Να αντιμετωπίζει πλήρως μια στατική-δυναμική μελέτη ενός δομήματος εκ σκυροδέματος , χάλυβα ή και συνδυασμού αυτών. Ας αφήσουμε το ξύλο ή τις αμιγώς σύμμικτες κατασκευές (μήτρα σκυροδέματος σε συνεργασία με χαλύβδινη διατομή).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα να έχει FEM αγαπητέ rigid διότι πές ότι σου τυχαίνει μια λοξή η μία ασυνήθης πλάκα, πώς θα την προσομοιώσεις ? Άσε που τα διαφράγματα πάνε περίπατο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ μαξιμε το next εχω, δεν ξέρω πόσο πάει πλήρες το πακετο γιατι το έχω αγοράσει σταδιακα μέσα στα χρόνια (εκτός pushover) και είναι πολλά χρόνια τώρα.

 

θυμαμαι μονο τα τελευταία modules που ειχα πάρει,

προενταση το 2004: 1000ευρω και μεταλλικες συνδέσεις φέτος:1200ευρώ

 

υποστήριξη πάντως πλήρωσα 700ευρω

 

περιλαμβανει κτιριακα με διαφραγματικη και μη διαφραγματικη λειτουργια, fem, μεταλλικα, ξυλο & τοιχοποϊα, προενταση, pushover και μεταλλικες συνδέσεις

 

τα fem τα έχω τσεκάρει με sap2000 σε μεγάλη μελετη και βγάζανε τα ιδια. εγω το χρησιμοποιω και στα μεταλλικα παρόλο που ειναι σχετικα δυσχρηστο γιατι έχει την ικανατητα διαδοχικών κυκλικων επιλύσεων για ευρεση της βέλτιστης διατομής. τα αποτελέσματα του πολλάκις διασταυρωμένα και με instant. αξιοπιστία προγράμματος μεγάλη (κατά τη γνώμη και την εμπειρια μου)

 

interface δεν σκίζουμε, dxf συμπαθητικά αλλά εγω έτσι κι'αλλιως εχω το δικο μου format στα σχέδια οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Άρα 2200 μόνο τα modules χωρίς ΦΠΑ φαντάζομαι. Συνεπώς το κυρίως πρόγραμμα κοστίζει πολύ περισσότερο. Και 700 το χρόνο για αναβαθμίσεις γιατί για τεχνική υποστήριξη ας μην το συζητήσουμε είμαστε πολύ πίσω. Περιλαμβάνει δηλαδή και τοιχοποιία με ΕC6 και ξύλο με EC5 φαντάζομαι εξτρά τα οποία δεν γνωρίζουμε κόστος. Στα FEM τα αποτελέσματα ερμηνεύονται σε επίπεδο τάσεων ή και διαφορετικά ?

 

Υ.Γ Rigid από τις συνδέσεις του είσαι ευχαριστημένος ?

Link to comment
Share on other sites

Καναδυο φορές που δοκίμασα να χρησιμοποιήσω το Next για τοιχοποιία, όχι με επίπεδα πεπερασμένα στοιχεία, είχε απαιτήσεις για μεγάλα πάχη τοίχων. Δε νομίζω πως λειτουργεί πολύ καλά σ αυτήν την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Από σχέδια διαφόρων προγραμμάτων που είδα σε παρουσιάσεις προγραμάτων και από συναδέλφους, μεταξύ Fespa, Next, Strad, Statics, Stereostatika, θα κατέτασσα πρώτα το Stereostatika, 2o το Statics, και ακολουθούν το Fespa και με μικρή διαφορά Strad και Next μαζί.

Το να το φέρει ο καθένας στο δικό του φορμάτ είναι κάτι το οποίο εξαρτάται και από τις απαιτήσεις του και από τις δυνατότητες του προγράμματος στην παραμετροποίηση των εξαγόμενων σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Το Statics έχω ακούσει από συναδέλφους ότι είναι φιλικό και δίνει και καλά σχέδια. Για το STRAD δεν γνωρίζω κάτι. Από θέμα αξιοπιστίας όμως αποτελεσμάτων ? Έχει δουλέψει κανείς με τα συγκεκριμένα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.